Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.41 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: bukvalisticki  (Прочитано 6183 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
LeSa
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
srpska
Име и презиме:
Kazem Ne
Струка: Za sebe
Поруке: 4


« у: 12.44 ч. 26.12.2015. »

Pozdrav,

cesto cujem jedan termin koji je postao svakodnevnica naseg izrazavanja.  Nastao je od termina "bukvalno", a mene interesuje njegova tacnost. 

Dakle:

Secesionizam - secesionisticki, separatizam - separatisticki, nacizam - nacisticki i onaj koji u meni budi zbunjenost: Bukvalizam - bukvalisticki?
Koliko je "bukvalisticki" ispravno? Naravno, u njemu mogu pronaci smisao, kao i u svemu drugome.  Ali, ovo nije pitanje smisla, vec pravilnosti. 

Kazu, primera radi: "Tvoj nacin razmisljanja je bukvalisticki. " Kada procitam ili cujem "bukvalisticki", prihvatim ga kao teznju ka bukvalnosti, a ne kao krajnje bukvalno shvatanje. 

Zahvaljujem se na pojasnjenju. 
Сачувана
LeSa
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
srpska
Име и презиме:
Kazem Ne
Струка: Za sebe
Поруке: 4


« Одговор #1 у: 10.22 ч. 27.12.2015. »

Da li postoje mogucnosti za pojasnjenje ?

(znacenje termina "bukvalno" mi je poznato.  Ne znam samo zasto se ovde tema nalazi, ali dobro. . . . )
Сачувана
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #2 у: 10.36 ч. 27.12.2015. »

 kako ja to tumačim, "bukvalistički" - bukvalan značilo bi "ograničeno"

"Tvoj nacin razmisljanja je bukvalisticki. " - odnosno ograničen, shvaćaš bukvalno sve, nemaš smisao za šalu i sl.............ponavljam, tako ja to shvaćam, pozz
Сачувана
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #3 у: 10.38 ч. 27.12.2015. »

sama riječ "bukvalistički" nije gramatički točna.......pomodnost, nobles, ništa drugo......
Сачувана
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #4 у: 10.41 ч. 27.12.2015. »

u hrvatskom jeziku "bukvalan" znači - "od riječi do riječi, doslovan"
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #5 у: 23.06 ч. 27.12.2015. »

Буквално има једнако значење у стандардном српском и хрватском језику. 'Булвалистички' је, колико ми је познато, неправилан облик који је можда настатао под утицајем енглеског. Како год, реч је о накардном облику који не треба употребљавати.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #6 у: 23.45 ч. 27.12.2015. »

da, potpuno nepotrebna kovanica.
Сачувана
LeSa
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
srpska
Име и презиме:
Kazem Ne
Струка: Za sebe
Поруке: 4


« Одговор #7 у: 13.50 ч. 28.12.2015. »

Nisam bez razloga napisao, da je tema premestena tamo gde ne bi trebalo da se nalazi.  :)
Termin "bukvalno" mi je u potpunosti jasan.  Pitanje se odnosilo na gramaticku tacnost termina "bukvalisticki", ne na znacenje.
Moje pretpostavke su potvrdjene.  Hvala i srdacan pozdrav. 
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #8 у: 15.26 ч. 28.12.2015. »

Rec bukvalista postoji, u zargonskom pisanju i po mom misljenju nije los termin i ima svoju namenu. Bukvalista je neko ko ima teznju da stvari tretira bukvalno. Prema tome, bukvalizam je takva teznja, a 'bukvalisticki' bi bila takva osobina necega da izrazava tu teznju.

Za razliku od toga (ali opet vise slicno nego razlicito), bukvalan, kao atribut coveku (sto je takodje nestandardna upotreba, jer zapravo je shvatanje ono sto je bukvalno, a ne covek) znaci da je covek u nekom momentu, ili inace ali oko neke konkretne stvari izrazio bukvalno shvatanje.
Mozemo reci: "on je bukvalan" - ne postavlja li se tu pitanje kada je bio bukvalan? oko cega? bez konteksta ta recenica je previse neodredjena, nikakvu informaciju nam ne daje. Ali ako kazemo: "on je bukvalista", onda znamo o cemu se radi, dakle o coveku koji je inace, u raznim stvarima bukvalan.

A sa pridevom bukvalisticki postoji problem jer je tesko dokuciti nekakvu konkretnu upotrebu.
Po mom misljenju, jedna (mozda i jednina) opravdana upotreba bi mogla biti da je to nesto sto brani ili preporucuje bukvalizam...razmisljajuci o primerima:
- 'bukvalisticki pristup' - nema potrebe, moze se slobodno reci 'bukvalan pristup'
- 'bukvalisticka teznja' - to mozda i moze proci, mada i 'bukvalna teznja' je razumljivo
- 'bukvalisticka ideja' - ideja o tome da treba biti bukvalista...ovo je logicno i korektno i razlikuje se od: 'bukvalna ideja (necega)' sto je takva ideja koja se stvori o necemu kada se to shvati bukvalno

Sve u svemu, vrlo specificno i opskurno, pomalo nebulozno.

Tako da ne bih taj pridev koristio. ali bukvalista je ok, to je mnogo upotrebljivije.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #9 у: 19.08 ч. 28.12.2015. »

Слажем се. Именица 'буквалиста' није сасвим замењива било којом другом речју или фразом, а и није накарадна, што значи да она може да нађе место у стандардном језику. За разлику од тога, употреба придева 'буквалистички' била би оправдана само ако је реч о некој (за сад непостојећој) идеологији или филозофском покрету.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #10 у: 20.41 ч. 28.12.2015. »

malo šale.............................

"Kad ti ćale kaže: ,,jebem ti mater", znaj da je bukvalista" - ETO, UKRATKO
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!