Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.25 ч. 17.10.2018. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Etimologija reči "morati"  (Прочитано 2796 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Zmej
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3

« у: 17.59 ч. 06.03.2017. »

Veoma interesantno za me, da li ima neka povezanost reči "morati" sa latinskim "mores" (tradicije, pravila)? Koje je poreklo ovoj reči?
Mi u ruskom jeziku nemamo takavu reč.  Imamo, npr.  "должен" (srp.  "dužan") и "требуется" (srp.  "treba").
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #1 у: 22.35 ч. 06.03.2017. »

nema povezanosti.

morati je nastalo od more (može, moći), a mores, sing. mos (obicaj) je nastalo od neke druge drevne reci, cije je zacenje navodno predmet nagadjanja, ali veruje se da znaci "meriti"

prema tome mera i moral bi bili u srodstvu
Сачувана
Zmej
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3

« Одговор #2 у: 23.23 ч. 06.03.2017. »

Цитирано: MasaMalinovski link=topic=8803. msg71984#msg71984 date=1488836120
morati je nastalo od more (može, moći)

Hvala na odgovoru!
Da li to znači da nekad u srpskom jeziku se koristila reč "more" umesto "može"? Zanimljivo.
Сачувана
nikola_s.t.
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nikola Stevanović
Струка:
Поруке: 2

« Одговор #3 у: 15.28 ч. 13.03.2017. »

A šta misliti kako je nestala i odakle jedino nama reč 'kum' i grcima 'koumar' ili tako nešto slično kod grka.
Сачувана
Vavilon
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Brđani
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 5

« Одговор #4 у: 15.11 ч. 21.03.2018. »

Morati je nastalo od imena naše stare boginje Morene - boginje zime i smrti.  Koliko je ona bila strahopoštovana među Srbima govori kakav je uticaj imala na naš jezik.  Znači što si bliže bio Moreni to je i tvoja patnja bila veća.  Ako si bio Pri Moreni onda si bio primoran da nešto uradiš.  Ako si bio Sa Morenom onda si bio Smoren nešto ti nije bilo dobro.  Ako si pak bio U Moreni onda si Umoren odn.  Mrtav.  Morena se smatrala duševadnikom i stari sloveni su tvrdili kada nađu smrznutog čoveka u snegu da ga je odnela Morena.  Sve naše reke Morave su dobile ime po njoj jer su se lutke koje su označavale boginju Morenu S'proleća ritualno spaljivale i bacale u moravu kako bi se označio dolazak Vesne (Boginje proleća).  Identični nazivi se pojavljuju i u Moravskoj - Slovačkoj.  Što znači da su se slavili isti bogovi kod svih Slovena.  Sve u svemu može se reći da se ovi nazivi sa kolena na koleno bez ikakvih izmena izgovaraju oko 1000 godina pre Hrista do današnjeg dana.  Stim što mi nemamo pojma o njihovom nastanku, jer je istorija starih bogova kod nas zabranjena.  takođe imamo bezbroj reči za koje ne znamo šta znače a imaju poreklo od naših starih bogova (Radgost - radost , Daj bog - daj bože, Živa - živ bio itd)
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.935

« Одговор #5 у: 07.32 ч. 22.03.2018. »

Nije loše navesti i poneku referencu, čito da se otkloni mogućnsot da se radi o proizvoljnim pretpostavkama.
Сачувана

Vavilon
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Brđani
Име и презиме:

Струка:

« Одговор #6 у: 10.24 ч. 22.03.2018. »

https://vesna. atlantidaforum. com/?cat=1
Сачувана
Vavilon
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Brđani
Име и презиме:

Струка:

« Одговор #7 у: 10.26 ч. 22.03.2018. »

hxxp: www. starisloveni. com/Morana. html
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.935

« Одговор #8 у: 08.59 ч. 23.03.2018. »

Mislio sam na naučno utemeljene reference, nešto od autoriteta.
Сачувана

Vavilon
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Brđani
Име и презиме:

Струка:

« Одговор #9 у: 09.56 ч. 23.03.2018. »

Toga nećeš naći nigde.  Istina je u našem jeziku i govoru. 
taj deo istorije naših starih bogova i njihov uticaj na naš jezik je zabranjen.  Možda je to zbog straha naše crkve jer smo teško prihvatili hrišćanstvo (sa primesama mnogoboštva - slave) i straha od povampirenja mnogoboštva ili zbog zabrane Vatikana ili drugih jakih sila (stari bogovi prikazuju slogu i slavu istih bogova kod svih Slovena - što može dovesti do ujedinjenja a ne sukoba).  Mislim da nam treba novi Vuk Karadžić koji bi postavio panteon srpskih bogova i prikazao njihov ogroman uticaj na naš jezik.  nažalost i pored dobre volje ja nisam u toj struci, već neko ko je uvideo mnogo reči koje su proistekle od naših starih bogova.  Nije mi jasno kako Grci mogu da slave svoje bogove a mi to ne možemo.
Da se razumemo ja nisam protiv Hrišćanstva, naprotiv smatram ga naprednijom religijom od mnogoboštva.  Ali mislim da moramo razumeti našu prošlost da bi shvatili sadašnjost i razumeli naš jezik.  A ne kao neznalice da živimo u zabludi koja nam je nametnuta.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!