Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.48 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Perspektiva  (Прочитано 3230 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Casper
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Aleksandar Kušić
Струка:
Поруке: 31


« у: 18.55 ч. 07.11.2015. »

Znamo sta je u likovnoj umetnosti znaci perspektiva, ali kada figurativno kazemo onda to znaci pogled u buducnost. Moze li neko da mi razjasni? Da li se moze reci da je perspektiva nase vidjenje buducnosti?
 
Сачувана
Casper
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Aleksandar Kušić
Струка:
Поруке: 31


« Одговор #1 у: 18.56 ч. 07.11.2015. »

Znam da je greska u prvoj recenici. Nemojte misliti da ne znam.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #2 у: 13.01 ч. 08.11.2015. »

Perspektiva dolazi iz latinskog. Prevedeno, znaci otprilike ' sa mesta posmatranja'. (recimo..."tacka gledista"?)

Sad, malo filozofije: kad imas dobro mesto za posmatranje, vidis daleko.

Videti daleko je neka vrsta pogleda u buducnost. Dakle, ne samo figurativno vec i konkretno  - doduse na subjektivnom nivou (vazi samo sa te tacke gledista!)
Evo primera:
 
Na ulici si. Auto koji ti dolazi u susret, ako ga ne vidis, postace za tebe sadasnjost onog trena kad ga ugledas: na primer, kad se pojavi iza ugla.
Ali, ako ga ugledas izdaleka (imas dobro mesto posmatranja, recimo na vrhu zgrade), 'pronikao' si u buducnost, jer unapred znas da postoji mogucnost da ce auto proci pored tebe, kojom brzinom, te znas pre ostalih koji je to auto, koje boje, velicine...
Dakle, u odnosu na pesaka, ti 'gledas u buducnost'.
U prenesenom smislu, tvoja perspektiva se ne odnosi samo na oci, vec i na ostale osobine: misljenja, osecanja, delanja. Okolnosti koje imaju uticaj na tebe i tvoj 'pogled'.

Znaci, tvoja perspektiva je tvoj 'pogled' u neku mogucu buducnost.

(Zasto 'mogucu'? Pa, auto moze stati pre nego sto okrene iza ugla, moze napraviti kruzno i ne pojaviti se uopste itd Dakle, ti vidis u "buducnost" koja je proizvod onog sto ti oko vidi i onog sto ti zakljucujes da ce se najverovatnije desiti!)

Inace 'tvoja perspektiva' se razume na dva nacina.

Ono sto ti vidis. "Vidim da cu moci upisati medicinu" ("Polozio sam diplomski i prijemni, ne moram se odmah zaposliti jer ce me roditelji finansirati, a i medicina bi bila dobra karijera za mene")
Ono sto drugi ljudi vide da je tvoja "buducnost". "Njemu je u perspektivi da upise studije medicine" ("Postoje sve povoljne okolnosti da se to njemu  desi")
« Задњи пут промењено: 13.09 ч. 08.11.2015. од VladKrvoglad » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!