Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.11 ч. 22.07.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: паганизам - митологија  (Прочитано 3305 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Amarilis
сарадник
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109

« у: 19.21 ч. 28.02.2007. »

Po meni ima dosta mitologije a meni te dve stvari nisu iste. Inače bi bili sinonimi, ne?  Grin[/color]

Zapravo se paganstvo prilično zasniva na mitologiji.... Čak mislim da su na neki način ta dva pojma neodvojiva. Mitologija može bez paganstva, ali ne znam da li je obrnut smer moguć...

Ako bi vas neko oslovio sa "paganko/paganine" (i to ne u šali), zar ne biste pomislili da želi da vas uvredi?

Iskreno, ne mogu da zamislim da mi neko ko ima nameru da me uvredi kaže "paganko"....... bbbzzzzzzzz.........Jednaka bi mi uvreda bila da mi kaže "hrišćanko" pošto sam ateista.. Ali opet, ništa od toga NIKADA ne bih SMATRALA uvredom. Verovatno bih se slatko nasmejala ako bi iko pokušao da me na taj način "spusti". Grin
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109

« Одговор #1 у: 19.25 ч. 28.02.2007. »

Sa dragog nam Vokabulara:

митологија (гр...), латиницом: mitologija
назив за многобожачке религије, учење о боговима и херојима, нарочито Старога века; грчко-римска, германска, словенска митологија

паганизам (лат. paganus), латиницом: paganizam
незнабоштво, многобоштво (израз настао по томе што се незнабоштво најдуже задржало по селима, pagus село).
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521

« Одговор #2 у: 09.11 ч. 01.03.2007. »

Naravno, da se razdvojiti bezbolno, a biće i korisno.
Mayo, nije bilo prozivke, niti takvih namera; prosto kažem da niko ovde nije isključiv, svi su voljni i nešto novo da nauče, pa ne smatram da će različito tumačenje reči pagan (a ja volim da koristim naše rečnike i naše tekstove/feljtone kao potvrdu onog o čemu pričam) ikada biti uzrok nečije uvređenosti Cheesy
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500

« Одговор #3 у: 00.24 ч. 05.03.2007. »

Kad smo već kod paganizma, prisetih se još jedne vrlo popularne knjige/filma čiji je kvalitet doduše prilično diskutabilan, ali koja je bez sumnje jedna od najčitanijih poslednjih godina: Da Vinčijev kod. Mada nominalno govori o hrišćanstvu, rekla bih da se ova knjiga suštinski daleko više bavi paganizmom.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!