Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.49 ч. 03.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8
  Штампај  
Аутор Тема: Србин - Србијанац  (Прочитано 93841 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #90 у: 00.18 ч. 15.02.2007. »

Jednostavno, reč Srbijanac postoji, i odnosi se na Srbina iz centralne Srbije, na Eru i Nišliju, podjednako koliko i na Šumadinca. Koliko je to pravilno, ili ne, ta reč se ovde (u Vojvodini) na takav način prepoznaje.
Ne kažem da niste u pravu, donekle, što se geopolitičkih okolnosti tiče, ali Ere u neku ruku i nisu baš Srbijanci, i to kažem kao jedan pravi-pravcati Ero. Smiley Jer, u ovom kraju govori se drugojačijim jezikom nego u Srbiji, drugi su običaji i verovanja, čak se i naša lokalna istorija katkad razilazi sa srbijanskom - sve u svemu, užički kraj je jedna etnološki prilično odelita i zasebna oblast u okviru Srbije. U srednjem veku ovde su živeli Starovlasi, stočarski narod slovensko-ilirsko-keltskog (vlaškog) porekla, čijih potomaka i danas ima, mada ne toliko mnogo, jer su se Starovlasi neprestano odseljavali, a dinarsko stanovništvo iz Hercegovine, Crne Gore, Bosne i Sandžaka neprestano se doseljavalo (to su sad Ere; izvorno se ova reč odnosi na Hercegovce, a tek kasnije na Užičane), stvarajući jednu posebnu lokalnu kulturu. Moram da cepidlačim kad je o mojima reč! Wink
Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #91 у: 00.44 ч. 15.02.2007. »

Moram da cepidlačim kad je o mojima reč! Wink

Наравно. Smiley

Није то "цепидлачење", него познавање локалних прилика. Наравно да се све регије централне Србије не могу стрпати у исти "кош", али то се ипак ради. Слична је ствар и са војвођанским областима, чији многи становници такође не воле да се стављају под заједничко војвођанско име. Опет, за неког ван Војводине, то су све "Војвођани", ма како се неки Лала или Сремац због тога љутио.
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #92 у: 02.15 ч. 15.02.2007. »


Цитат
Samo bih ispravio: seobama pod Arsenijem III Crnojevićem (ili Čarnojevićem, a ne Černojevićem) nije Vojvodina naseljena Srbima, već zapadna Slavonija, sever i centar Mađarske i jug Slovačke.

Hvala za ispravke i izvinjavam se zbog nedovoljnog poznavanja tadašnjih istorijskih prilika, ja sam mislio na vreme kad teritorija današnje Vojvodine nije bila sastavni deo Srbije,  i na vreme kad je postala deo Srbije.
Pa, shodno tome, hoću da kažem, da stanovnoštvo koje je živelo na teritoriji Vojvodine, bilo koje nacionalnosti, pre priključenja Srbiji, nije se moglo zvati Srbijancima. Isto tako, stanovništvo koje živi na teritoriji Vojvodine, bilo koje nacionalnosti, posle priključenja Srbiji, jeste srbijansko i tako se i zove. Srbijanci.
Neka vrsta hierarhije koja vlada među ovim odrednicama bi izgledala ovako:
-Srbijanac
-Vojvođanin
-Sremac, Banaćanin ili Mačvanin
-Novosađanin, Šapčanin... itd.
-Ime kvarta ili naselja
-Ulica.....
Sve ovo je bez obzira na nacionalnu pripadnost i važi za sve podjednako i bez obzira kako se ko pri tom osećao.

To što se Vojvođanin (bilo koje nacionalnosti) ne oseća Srbijancem je stvar nekih, rekao bih, kulturoloških momenata.
Mislim da se razlog za ovo nalazi u tome što je Vojvodina u jednom istorijskom periodu bila pod uticajem zapadne kulture, a ostatak Srbije pod uticajem Orijenta, tj. turske kulture, te odatle potiče potenciranje Vojvođana na razlici između njih i stanovništva ostalog dela Srbije. Oni su višeg kulturnog nivoa i nikako ne mogu biti isto što i tamo neki ‚‚zaostali‚‚ Era ili Šumadinac iz nekog turskog vilajeta.
Čak i ako prihvatimo razlike u kulturnom nasleđu i jednih i drugih, šta briga geografsku odrednicu ‚‚Srbijanac‚‚ za to. Ona kaže da je svako ko živi u Srbiji (bilo koje nacionalnosti) Srbijanac. Pri tom, svaki Vojvođanin može da se oseća kako god hoće. Srbin i Srbenda su reči sa nekim drugim značenjem.
Ovo kako se ko oseća stvara zabunu kod mnogih. Može svako da se odeća kako god hoće, ali činjenice su činjenice.
Zamislite sad jednog Kineza (ima ih sad svuda širom Srbije), koji ima državljanstvo Republike Srbije, koji govori srpski i koji je zasnovao porodicu u Srbiji. Znači, koji namerava i koji jeste stalno nastanjen u Srbiji.
I zamislite sad da on kaže da je Srbin. Pa čim ga pogledaš vidiš da nije Srbin. Ali Srbijanac, jeste. Pri tom, može on koliko hoće da se oseća Srbinom, čak i da se prekrsti i pređe u Pravoslavno Hrišćanstvo, on nije Srbin. Ali Srbijanac jeste.

Za večeras toliko.
Biću zahvalan za ukazivanje na greške bilo koje vrste.



Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #93 у: 03.15 ч. 15.02.2007. »

"Čim ga pogledaš, vidiš da nije Srbin... Može on koliko hoće da se oseća Srbinom... On nije Srbin." Skandalozno.

Dakle, "Srbin" je genetska, a ne nacionalna kategorija? Molio bih da se onda opiše srpski genetski kod, ako nije problem, kao i da se navede koliki procenat nesrpskih genetskih primesa možemo tolerisati da bismo ljudsko biće smeli označiti kao Srbina. (Slutim da je posredi iznos od ciglo 0 odsto.)
« Задњи пут промењено: 03.49 ч. 15.02.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #94 у: 08.11 ч. 15.02.2007. »

U istom rangu sa imenima koje ste vi naveli, stoji i ime Srbijanac, jer je i to regionalna odnosno geografska odrednica. Odrednica Srbin je nacionalna, i određuje bilo kog Srbina, bilo gde na svetu, u bilo kom trenutku (gledano istorijski), u bilo kojoj situaciji (gledano politički) itd. itd.

Problem je sto nije tako, sto se Srbijancima nazivaju samo i iskljucivo Srbi koji zive u centralnoj Srbiji. To je neka mesana geografsko-nacionalna odrednica koju ja smatram uvredljivom.
Сачувана

Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #95 у: 12.18 ч. 15.02.2007. »

Dakle, "Srbin" je genetska, a ne nacionalna kategorija? Molio bih da se onda opiše srpski genetski kod, ako nije problem, kao i da se navede koliki procenat nesrpskih genetskih primesa možemo tolerisati da bismo ljudsko biće smeli označiti kao Srbina. (Slutim da je posredi iznos od ciglo 0 odsto.)

У питању је класично посматрање народа и нација у оквиру расе. Слично се дешава и код наших људи када гледају спортсте националне смотре, па у репрезентацијама Француске или Енглеске види њихове држављане афричког порекла.

У Улцињу, или околини Улциња, ако се не варам, има Црногораца-црнаца. Не знам које су религије, али српски језик им је матерњи, а тамо живе већ вековима - преци су им се ту населили као млетачки морепловци.

Цитирано: Vuk
Pa, shodno tome, hoću da kažem, da stanovnoštvo koje je živelo na teritoriji Vojvodine, bilo koje nacionalnosti, pre priključenja Srbiji, nije se moglo zvati Srbijancima. Isto tako, stanovništvo koje živi na teritoriji Vojvodine, bilo koje nacionalnosti, posle priključenja Srbiji, jeste srbijansko i tako se i zove. Srbijanci.

Сад ћу ја мало да "цепидлачим". Smiley

Од стране Мађара, банатски и бачки Срби су традиционално називани "Рацима", што у ствари значи "Рашчани" или "Расцијан(ц)и", становници Рашке.

Цитат
Mislim da se razlog za ovo nalazi u tome što je Vojvodina u jednom istorijskom periodu bila pod uticajem zapadne kulture, a ostatak Srbije pod uticajem Orijenta, tj. turske kulture, te odatle potiče potenciranje Vojvođana na razlici između njih i stanovništva ostalog dela Srbije. Oni su višeg kulturnog nivoa i nikako ne mogu biti isto što i tamo neki ‚‚zaostali‚‚ Era ili Šumadinac iz nekog turskog vilajeta.

Ово једино није тачно, али опет одговор повлачи залажење у политику. Аутономија и посебност Војводине нису одраз жеља њених житеља, већ одраз једне (гео)политичке одлуке да се равноправност и међусобна једнакост (по броју, територији, снази итд.) у СФРЈ морају постићи по сваку цену. Идентитет војвођанских Срба формиран је на управо на вековном отпору и националној борби против оних који су говорили о разликама са ове и оне стране Саве и Дунава, а не у културној идентификацији са њима. Довољно о томе говори и то да наметани војвођански идентитет махом није продрео до војвођанских староседелаца, већ је углавном захватио једино урбане средине, колонисте и људе из мешовитих бракова, односно махом некадашње Југословене.

Подсећам да се у тренуцима када је воља војвођанских Срба долазила до изражаја, ова територија називала Србијом (тачније, Србијом и Банатом, односно Војводином Србијом и Тамишким Банатом, где би, ваљда, "Србија" били Бачка и Срем са Вуковаром), и да је "Србија" заправо назив ове војводине, исто као што је и "Србија" био назив кнежевине/краљевине на југу. По тој логици ствари, и војвођани би се могли назвати "Србијанцима", јер се територија политички заиста назива Србијом. Рацорсаг (земља Раца) и Рашка су били вековни називи Банат и Бачку у давним временима, тако да је тај предуслов припадања територији која се назива "Србијом" у Војводини испуњен. Опет, нико неће да прихвати одредницу "Србијанац", а то и не треба да чуди, јер она углавном има негативан призвук, а чак је одбачена и од неких житеља централне Србије, који је такође одбијају.

Извињавам се на скретању са теме, али сам мислио да би и ово било корисно у разматрању односа Војвођанин-Србијанац. Дакле, нема осећаја издвојености од Срба из других крајева, а територија се јесте звала Србијом.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #96 у: 16.45 ч. 15.02.2007. »

-Sremac, Banaćanin ili Mačvanin
-Novosađanin, Šapčanin... itd.
Мачва, а у њој и Шабац, не налазе се у Војводини, већ у средишњој Србији. Три области од којих се данас састоји Војводина зову се Срем, Банат и Бачка, мада ту нису ни цео Срем, ни цео Банат, а у прошлости је и других неких области било у саставу Војводине, рецимо Барања. Мачва, пак, налази се јужно од Саве и била је у саставу Србије, односно Турске.
Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #97 у: 21.24 ч. 15.02.2007. »

Мачва, а у њој и Шабац, не налазе се у Војводини, већ у средишњој Србији.

Иако аутор (претпостављам) то није мислио кад је навео Мачване, део Мачве се заиста налази у Војводини, одређењем граница покрајине након Другог светског рата. У питању су преко-савска села општине Сремска Митровица, са територијом од око 150 km2.

На сличан начин се и неке природне и традиционалне војвођанске територије налазе изван граница покрајине: београдске општине Нови Београд, Земун и Сурчин су на територији Срема, Палилула на територији Баната, док је цео западни Срем са Вуковаром у границама СР Хрватске (да не помињемо северну Бачку и источни Банат, који су у границама Мађарске и Румуније).
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #98 у: 00.45 ч. 16.02.2007. »

Pa, da krenemo.

"Čim ga pogledaš, vidiš da nije Srbin... Može on koliko hoće da se oseća Srbinom... On nije Srbin." Skandalozno.

Dakle, "Srbin" je genetska, a ne nacionalna kategorija? Molio bih da se onda opiše srpski genetski kod, ako nije problem, kao i da se navede koliki procenat nesrpskih genetskih primesa možemo tolerisati da bismo ljudsko biće smeli označiti kao Srbina. (Slutim da je posredi iznos od ciglo 0 odsto.)

Objašnjavajući ovo rizikujem sa budem proglašen rasistom ili nacistom a možda i još ponekim imenom neprihvatljivim za današnja shvatanja, ali stojim iza svega što budem rekao.

Dakle.
Reč Srbin jeste genetska i nacionalna kategorija. Evo kako. Reč nacija na srpskom se kaže narod, tj. ono što se narodilo, što je nastalo rađanjem.
Kao što znate, rađanjem se prenosi genetski sklop od predaka na nove generacije. Reč Srbin označava upravo to, što ide s generacije na generaciju, a ne gde neka jedinka živi. Bilo to u Srbiji, Vojvodini, Americi i istorijski u bilo koje vreme.
Samim tim, biologija jednog čoveka, ili genetski kod, kako se popularno kaže, je nepromenljiva. Hoću reći, na nju se ne može uticati nekim ubeđenjima, sklonostima, željama ili političkim dekretima. Neko može biti zadovoljan ili nezadovoljan time što ima genetski kod takav kakav je, ali to je njegova lična sreća ili tragedija. Političkim ubeđenjima, odmerenim obrazovanjima, ličnim sklonostima i željama, i šta znam čime već ne, ne može uticati na to.
Kad se kaže za nekoga da je nacionalno određen, tj. da pripada nekom narodu, misli se upravo na njegovu biologiju ili genetiku.
Sve ostalo, kao što je mesto življenja, religija koja je zastupljena u tom narodu, politički pravci i strategije razvoja, su promenljive, i zavise od raznih spoljašnjih faktora. Npr. Tito u Bosni kaže: ‚‚vi niste više Srbi ili Hrvati muslimanske veroispovesti, vi ste sada poseban narod Muslimani‚‚.
I tako na ovim prostorima nastade novi narod. Međutim to je zabluda. Genetika toga naroda je ista i pre proglašenja i posle proglašenja. Oni su i dalje ono što su bili, isti narod, ista biologija, ista genetika. Pri tom, mogu oni da se zovu kako god hoće, ili da se osećaju bilo kako, to ne menja njihovu biologiju, tj genetski kod, tj. njihove pretke, tj. njihovu pripadnost određenom narodu, lozi, rasi, feli, sorti, soju, kovu... itd. itd.
Postoji i zabluda da ako je neko Srbin mora biti pravoslavni hrišćanin. To apsolutno nije tačno. Šta ako ja sada kao pravoslavni hrišćanin, odbacim hrišćanstvo i prihvatim, recimo budizam. Dali sam ja i dalje Srbin. Naravno da jesam. Ono što sam nasledio od predaka (u biološkom smislu) i ono što ću proslediti u nove generacije, je ostalo nepromenjeno. Mogu ja da menjam religiju sto puta, ali to i dalje ostaje isto. E, to označava reč Srbin. Kod drugih naroda je potpuno ista situacija.
Mesto življenja, odnosno gegrafsko određenje, je takođe promenljivo. Mogu ja da živim bilo gde na ovoj planeti, i da se selim sto puta, ali ona biologija koju sam nasledio i koju ću preneti na sledeće generacije je uvek ista. E, to označava reč Srbin.

Цитат
Ово једино није тачно, али опет одговор повлачи залажење у политику. Аутономија и посебност Војводине нису одраз жеља њених житеља, већ одраз једне (гео)политичке одлуке да се равноправност и међусобна једнакост (по броју, територији, снази итд.) у СФРЈ морају постићи по сваку цену. Идентитет војвођанских Срба формиран је на управо на вековном отпору и националној борби против оних који су говорили о разликама са ове и оне стране Саве и Дунава, а не у културној идентификацији са њима. Довољно о томе говори и то да наметани војвођански идентитет махом није продрео до војвођанских староседелаца, већ је углавном захватио једино урбане средине, колонисте и људе из мешовитих бракова, односно махом некадашње Југословене.

Подсећам да се у тренуцима када је воља војвођанских Срба долазила до изражаја, ова територија називала Србијом (тачније, Србијом и Банатом, односно Војводином Србијом и Тамишким Банатом, где би, ваљда, "Србија" били Бачка и Срем са Вуковаром), и да је "Србија" заправо назив ове војводине, исто као што је и "Србија" био назив кнежевине/краљевине на југу. По тој логици ствари, и војвођани би се могли назвати "Србијанцима", јер се територија политички заиста назива Србијом. Рацорсаг (земља Раца) и Рашка су били вековни називи Банат и Бачку у давним временима, тако да је тај предуслов припадања територији која се назива "Србијом" у Војводини испуњен. Опет, нико неће да прихвати одредницу "Србијанац", а то и не треба да чуди, јер она углавном има негативан призвук, а чак је одбачена и од неких житеља централне Србије, који је такође одбијају.

Извињавам се на скретању са теме, али сам мислио да би и ово било корисно у разматрању односа Војвођанин-Србијанац. Дакле, нема осећаја издвојености од Срба из других крајева, а територија се јесте звала Србијом.

U ovom citiranom delu posta od Farenhajta stoji to što je napisano, ali to nema veze sa rečima kao što su: narod, loza, rasa, fela, sorta, kov, vrsta, rod, familija...itd. Odvajanje i priključivanje teritorija, donošenje geopolitičkih odluka, težnje jednog naroda, nema veze sa gore nabrojanim izrazima, a na koje se odnosi reč Srbin.
U tome je razlika između reči ‚‚Srbin‚‚ i reči ‚‚Srbijanac‚‚. Prva je biloška ili genetska odrednica, a druga geografska ili regionalna.

Цитат
Од стране Мађара, банатски и бачки Срби су традиционално називани "Рацима", што у ствари значи "Рашчани" или "Расцијан(ц)и", становници Рашке.

Ras ili Rac je reč iste kategorije kao i reč Srbin.
Raščanin ili Rascijanac je reč iste kategorije kao i reč Srbijanac

Pozdrav.

 
 
« Задњи пут промењено: 00.48 ч. 16.02.2007. од Vuk » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #99 у: 00.51 ч. 16.02.2007. »

Ne da rizikuješ nego JESI najčistiji gebelsovac, a to će posvedočiti i milioni crnoputih, žutoputih, crvenoputih i mešanih Amerikanaca, na primer.

I onda iko sme da se čudi što je Srbiji tako kako joj jeste, dok ovakvi umovi slobodno šetaju ulicama? Tragedija.
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #100 у: 01.12 ч. 16.02.2007. »

Ne da rizikuješ nego JESI najčistiji gebelsovac, a to će posvedočiti i milioni crnoputih, žutoputih, crvenoputih i mešanih Amerikanaca, na primer.

I onda iko sme da se čudi što je Srbiji tako kako joj jeste, dok ovakvi umovi slobodno šetaju ulicama? Tragedija.

Možeš ovo da shvatiš kako hoćeš, ali to je tako. I nisam ja kriv što je to tako. Drugo ja nisam gebelsovac, ja znam šta sam.
A to što sam rekao za Srbe važi isto i za sve ostale, kako reče, žutopute, crnopute, mešane i sve druge.
Ne vidim tu ništa loše, a takođe ne vidim ni razlog za etiketiranje.
Značenje reči Srbin, Jevrej, Ciganin, Grk, itd. je upravo ono što sam napisao, tj. genetika i nasleđe, tj biologija.
Bio neko tužan ili srećan zbog toga, to jeste tako.
Poz.
« Задњи пут промењено: 01.27 ч. 16.02.2007. од Vuk » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #101 у: 02.17 ч. 16.02.2007. »

Moderatori, postoji li na forumu ikakva sankcija protiv rasističkih, eugeničkih i sličnih stavova?
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #102 у: 03.43 ч. 16.02.2007. »

Moderatori, postoji li na forumu ikakva sankcija protiv rasističkih, eugeničkih i sličnih stavova?


Opa! Da li to nemamo argumenata?

Dragi moj Farenhajte. Ne znam odakle ti želja da nekom lepiš etikete zato zato misli drugačije od tebe. Pa ovo je forum, smiri se.
Da li sam te ja nečim uvredio? Da li sam nekog drugog uvredio ovim mojim pisanjem?
Kako rekoh, ja stojim iza svega što sam napisao, a moderatori neka procene ima li tu išta uvredljivo za bilo koga.

Farenhajte, verovatno i ti potičeš iz nekog naroda. Pa nisi pao s Marsa. I da jesi opet imaš poreklo. Zašto te toliko ljuti objašnjenje reči koja označava narod, sortu felu, familiju, rod itd. Ona u potpunosti važi i za tebe, bez obzira na to iz kog naroda potičeš. Možeš da se raduješ ili ljutiš, ali to ne možeš da promeniš. Džaba ti ubeđenja, obrazovanje, savremeni pogledi na svet, ti si kao i svi mi, prvo određen svojom biologijom, svojom genetikom, i to je nepromenljivo.
U stvari, bilo je nepromenljivo, ali kako napreduje ovaj genetski inženjering, ko zna šta će ispasti od svega toga.
Da li imaš nekog kućnog ljubimca? Neku životinju. Ako nemaš, da li poznaješ nekog ko se bavi uzgojem pasa, konja, golubova ili bilo čega drugog? Pitaj ga koliko je važna krvna linija za dotičnu životinju. Da li može da se pojavi na nekom takmičenju ili izložbi ako dotična životinja do u tančine ne ispunjava propise i norme za datu rasu?
Ako je ovo toliko važno za neki sport ili hobi, zašto ne bilo važno i za druge stvari na ovom svetu? Pa i ljude?

U, stvari, ovo je od najvišeg značaja. To je osnova, fundament, svakog čoveka na nivou pojedinca i ljudske zajednice na nivou naroda. To je ono prvo što ga određuje, sve ostalo je nadogradnja. I ona se može menjati kako se kome prohte.

Pozdrav.
Misli šta hoćeš, ali to je tako i nikako drugačije.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #103 у: 04.43 ч. 16.02.2007. »

Uopšte mi ne pada na pamet da se s tobom raspravljam.

Da li imaš nekog kućnog ljubimca? Neku životinju. Ako nemaš, da li poznaješ nekog ko se bavi uzgojem pasa, konja, golubova ili bilo čega drugog? Pitaj ga koliko je važna krvna linija za dotičnu životinju. Da li može da se pojavi na nekom takmičenju ili izložbi ako dotična životinja do u tančine ne ispunjava propise i norme za datu rasu?
Ako je ovo toliko važno za neki sport ili hobi, zašto ne bilo važno i za druge stvari na ovom svetu? Pa i ljude?

U, stvari, ovo je od najvišeg značaja. To je osnova, fundament, svakog čoveka na nivou pojedinca i ljudske zajednice na nivou naroda. To je ono prvo što ga određuje.

Daj, ljudi, čita li iko šta ovaj skinhed (ili tome sličan) piše?

Moderatori, zaista, krajnje je vreme da uklonite ovaj rasizam, filozofiju krvi i tla i slično. Dotični bi verovatno proterao svu decu iz mešovitih brakova, jer nisu čisti ni ovi ni oni. Čitavu bi Vojvodinu spalio po tom osnovu. Da ne pominjemo meleze. Ili bi svim nebelim Amerikancima ukinuo državljanstvo jer nisu "original" nego doseljeni. (Naravno, ne bi mu palo na pamet da vrati bele u Englesku, pošto su i oni doseljeni, ali su beli, a belo je super.)

Neću ni da zamišljam šta bi radio ljudima s urođenim bolestima. Ritualno bi ih pobio odmah po rođenju, da ne zauzimaju mesto kao loš genetski materijal.
« Задњи пут промењено: 04.47 ч. 16.02.2007. од Фаренхајт » Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #104 у: 09.10 ч. 16.02.2007. »

Mada ne smatramd a treba biti toliko oštar i udaljiti ga sa foruma zbog ovakvg mišljenja, itekako ću se složiti s farenhajtom (ajme, brinem samu sebe, mnogo se nešto slažem u posledje vreme).
Vuče, tvoja teorija pada u vodu posle prvog mešovitog braka! Japanac i npr. Srpkinja dobijaju šta? Nov narod, jer po tvojoj logici ne može bti pripadnik ni jednog od dva poemnuta. Pripadanje je stvar opredeljenja, pre svega, pa tek onda svega drugog.
A Farenhajt ti lepi etikete zato što su ti izjave idealne za to.
Vrn'te se na temu i drž'te je se čvrsto, jer smo na vrlo klimavim nogama ovde.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!