Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.43 ч. 03.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21
  Штампај  
Аутор Тема: Смрт ошишаној латиници!  (Прочитано 170663 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #240 у: 16.58 ч. 11.04.2008. »

Pa ti i postoje jer zivimo u jednom nadasve netolerantnom drustvu vec punih 20 godina.

Не могу да верујем да ми је ово тек тако промакло кад сам одговарао на ову поруку. Можда си случајно написала ту временску одредницу од два'ес' година. Или је коригуј, или ћемо сад да потонемо много дубоко у овој теми.

Ne razumem.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #241 у: 16.58 ч. 11.04.2008. »

Znam kako ćemo promovisati ćirilicu:

Konzerve bez konzervansa i aditiva imaće sastav na ćirilici, a konzerve pune trule hemije imaće sastav na latinici. Postepeno će se u prosečnog Srbina razviti Pavlovljev refleks: "Ćirilico, ti si kao zdravlje."

Ма немој, знамо ми шта ти уствари подмећеш и за кога ти заправо радиш. Мислиш да не знамо да Срби добро познају старо и кроз праксу одавно доказано правило — „трула хемија једнако добар укус“. Ти као не знаш да је пун облик те реченице до кога ће нас Павловљев рефлекс довести заправо „Ћирилицо, ти си бљутава као здравље“. Проваљен си! Wink
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #242 у: 17.01 ч. 11.04.2008. »

Хм... зар није јасно да је оно што сам назвао глупошћу само везивање проблема писма за људска права. Притом, ја ни на који начин не бежим од тога да ће то да се деси, потпуно независно од тога што сматрам да је то глупост. Мање је битно, заправо потпуно је небитно што мислим да је глупост да писмо има везе с било каквим правима појединца, битно је да мислим да је чињеница да ће неко повезати и битно је да мислим да би то онда изродило озбиљан проблем.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima kaže:

Цитат
Član 26.

1. Svako ima pravo na obrazovanje. Obrazovanje treba da bude besplatno bar u osnovnim i nižim školama. Osnovno obrazovanje je obavezno. Tehničko i stručno obrazovanje treba da bude svima podjednako dostupno na osnovu njihove sposobnosti.

2. Obrazovanje treba da bude usmereno ka punom razvitku ljudske ličnosti i učvršćivanju poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ono treba da unapređuje razumevanje, trpeljivost i prijateljstvo među svim narodima, rasnim i verskim grupama, kao i delatnost Ujedinjenih nacija za održanje mira.

Trenutno su bosanski, hrvatski, i srpski jedan jezik u smislu međusobnog sporazumijevanja (dakle u lingvističkom smislu). Ne vidim zašto bi udobno čitanje i pisanje (ne mora se učiti rukopis, ali npr. ako hoćeš da pišeš ćirilicom moraš znati transkripciju) drugim pismom trebalo biti neobavezno ukoliko bi se ono i dalje koristilo u drugim državama, pogotovu ako bi latinica nestala u Srbiji, jer stvarno nisam siguran da bi učenje engleske latinice omogućilo udobno čitanje i srpskohrvatske latinice, a o ćirilici da ne govorim.

Zar ne bi bilo apsurdno da npr. 2050. godine neko ode, recimo, u Beograd ili u Zagreb, i upita nekoga tamo: „Možeš li mi molim te pročitati šta tu piše? Vašu latinicu/ćirilicu nismo učili u školi.“ S obzirom na to što se ovo vjerovatno i danas dešava onima koji ne znaju ćirilicu, nemam riječi.
« Задњи пут промењено: 20.40 ч. 11.04.2008. од Stoundar » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #243 у: 17.03 ч. 11.04.2008. »

Pa ti i postoje jer zivimo u jednom nadasve netolerantnom drustvu vec punih 20 godina.

Не могу да верујем да ми је ово тек тако промакло кад сам одговарао на ову поруку. Можда си случајно написала ту временску одредницу од два'ес' година. Или је коригуј, или ћемо сад да потонемо много дубоко у овој теми.

Ne razumem.

Хм... па идеја да се нетолерантно друштво одједном појавило пре двадесет година... прилично је спорна, знаш.
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #244 у: 17.21 ч. 11.04.2008. »

Позивање на толеранцију од стране експонената запада уопште, а у овом случају заговорника латинице је крајње лицемерно. Може се, слободно сматрати и увредом.
Колико је латиница, од уласка у српски језик па до сад била толерантна према ћирилици?

Смешно.

Класична замена теза.
« Задњи пут промењено: 17.39 ч. 11.04.2008. од Вук » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #245 у: 17.44 ч. 11.04.2008. »

Позивање на толеранцију од стране експонената запада уопште, а у овом случају заговорника латинице је крајње лицемерно. Може се, слободно сматрати и увредом.
Колико је латиница, од уласка у српски језик па до сад била толерантна према ћирилици?

Смешно.

Класична замена теза.

Definiši eksponenta zapada.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #246 у: 17.52 ч. 11.04.2008. »

Позивање на толеранцију од стране експонената запада уопште, а у овом случају заговорника латинице је крајње лицемерно. Може се, слободно сматрати и увредом.
Колико је латиница, од уласка у српски језик па до сад била толерантна према ћирилици?

Смешно.

Класична замена теза.

Definiši eksponenta zapada.

Zapadja.

U ovoj rečenici ja sam eksponent zapada.
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #247 у: 17.52 ч. 11.04.2008. »

По мени:

Експонент запада је свако ко наступа са позиција западних културних (и других) вредности, а у овом случају, заговорник латиничног писма као тековине западне културе.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #248 у: 17.55 ч. 11.04.2008. »

По мени:

Експонент запада је свако ко наступа са позиција западних културних (и других) вредности, а у овом случају, заговорник латиничног писма као тековине западне културе.

Jel to nešto ružno? Ima neku negativnu konotaciju?
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #249 у: 17.57 ч. 11.04.2008. »

Zapadja.

U ovoj rečenici ja sam eksponent zapada.

Da. Izložilac zapada. Fenomenalno.  Grin Wink
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #250 у: 18.00 ч. 11.04.2008. »

Ружна је присутна количина лицемерја и нетолерантности према традиционалним вредностима.
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #251 у: 18.00 ч. 11.04.2008. »

Где је стара гарда (Зоран Ђорђевић) да се укључи у ову интересантну полемику?
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #252 у: 18.02 ч. 11.04.2008. »

Ružna je prisutna količina licemerja i netolerantnosti prema netradicionalnim vrednostima.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #253 у: 18.09 ч. 11.04.2008. »

Pa ti i postoje jer zivimo u jednom nadasve netolerantnom drustvu vec punih 20 godina.

Не могу да верујем да ми је ово тек тако промакло кад сам одговарао на ову поруку. Можда си случајно написала ту временску одредницу од два'ес' година. Или је коригуј, или ћемо сад да потонемо много дубоко у овој теми.

Ne razumem.

Хм... па идеја да се нетолерантно друштво одједном појавило пре двадесет година... прилично је спорна, знаш.

Nisi razumeo. Netolerancije je uvek bilo i bice je, samo se kroz istoriju objekat iste menja. Netolerancija ka jednom od dva pisma srpskog jezika se pojavila pre 20 godina. Druge vrste netolerancije srpskog drustva nisu predmet ove rasprave.
Сачувана
Beli
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
CH.
Име и презиме:
B.V.
Поруке: 19


« Одговор #254 у: 19.11 ч. 11.04.2008. »


.... Druge vrste netolerancije srpskog drustva nisu predmet ove rasprave.


Нису, али овим се на индиректан начин жели рећи да је српско друштво (читај Срби) нетолерантно.
Међутим, догађаји у последњих неколико деценија а и ови најсвежији, говоре управо супротно. Енормне количине нетолеранције долазе управо са запада, који је тобоже, промотер толеранције.

Ја бих рекао да и овде имамо замену теза.
« Задњи пут промењено: 19.20 ч. 11.04.2008. од Beli » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!