Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.22 ч. 24.09.2018. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Nepismenost novinara , posebno B92  (Прочитано 315 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
CREEP80
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3

« у: 12.02 ч. 24.05.2018. »

Visegodisnji problem sa:
1. Svakodnevnim greskama u pisanju i gramatici, bilo koja tema/sekcija
2. Odsustvo originalnosti u pisanju i odsustvo kriticne misli
3. Pisanje o temama koje ocigledno nisu istrazene, sa netacnim dostavljanjem podataka, posebno onih koje je tako lako proveriti; znaci totalno odsustvo profesionalnosti
4. Nepromisljeno koriscenje reci, naslova, radi 'click-bite' fenomena sa namerom da sokira, praceno uglavnom nebuloznim sadrzajem koji nema veze sa naslovom
5. Cesto koriscenje neprimerenih reci (brutalno, jezivo, najjezivije, sokantno, panika i sl. ), verujem da psihologija masa moze da objasni sta je pozadina i namera ovakvog recnika
6. Teme/sadrzaj je na nivou zute stampe - glupost je vest
7. Anglosaksonizacija jezika u zelji da se pokaze 'pamet' a u stvari maskira ogromno neznanje sopstvenog jezika i problem identiteta.  Jedno je evolucija jezika sa vremenom a drugo je poltronstvo
8. Bolesna kontrola komentara, radi usmeravanja prividnog ali netacnog 'vecinskog' misljenja i blokiranje komentara koji kritikuju ocigledne propuste ili se ne
slazu sa stampanim
9. Teme koje nisu prilagodjene srpskom gradjaninu i njegovoj/njenoj problematici
10. Odsustvo odgovornosti novinara da pokrivaju teme od istinske vaznosti i prihvate ulogu/postanu sfera dodatnog obrazovanja sa zeljom da pokrene ljude na progresivno razmisljanje.

Obzirom da cinim sve napore da odrzavam jezik, citanje vesti na srpskom je stetno i odbija zbog svega navedenog.  Tako da se drzim starijih knjiga gde je recnik (ne vokabular), mnogo bogatiji i gde su prevodi mnogo bolji.  Ako neko ima predloge stranica gde se jos uvek pise kvalitetnim sprkim jezikom i sa interesantnim temama, unapred se zahvaljujem. 

Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.104

« Одговор #1 у: 16.08 ч. 26.05.2018. »

Ne znam sad šta te konkretno zanima, ali meni je Vikipedija uvek bila najkorisnija kada me neka određena tema zanima, kao i razni forumi poput ovog, s tim što su mi oni bili i zanimljivi za čitanje i korisni.

Od medija kada je u pitanju kultura govora RTS se jedino drži standarda, ali je blago dosadnjikav. Najbolje je kada se desi da su gosti u nekoj emisiji zanimljivi za slušanje i kad lepo govore, ali to treba slučajno ubosti. Npr. mene je jednom prijatno iznenadio Momir Bulatović, a gostovao je kod Marića, u Ćirilici ili nekoj takvoj emisiji.

Sad nešto razmišljam, za razvijanje tvoje lične kulture izražavanja najpotrebniji ti je zapravo dobar sagovornik. Tako da su moje drugarice (bar za mene) u tom smislu podsticajne, ili smo samo ženski brbljive, ne znam šta je u pitanju...  Smiley

Ali ako te zanima baš praćenje vesti na srpskom na internetu, valjda su tu agencije zbog objektivnosti na prvom mestu, nemam pojma. Što se tiče tzv. istraživačkog novinarstva simpatičan mi je sajt Pištaljke, kao i KRIK-a, ali oni su usko ograničeni na teme korupcije i zloupotreba, a to ume da dosadi.

Evo sada gledam šta zapravo tražiš:
Цитат
Ako neko ima predloge stranica gde se jos uvek pise kvalitetnim sprkim jezikom i sa interesantnim temama, unapred se zahvaljujem.
... i izgleda da ti nisam odgovorila na pitanje. Undecided
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
CREEP80
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #2 у: 15.06 ч. 28.05.2018. »

Hvala Ena, na trudu, pogledacu ove stranice, nisam ih videla ranije.  Ne bi me zacudilo da takvih mesta vise i nema.  Jedno vreme sam citala Pescanik, recnik im je bolji od ostaih, no nisam nesto ubedjena o njihovim porivima, dok mi Njuz. net donosi humor .  TV ne gledam godinama.  Intervjue volim (Ramba pogotovu, on mi je pametan) i dokumentarce o recimo o 'putesetvijima'/flori i fauni/zivotima ljudi iz raznih sfera/otkricima/naucno-dokumentarne programe koje ponekad pronadjem na netu i koji su uglavnom starijeg izdanja .  Problem je sto kvalitetno-istrazen i poslednji materijal, dostavljen na interesantan nacin, uglavnom dolazi iz stranih dokumentaraca i knjiga koje su mi dostupne na engleskom, ali na srpskom je to vec problematicno.  Izgleda da nemamo dovoljno primera za citanje,slusanje, gde je recnik bogat i cist  a tema interesantna.  Mozda je vreme za neki 'podzemni' kulturni razvitak Wink
Сачувана
CREEP80
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #3 у: 16.29 ч. 28.07.2018. »

Цитирано: CREEP80 link=topic=8892. msg72190#msg72190 date=1527156142
Visegodisnji problem sa:
1.  Svakodnevnim greskama u pisanju i gramatici, bilo koja tema/sekcija
2.  Odsustvo originalnosti u pisanju i odsustvo kriticne misli
3.  Pisanje o temama koje ocigledno nisu istrazene, sa netacnim dostavljanjem podataka, posebno onih koje je tako lako proveriti; znaci totalno odsustvo profesionalnosti
4.  Nepromisljeno koriscenje reci, naslova, radi 'click-bite' fenomena sa namerom da sokira, praceno uglavnom nebuloznim sadrzajem koji nema veze sa naslovom
5.  Cesto koriscenje neprimerenih reci (brutalno, jezivo, najjezivije, sokantno, panika i sl.  ), verujem da psihologija masa moze da objasni sta je pozadina i namera ovakvog recnika
6.  Teme/sadrzaj je na nivou zute stampe - glupost je vest
7.  Anglosaksonizacija jezika u zelji da se pokaze 'pamet' a u stvari maskira ogromno neznanje sopstvenog jezika i problem identiteta.   Jedno je evolucija jezika sa vremenom a drugo je poltronstvo
8.  Bolesna kontrola komentara, radi usmeravanja prividnog ali netacnog 'vecinskog' misljenja i blokiranje komentara koji kritikuju ocigledne propuste ili se ne
slazu sa stampanim
9.  Teme koje nisu prilagodjene srpskom gradjaninu i njegovoj/njenoj problematici
10.  Odsustvo odgovornosti novinara da pokrivaju teme od istinske vaznosti i prihvate ulogu/postanu sfera dodatnog obrazovanja sa zeljom da pokrene ljude na progresivno razmisljanje. 

Obzirom da cinim sve napore da odrzavam jezik, citanje vesti na srpskom je stetno i odbija zbog svega navedenog.   Tako da se drzim starijih knjiga gde je recnik (ne vokabular), mnogo bogatiji i gde su prevodi mnogo bolji.   Ako neko ima predloge stranica gde se jos uvek pise kvalitetnim srpskim jezikom i sa interesantnim temama, unapred se zahvaljujem.  

Сачувана
Тагови: novinarstvo  nepismenost  B92 
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!