s.z.
староседелац
  
Ван мреже
Организација: _
Име и презиме: s.z.
Струка: _
Поруке: 900
|
 |
« Одговор #1 у: 05.05 ч. 01.07.2015. » |
|
Не, није, нити је реч о грешкама, јер дупла негација не само да није неиспавна у нашем језику, већ је и саставни део нашег стандарда. Наш језик није прошао кроз процес поробљавања математичкој логици, попут неких других, и тако треба и да остане. Претпостављам да вам је ово пало на памет под утицајем енглеског. Граматичари енглеској језика су дугу били једна врло чудна дружина, па су тако чак дубоко у деветнести век још увек нека правила енглеског језика заснивали на логици граматике латинског и старогрчкиог, а не било чему својственом самом енглеском језику. Донекле је слично било и са том дуплом негацијом, мада је правило против ње имало оправдања у самом енглеском, јер је у њему - за разлику од српског у коме је употреба дупле негације универзална - пракса била разједињена. Успостављање правила је био део стандардизације, за разлику од вандалског чина који би представљала сасвим неприродна забрана тог типа у српском језику.
Језик уопште не мора да буде 'логичан', иако он увек има неку своју унутрашњу логику. Он, или тачније његова стандардна верзија, може и треба да буде изложена вештачком утицају, који од једне релативно неорганизоване и природне целине, ствара све квалитентији и сложенији организовани медијум комуникације, који је у стању да задовољи широк спектар комуникационих потреба друштва и повеже нас кроз време и простор. То подразумева стварање нових речи, напор ка успоравању природне промене језика, умањивању географских разлика које могу ометати комуникацију, и генерално уздизање језика на један виши ниво. Али, све то мора да се ради унутар оквира онога што је природно за језик, и са одређеним страхопоштовањем према језику као главном медијуму наше међусобне комуникације и нечему што смо наследили од својих предака, што наравно искључује било какве идеје о 'математизацији' језика.
Укратко речено, реченица 'један плус један је пет' јесте сасвим граматична, што не значи да је и информација коју преноси математички тачна.
|