Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.54 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: LOTR  (Прочитано 38784 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #30 у: 01.39 ч. 27.02.2007. »

opet se slazemo Grin prosto volim da caskam s tobom Lolita  Smiley izvinjavam se drugima zbog offtopic-a, nece se ponavljati!
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #31 у: 01.43 ч. 27.02.2007. »

Zaista mi je drago, Amarilis Smiley A ako smo u off-topicu, možemo lako preći na drugu temu, mislim da postoji ovde tema o pisanju.
A i na poruke, zašto da ne Smiley
Сачувана
Maja
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 90




« Одговор #32 у: 04.24 ч. 27.02.2007. »

Mozda zato sto ih je glumio isti glumac?! Wink

Pa nije. Glumci su različiti. Gandalfa je glumio Ian McKellen, a Dambldora u prva dva dela (do smrti) Richard Harris a kasnije Michael Gambon.
Liče međusobno zato što obojica imaju duge kose i brade, a pre njih takav je bio Merlin zar ne?  Grin
Ih, ti čarobnjaci...
Сачувана

Cogito ergo sum
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #33 у: 07.29 ч. 27.02.2007. »

Da, izleda da je Merlin u oba slučaja očigledan prototip... Smiley
Rekoh vam ja da su obe knjige pune paganskih motiva Wink
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #34 у: 12.43 ч. 27.02.2007. »

Khm........  Roll Eyes onda je trebalo da ih glumi isti glumac Grin
Znam da jeste, ali u kojoj verziji, tj. ko koga nemam pojma. Sad bi to bilo puko nagadjanje... Wink
A sto se paganstva tice, ima ga na sve strane u obe knjige (naravno, mislim na serijale knjiga, ali da ne pisem svaki put to, mislim da svako konta kad neko od nas napise 'knjige') ——-> ja ovo ne bih razumela  Huh znam ja nekad pomalo konfuzno da izbacujem svoje misli...
Сачувана
Maja
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 90




« Одговор #35 у: 17.26 ч. 27.02.2007. »

Pa ja se baš i ne bih složila. Mitologija da, paganstvo ne. Meni te dve stvari nisu iste i paganstvo mi ima negativan prizvuk.
Tolkin je uostalom bio pobožan čovek, što se svakako vidi kroz knjigu jer se provlači postojanje "vrhovne sile" koja je iznad svih ostalih.
Kod Roulingove toga već nema, ali je i kod nje prisutno to da je ljubav ultimativna sila i samim tim najbitnija, što bih u njenom slučaju pre pripisala uticajima sveta u kome živimo (tome nas uče od malena, zar ne?) nego Hrišćanstvu.


Tolkin je inače kategorički tvrdio da LOTR nije nikakva alegorija na Drugi svetski rat, a naravno niko ne mora da mu veruje ako neće. Smiley Razume se da je u vreme kada je pisao dosta takvih elemenata moglo da mu se "uvuče" u priču a da sam nije toga bio svestan.

Da, on sam jeste porekao da Drugi svetski rat ima ikakve veze sa njegovom knjigom. Ja  nisam uočila neke očiglede zajedničke tačke. Ono gde mu je rat mogao poslužiti su eventualno opisi bitaka (ili bitki?).
« Задњи пут промењено: 17.28 ч. 27.02.2007. од Maja » Сачувана

Cogito ergo sum
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #36 у: 20.07 ч. 27.02.2007. »

Da stvarno, Haris je siromah umro...
Meni paganstvo uopšte negativno ne deluje, prosto mi je to religijski sistem koji nije monoteistički, ništa drugo.
E sad, Tolkin jeste bio dobar katolik, i tačno je da kod njega postoji Eru kao vrhovna sila i pandan monoteističkom Bogu (kao što je Melkor pandan Luciferu), ali konkretno u LOTR to se slabo primećuje. Pominju se jedino Valari, koji dođu kao anđeli u širem kontekstu, ali bez pomena o Eruu oni nam mogu delovati i kao paganska božanstva.

Da, što se tiče II svetskog rata, negde je rekao da bi alegorijska radnja imala sasvim drukčiji tok, recimo Prsten bi bio upotrebljen za odbranu od Saurona umesto što je morao biti uništen... ne sećam se sad detalja, ali možda bih mogla da iskopam citat ako nekog interesuje.

P.S. Bez ljutnje, hrišćanstvo i ostale religije se pišu malim slovom. Wink
« Задњи пут промењено: 20.12 ч. 27.02.2007. од alcesta » Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #37 у: 00.23 ч. 28.02.2007. »

Paganstvo apsolutno nema niti treba da ima negativan prizvuk i kontekst, pogotovo sto je usko vezano sa pravoslavljem. meni je cak ono izrazito interesantno i lepo za proucavanje..  Wink
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #38 у: 00.57 ч. 28.02.2007. »

Preteče me Amarilis Wink Htedoh i ja da kažem da paganizam, sam po sebi, nije ni negativan ni pozitivan. To je prosto sistem, skup vrednosti i način razmišljanja i verovanja različit od monoteističkih religija, i, što je najvažnije, daleko stariji od njih. Kako bi mogla biti negativna religija pod kojom je Stara Grčka doživela takav kulturni procvat? Kako bi staroegipatska kultura mogla opstati hiljadama godina u gotovo neizmenjenom obliku, da njena religija nije predstavljala relativno stabilan skup vrednosti? A iako je paganizam kao religijski sistem danas uglavnom odbačen, mnoge njegove suštinske karakteristike zadržane su u ljudskom iskustvu, a naročito u umetnosti. Naravno, i hrišćanska religija zadržala je u sebi mnoge tragove paganizma do današnjih dana, a tzv. religije novog doba su mu još daleko bliže.
Drago mi je što većina smatra da paganstvo nije ništa negativno. Lično smatram da u današnjoj kulturi i umetnosti (sviđalo se to nekome ili ne) ono, gledano u širem smislu, ima daleko veći uticaj od hrišćanstva. Nemojte da vas ovaj stav iznenadi, mnogi svetski autoriteti se s njim slažu Smiley
Сачувана
Maja
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 90




« Одговор #39 у: 01.59 ч. 28.02.2007. »

Kao što sam ovde već rekla:
Pa ja se baš i ne bih složila. Mitologija da, paganstvo ne. Meni te dve stvari nisu iste i paganstvo mi ima negativan prizvuk.
Znači MENI paganstvo ima negativnu konotaciju. Paganstvo je neznaboštvo, zar ne?
Samim tim mnogobožačke religije nisu isto što i paganizam. A evo i šta Merriam-Webster kaže za imenicu "paganism" u engleskom: one who has little or no religion and who delights in sensual pleasures and material goods: an irreligious or hedonistic person.
Druga je stvar što su ljudi iz neznanja i arogancije, radi uvrede drugih, mnogobožce nazivali paganima (odnosno neznabožcima), pa je onda verovatno ostalo automatsko povezivanje ta dva.
Ali zaista ne znam da bi neko Egipćane, Rimljane i stare Grke nazvao paganima!
« Задњи пут промењено: 03.56 ч. 28.02.2007. од Maja » Сачувана

Cogito ergo sum
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #40 у: 02.30 ч. 28.02.2007. »

Majo, tvoje pitanje sadrži i odgovor: da, hrišćani su nazvali mnogobošce paganima, a danas se ta dva pojma uglavnom poistovećuju. Uostalom, sigurno znaš da su sva iole razvijena ljudska društva imala neku religiju, tako da neznabošci gotovo da i ne postoje Smiley
Napominjem da sva objašnjenja o kojima ja pričam, ne sadrže vrednosnu notu - samo pokušavam da objasnim šta je paganizam Wink
I da se malo našalim - zar tebi ovo
Цитат
delights in sensual pleasures
zvuči negativno? Wink
« Задњи пут промењено: 02.32 ч. 28.02.2007. од Lolita » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #41 у: 07.36 ч. 28.02.2007. »

Kad vec poredite klnjige, da pomenem da mene Hari poter mnogo podseca na Zemljomorje i serijal Ursule Le Gvin.
Сачувана

kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #42 у: 09.23 ч. 28.02.2007. »

Kao što sam ovde već rekla:
Pa ja se baš i ne bih složila. Mitologija da, paganstvo ne. Meni te dve stvari nisu iste i paganstvo mi ima negativan prizvuk.
Znači MENI paganstvo ima negativnu konotaciju. Paganstvo je neznaboštvo, zar ne?
NE! Ili bar ne tako kako si ga ti protumačila. Paganizam je prosto naziv za neke jednostavnije religije nastale pre hrišćanstva. Vremenom je izraz upotrebljavan za sve različito od hrišćanstva, islama ili judaizma. Odnosno onoga što se naziva abrahamskim monoteističkim verovanjima.

Negativno se tumači samo od strane netolerantnih pripadnika nekog od ovih verovanja. A mi to nismo Smiley
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #43 у: 14.23 ч. 28.02.2007. »

Lično smatram da u današnjoj kulturi i umetnosti (sviđalo se to nekome ili ne) ono, gledano u širem smislu, ima daleko veći uticaj od hrišćanstva. Nemojte da vas ovaj stav iznenadi, mnogi svetski autoriteti se s njim slažu Smiley

Zašto se to nekome ne bi sviđalo? Uostalom, ljudi su se vremenom najčešće oslanjali na stvari iz prošlosti, koje im nisu bliske, ali o njima znaju malo/mnogo. Stoga je apsolutno logično da će se npr. pisci više oslanjati na paganstvo nego na hrišćanstvo npr. , jer ovo drugo trenutno "uživaju" ili su mu bar u neposrednoj blizini. Samim tim motivi iz te teme nisu preterano zanimljivi, jer su opšte poznati. Mada, ne sporim, ima dosta pisaca koji veličaju ili omalovažavaju (sprdaju se sa hrišćanstvom - npr. Adams) neku trenutno "aktuelnu" religiju, a najčešće je to hrišćanstvo.
Ali da ne bih krenula sa onim "kad bi baba bila deda", moja poenta je da je paganstvo za proučavanje i pronalaženje i više nego interesantnih motiva veoma široko i zahvalno. I ja ga zato volim Grin A i zabavno je proučavati slovenske paganske bogove...
Сачувана
Maja
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 90




« Одговор #44 у: 17.29 ч. 28.02.2007. »

NE! Ili bar ne tako kako si ga ti protumačila. Paganizam je prosto naziv za neke jednostavnije religije nastale pre hrišćanstva. Vremenom je izraz upotrebljavan za sve različito od hrišćanstva, islama ili judaizma. Odnosno onoga što se naziva abrahamskim monoteističkim verovanjima.

Nisam ga JA tako protumačila već rečnici. JA sam rekla da mnogoboštvo nema automatski znak jednakosti sa paganstvom već neznaboštvo i da meni paganstavo ima negativan prizvuk. Ajde da se ne igramo semantike i budemo realni! Ako bi vas neko oslovio sa "paganko/paganine" (i to ne u šali), zar ne biste pomislili da želi da vas uvredi? Da li biste se zaista i uvredili, to je potpuno druga priča koja zavisi od mnogo faktora, ali namena te osobe bi bila jasna. Paganstvo ima uglavnom negativnu konotaciju.


Negativno se tumači samo od strane netolerantnih pripadnika nekog od ovih verovanja. A mi to nismo Smiley
Uh, uh... da li ja ovde naslućujem neku "prozivku" (s obzirom na moj jasno izrečeni stav na tu temu)? Wink

Uostalom, cela poenta ove priče je da je Lolita (čini mi se) spomenula da u LOTR ima dosta paganizma. Ja se nisam složila. Po meni ima dosta mitologije a meni te dve stvari nisu iste. Inače bi bili sinonimi, ne?  Grin
« Задњи пут промењено: 18.32 ч. 28.02.2007. од Maja » Сачувана

Cogito ergo sum
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!