Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.13 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Наводници на Фејсбуку  (Прочитано 9717 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
lapd
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
ФИЛУМ
Име и презиме:

Струка: дипломирани филолог - англиста
Поруке: 99



« у: 17.11 ч. 03.11.2015. »

До сада је било доста говора о пречицама на тастатури за правилне знаке навода у српском језику, али када је Фејсбук посреди, ја још увек нисам успео да пронађем како да на објави на зиду напишем правилно доње и горње знаке навода. Помоћ? Smiley
Сачувана
Моцарткугелн
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Константин
Струка: софтвераш
Поруке: 46



« Одговор #1 у: 01.51 ч. 03.01.2016. »

Одговарам сада већ тачно два месеца пошто си поставио ову тему, али се у сваком случају надам да ћеш прочитати поруку. Smiley

Који оперативни систем користиш? Ако је то виндоуз 7 или неки ранији Мајкрософтов систем, помоћу програма Microsoft Keyboard Layout Creator можеш направити сопствени распоред тастатуре мењањем постојећег, па и укључити наводнике у њега. Ако си на линуксу, погледај XKeyboard пројекат, коме су и чланови нашег форума допринели током година.

Ако, пак, користиш неку новију верзију виндоуза, бојим се да немаш среће јер горепоменути програм није подржан и не ради како треба на тим системима. И самог ме то мучи — не могу да инсталирам и мењам тастатуре које сам раније користио, а које садрже разне знаке који ми требају: почев од наводникâ „”, преко цртâ — –, све до акценатских знакова.

У крајњој линији, можеш да запамтиш алт кодове за наводнике и пишеш их тако. То су Alt+0132 и Alt+0148. Ако ниси упућен, њих уносиш тако што држиш дугме алт, а онда на нумеричком делу тастатуре укуцаш одговарајуће бројке. Мало је незграпно, да, али ако боље решење није доступно и ово ради сасвим фино. Smiley На пример, ја тако сада уносим црту (Alt+0151) или тротачку (Alt+0131).

За крај, на следећој вези се налази архива са распоредима тастатуре (ћириличким и латиничким) које сам пре користио, па, ако хоћеш, окушај срећу с њима: веза
Притом имај на уму да ти за инсталацију истих није потребан горепоменути Мајкрософтов програм пошто су распореди у извршном формату, спремни за инсталацију. Требало би да ти латиничка ради у сваком случају (мени ради на виндоузу 8.1; наводници су на AltGr+ć и AltGr+ž), док са ћириличком нисам имао среће. Ако ти успе, молим те ми јави. Smiley
« Задњи пут промењено: 14.39 ч. 03.01.2016. од Моцарткугелн » Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #2 у: 14.33 ч. 03.01.2016. »

moze da se koristi neki program za klipbord. umesto da se kucaju alt kodovi, mogu da se odjednom pejstuju oba navodnika iz ranije sacuvanog unosa u program, sto izgleda npr. ovako:
Сачувана
Моцарткугелн
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Константин
Струка: софтвераш
Поруке: 46



« Одговор #3 у: 14.42 ч. 03.01.2016. »

Ја често кад ми требају наводници посећујем страницу https://en.wikipedia .org/wiki/Quotation_mark и радим претрагу на „Serbian” па онда одатле копирам, али сада када сам дознао ове алт кодове, мислим да ћу њих да користим. Smiley
Сачувана
lapd
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
ФИЛУМ
Име и презиме:

Струка: дипломирани филолог - англиста
Поруке: 99



« Одговор #4 у: 10.43 ч. 10.01.2016. »

Одговарам сада већ тачно два месеца пошто си поставио ову тему, али се у сваком случају надам да ћеш прочитати поруку. Smiley

Који оперативни систем користиш? Ако је то виндоуз 7 или неки ранији Мајкрософтов систем, помоћу програма Microsoft Keyboard Layout Creator можеш направити сопствени распоред тастатуре мењањем постојећег, па и укључити наводнике у њега. Ако си на линуксу, погледај XKeyboard пројекат, коме су и чланови нашег форума допринели током година.

Ако, пак, користиш неку новију верзију виндоуза, бојим се да немаш среће јер горепоменути програм није подржан и не ради како треба на тим системима. И самог ме то мучи — не могу да инсталирам и мењам тастатуре које сам раније користио, а које садрже разне знаке који ми требају: почев од наводникâ „”, преко цртâ — –, све до акценатских знакова.

У крајњој линији, можеш да запамтиш алт кодове за наводнике и пишеш их тако. То су Alt+0132 и Alt+0148. Ако ниси упућен, њих уносиш тако што држиш дугме алт, а онда на нумеричком делу тастатуре укуцаш одговарајуће бројке. Мало је незграпно, да, али ако боље решење није доступно и ово ради сасвим фино. Smiley На пример, ја тако сада уносим црту (Alt+0151) или тротачку (Alt+0131).

За крај, на следећој вези се налази архива са распоредима тастатуре (ћириличким и латиничким) које сам пре користио, па, ако хоћеш, окушај срећу с њима: веза
Притом имај на уму да ти за инсталацију истих није потребан горепоменути Мајкрософтов програм пошто су распореди у извршном формату, спремни за инсталацију. Требало би да ти латиничка ради у сваком случају (мени ради на виндоузу 8.1; наводници су на AltGr+ć и AltGr+ž), док са ћириличком нисам имао среће. Ако ти успе, молим те ми јави. Smiley
Хвала на исцрпном објашњењу али ништа од наведеног не фукционише код мене. Најзгодније ми је да баратам са алт + комбинацијама, али немам нумеричку тастатуру на лаптопу.
Сачувана
Моцарткугелн
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Константин
Струка: софтвераш
Поруке: 46



« Одговор #5 у: 00.04 ч. 11.01.2016. »

Можда ипак можеш да користиш нумеричку тастатуру са дугмићима
789
УИО
ЈКЛ
М
Прочитај овде како: http://superuser.com/a/289993
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #6 у: 21.37 ч. 12.01.2016. »

Хвала на исцрпном објашњењу али ништа од наведеног не фукционише код мене. Најзгодније ми је да баратам са алт + комбинацијама, али немам нумеричку тастатуру на лаптопу.

onda ti je verovatno najzgodije resenje ono koje sam ja predlozio. program koji koristim se zove clipx ali nije bitno koji je (osim da dobro podrzava tastaturne precice)
Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #7 у: 16.32 ч. 14.02.2016. »

Ne znam da li smem da postavim svoj link, ako ne sme obrišite:

http://jezikoslovac.blogspot.rs/2015/08/blog-post.html

Ovo ti je skript koji sam napravio za navodnike i akcente na tastaturi.
Сачувана
harry.gegic
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Haris Gegić
Струка: Učenik
Поруке: 6


« Одговор #8 у: 22.43 ч. 20.11.2016. »

Alt + 0132 i alt + 0147
Potrebna je tastatura sa posebnim numeričkim delom sa desne strane.
U programu Character Map je moguće dodati i prečice po želji (ne mogu sad opisati kako, jer trenutno nemam računar).
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!