Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.53 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Једно од решења за наводнике српског правописа на тастатури  (Прочитано 38427 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« у: 21.23 ч. 24.03.2015. »

Здраво свима.   Smiley

Нисам пронашао ниједно решење за писање наводника прописаних српским правописом које би ми одговарало, па сам се сетио програмчића који сам својевремено користио за прављење пречица на тастатури и тако олакшавао себи бацање магија у игрици.   Smiley Програм о коме говорим зове се Autohotkey и користи веома једноставан програмски језик у сврху аутоматизовања одређених рачунарских функција.  Наравно, Ви тај програмски језик не морате да знате.

Е сад, пошто сам себи проблем са наводницима решио, одлучио сам да направим водич за коришћење програма на овом сајту да би и други могли да га испорбају, ако желе.  Верујте ми, веома је просто.  Кораци за никад једноставније наводнике су следећи:

1.  скините инсталацију за програм Autohotkey са званичног сајта (www. autohotkey. com);

2.  инсталирајте програм (након инсталације нећете користити овај програм, осим ако желите да направите сопствени скрипт помоћу њега, али програм мора остати инсталиран на рачунару да би учитавао скрипт за наводнике који сам направио);

3.  скините датотеку у којој  се налази скрипт са наводницима (Navodnici. 7z) (s000. tinyupload. com/?file_id=74205742267906737515);

4.  распакујте датотеку уз помоћ програма као што су WinRar, 7Zip (www. 7-zip. org);

5.  у датотеци се налази скрипт Navodnici. ahk.  Отворите овај фајл и од тада ћете имати наводнике на Вашој тастатури.  Отворени наводници („) добијају се комбинацијом Алт+С, затворени наводници (”) комбинацијом Алт+Д (без обзира на то да ли вам је тренутно укључена енглеска или српска, ћирилична или латинична тастатура, велика слова).  Ове пречице сам изабрао јер су већ у употреби за знаке навода на у „Дунав” тастатури која се користи на Линукс оперативном систему.  Пречице можете променити (објашњење у трећој напомени).

Напомене:

1.  ако желите да се скрипт укључи при покретању Вашег рачунара урадите следеће (за Windows): у старт менију, међу инсталираним програмима, пронаћи ћете датотеку под именом Startup.  Копирајте или пребаците скрипт Navodnici. ahk у ту датотеку и од тог тренутка скрипт са наводницима биће покренут сваки пут када укључите рачунар;

2.  пошто Вам ова комбинација дугмића на тастатури (Алт+С, Алт+Д) може устребати приликом употребе у неком другом програму, она ће тамо бити онемогућена све док је скрипт активан.  Но, то се може лако заобићи - у доњем десном углу екрана, поред сата (system tray) пронаћи ћете иконицу скрипта (зелена коцкица са великим латиничним х унутра).  Десним кликом на ту иконицу отворићете мени са разним опцијама, а једна од њих је Pause Script која омогућава паузирање скрипта.  Када желите поново да га укључите, још једном идите на Pause Script, и наводници ће се вратити на своје пречице.

3.  ако желите да промените пречице за наводнике то можете урадити десним кликом на скрипт, па Edit Script.  Тада ће се отворити програм за преправљање скрипта који је у облику Виндовсовог Ноутпеда.  Тамо ћете пронаћи следеће команде:

*!s::„
*!d::”

Невероватно једноставно, знам.  Ако хоћете да замените слово које ће у комбинацији са Алт дугметом дати одређени наводник, унесите га уместо слова [ s ] или [ d ];

4.  скрипт је сасвим мали и неприметан, неће правити никакву разлику у брзини чак и старијих рачунара.


То би било то.  Испробајте па ми јавите јесте ли се снашли и има ли проблема или нејасноћа. 

Ако линк на који сам окачио скрипт престане да ради пошаљите ми мејл на mare011rs@gmail. com, па ћу поставити нови.
« Задњи пут промењено: 23.40 ч. 24.03.2015. од Pedja » Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #1 у: 21.26 ч. 24.03.2015. »

Не знам због чега су последња три реда текста прецртана.  Нисам тако написао и не знам како да преправим.  :)
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #2 у: 11.16 ч. 25.03.2015. »

Ја тај програм већ користим за прављење сопствених скрипти, али нисам се сетио да га употребим и за ово. Хвала пуно Марко
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #3 у: 16.47 ч. 26.03.2015. »

Ако неко зна комбинације за полунаводнике и акценте на нумеричкој тастатури био бих му захвалан да их напише овде.
Сачувана
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #4 у: 23.43 ч. 26.03.2015. »

Jesi li mislio ove Unicode brojeve?


Latinica






á   00E1   é   00E9   í   00ED   ó   00F3   ú   00FA   ŕ   r0301
à   00E0   è   00E8   ì   00EC   ò   00F2   ù   00F9   r̀   r0300
ȃ   0203   ȇ   0207   ȋ   020B   ȏ   020F   ȗ   0217   ȓ   0213
ȁ   0201   ȅ   0205   ȉ   0209   ȍ   020D   ȕ   0215   ȑ   0211
ā   0101   ē   0113   ī   012B   ō   014D   ū   016B      
â   00E2   ê   00EA   î   00EE   ô   00F4   û   00FB      
ă   0103   ĕ   0115   ĭ   012D   ŏ   014F   ŭ   016D      

Á   00C1   É   00C9   Í   00CD   Ó   00D3   Ú   00DA   Ŕ   0154
À   00C0   È   00C8   Ì   00CC   Ò   00D2   Ù   00D9   R̀   R0300
Ȃ   0202   Ȇ   0206   Ȋ   020A   Ȏ   020E   Ȗ   0216   Ȓ   0212
Ȁ   0200   Ȅ   0204   Ȉ   0208   Ȍ   020C   Ȕ   0214   Ȑ   0210
Ā   0100   Ē   0112   Ī   012A   Ō   014C   Ū   016A      
   00C2   Ê   00CA   Î   00CE   Ô   00D4   Û   00DB      
Ӑ   04D0   Ӗ   04D6   Ĭ   012C   Ŏ   014E   Ŭ   016C      

Ć   0106   ć   0107   Č   010C   č   010D   Ž   017D   ž   017E
Š   0160   š   0161   Đ   0110   đ   0111            

‚   201A   `   0060   ´   00B4   „   201E   “   201C   ˇ   02C7
' 0027
« Задњи пут промењено: 23.49 ч. 26.03.2015. од bova » Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #5 у: 10.10 ч. 27.03.2015. »

Не, то је нешто друго. Мислио сам на Алт + бројеви са нумеричке тастатуре који дају одређене карактере. А и било би превише посла када би сваки пут морао да бираш међу свим тим појединачним словима. У Ворду, на пример, могу се убацити симболи акцената на слово. Не знам је ли то могуће и ван Ворда.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #6 у: 14.52 ч. 27.03.2015. »

Марко, постоји и једна друга опција:

::командни код::
(
знак
)

Ако се употреби ова конфигурација, активацијом скрипте и откувавањем командог кода, за који треба употребити неку конфигурацију слова и/или бројева на коју нећемо наићи у нормалном тексту, добијате оно што се налази међу заградама.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #7 у: 10.22 ч. 29.03.2015. »

Не, то је нешто друго. Мислио сам на Алт + бројеви са нумеричке тастатуре који дају одређене карактере. А и било би превише посла када би сваки пут морао да бираш међу свим тим појединачним словима. У Ворду, на пример, могу се убацити симболи акцената на слово. Не знам је ли то могуће и ван Ворда.

На нашој википедији у чланку о интерпункцијама нађох те команде. Посљедња колона табеле:
https://sr.wikipedia .org/wiki/Интерпункција

Нисам ни знао да постоје.
Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #8 у: 10.30 ч. 29.03.2015. »

Е, то је то... Али видим да за акценте не постоји тај код... Штета. Можда може да се направи нешто са уникодом, али у то се баш и не разумем.
« Задњи пут промењено: 10.45 ч. 29.03.2015. од Марко С. » Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #9 у: 10.43 ч. 29.03.2015. »

Ипак сам се снашао са једноставним copy-paste Smiley. Ако неко хоће, ево линка са наводницима, полунаводницима и акцентима.
http://s000.tinyupload.com/?file_id=90101995623843283627

Команде:
Алт+С : „ - отворени наводници
Алт+Д : ” - затворени наводници
Алт+З (Ѕ - на ћириличној тастатури) : ’ - полунаводник
Алт+1 :  ̀ - краткоузлазни
Алт+2 : ̏  - краткосилазни
Алт+3 :  ́ - дугоузлазни
Алт+4 : ̑  - дугосилазни
Алт+5 : ̄  - неакцентована дужина

Све акценте укуцајте након слова на које желите да их ставите.

ПС. Алт+1, 2, 3 итд. - мисли се на бројеве на нормалној тастатури, не на нумеричкој.
« Задњи пут промењено: 13.13 ч. 29.03.2015. од Марко С. » Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #10 у: 11.04 ч. 29.03.2015. »

Појављују се проблеми са уношењем акцената на појединим местима, као на слици:



али у Ворду, на пример, акценти раде добро и сви се појављују изнад слова, где и треба. Жао ми је, овај проблем не умем да преправим, можда још увек није суђено да свуда можемо да уписујемо наше акценте. Smiley
« Задњи пут промењено: 11.07 ч. 29.03.2015. од Марко С. » Сачувана
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #11 у: 13.08 ч. 29.03.2015. »

To sa numeričkom tastaturom funkcioniše vjerovatno samo sa konfiguracijom za englesku tastaturu. Ne ono prebacivanje sa engleske na latiničnu illi ćiriličnu našu, već ona koja se u konfiguraciji tastature kao podloga svega nalazi - stručni izraz za to mi je nepoznat.
Kod mene je u osnovi njemačka tastatura, tako da je kod mene sasvim nešto drugo pod tim kombinacijama.
☺☻♥♦♣♠•◘○
To se kod mene i u Microsoft Office-u a i raznim brovserima pojavljuje kod kombinacija Alt+1, 2, 3, ... respektivno brojevima.

Koliko je meni poznato svako veće jezičko područje ima svoju verziju tastature, ne znam da li postoji zaista naša standardizovana tastatura. Zapravo ne znam ni da li su ove numeričke kombinacije na tastaturi koje sam naveo i u njemačkoj tastaturi standardizovani.

Na ovoj tastaturi postoje uzlazni, silazni akcenti i cirkumflex - ostale i ja sklepavam kako i upravo sam i ja u fazi traženja za brovser, odnosno se prvi put sa tim suočavam. U word-u mi je tastatura prilagođena ali samo na njemačkom - čim prebacim na latinicu ili ćirilicu imam probleme.

Zato mi je ova tema i interesantna - još uvijek nisam našao neko zadeovoljavajuće rješenje.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #12 у: 00.47 ч. 31.03.2015. »

Марко, понегде се акценат одвоји од слова, ли то је последица ограничења локације, а не самог система. Нажалост, неки браузери, програми и слично не подржавају ту врсту знакова. 
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!