Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.20 ч. 03.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Član u srpskom jeziku  (Прочитано 33227 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #15 у: 17.21 ч. 14.07.2009. »

Ah, ta cenzura... Roll Eyes
Сачувана
Вуксан Пеовић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Вуксан Пеовић
Струка:
Поруке: 10


« Одговор #16 у: 19.15 ч. 09.08.2009. »

Цитирано: Duja link=topic=4065. msg41357#msg41357 date=1247584291
Цитирано: Ђорђе Божовић link=topic=4065. msg41340#msg41340 date=1247523413
(Zanimljivo.  Forum mi automatski menja rusko I korotkoe u naše J.  Huh Ništa, zamislite da umesto J stoji I sa kvačicom, kao što treba.  :))

Neko (Peđa?) je nedavno ažurirao "crnu listu" za automatsku zamenu "zločestih stringova", pa je izgleda malo preterao (valjda zbog nečije nedavne upotrebe ruskog J u srpskom). . .  Naprimer, i string "nјiki" se automatski konvertuje u "wiki" (ako malo ne varaš, kao što sam ja, ubacujući ćirilično j). 

Danas natrčah na zanimljiv en. wiki članak koji opisuje sličan fenomen.  Zove se "Scunthorpe problem".


Вероватно због мене! Ја коришћах руско/бугарско/старо српско кратко И место латиничнога слова Ј.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #17 у: 19.24 ч. 09.08.2009. »

Није, и пре су овде покушавали да пишу нестандардним писмима.  Wink
Сачувана
Luče
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: Profesor fizičke kulture
Поруке: 152



« Одговор #18 у: 01.33 ч. 05.08.2010. »

Ово је једна веома честа грешка коју већина њих прави.

Kad smo, već, kod ispravki, ne dopada mi se ova rečenica. Šta će ti jedna, kad je očigledno da je u pitanju jednina (greška). I ko smo to mi, a ko ste vi ("... većina NJIH pravi")? Wink



Мод.: >> Спојено одавде: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=5940.msg58456#msg58456. <<
« Задњи пут промењено: 09.51 ч. 05.08.2010. од J o e » Сачувана
RecklessLife
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Radoš Todorović
Струка:
Поруке: 97



« Одговор #19 у: 03.31 ч. 05.08.2010. »

Podrzavam sagovornicu iznad mene. :- )) Ne dopada mi se  konstrukcija tvoje recenice, Charmed94. :-))
Сачувана

Cry guitar, cry. . .
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #20 у: 03.33 ч. 05.08.2010. »

Kad smo, već, kod ispravki, ne dopada mi se ova rečenica. Šta će ti jedna, kad je očigledno da je u pitanju jednina (greška).

Božanstven uticaj balkanskog jezičkog saveza na naš jezik. Smiley

Balkanski jezici (albanski, rumunjski, makedonski, bugarski itd.), usled višestrukih i dugotrajnih međusobnih kontakata stvorili su između ostaloga i neku vrstu zajedničke, specifične balkanske gramatike. Elem, jedna od osobina balkanske gramatike jeste i posedovanje određenog i neodređenog vida imenica. Tako balkanski jezici za svaku imenicu imaju po dva oblika, a ne jedan, a koji ćeš od ta dva upotrebiti zavisi od raznih što sintaktičkih što pragmatičkih što diskurznih okolnosti: jedan od tih dvaju oblika je u neodređenom vidu i nosi, dakle, značenje neodređenosti, a drugi je u određenom vidu i nosi značenje određenosti, znači manje-više sasvim kao razlika između članova a(n) i the u engleskome i načina njihove upotrebe uz imenice.

E sad, susedni balkanski jezici očigledno su načinili uticaja i na naš svakodnevni jezik (a danas verovatno i engleska gramatika pride, koja takođe poseduje određeni i neodređeni član), pa se i kod nas začela praviti ta vrsta razlike, a reč "jedan" postala neka vrsta neodređenog člana uz imenice. Da stvar bude zanimljivija, to stanje je i tipološki vrlo neobično — jezici koji inače poseduju kategoriju određenosti odnosno neodređenosti ne markiraju neodređeni vid: ili markiraju oba vida, ili markiraju samo određeni vid. A ovde imamo neodređeni član, ali određenoga nema! Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #21 у: 03.38 ч. 05.08.2010. »

Naravno, norma to ne miluje. Ta pojava postoji u svakodnevnom jeziku, a naši gramatičari su je još odavno (još od samoga početka normiranja našeg jezika, u 19. veku) primetili i osudili kao nepravilnu — uglavnom zato jer im se ideja o neodređenome članu u štokavštini nije milila — ali opet, putovi jezički ipak su ostali čudnovati. Wink
Сачувана
RecklessLife
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Radoš Todorović
Струка:
Поруке: 97



« Одговор #22 у: 03.38 ч. 05.08.2010. »

Kad smo, već, kod ispravki, ne dopada mi se ova rečenica. Šta će ti jedna, kad je očigledno da je u pitanju jednina (greška).

Božanstven uticaj balkanskog jezičkog saveza na naš jezik. Smiley

Balkanski jezici (albanski, rumunjski, makedonski, bugarski itd.), usled višestrukih i dugotrajnih međusobnih kontakata stvorili su između ostaloga i neku vrstu zajedničke, specifične balkanske gramatike. Elem, jedna od osobina balkanske gramatike jeste i posedovanje određenog i neodređenog vida imenica. Tako balkanski jezici za svaku imenicu imaju po dva oblika, a ne jedan, a koji ćeš od ta dva upotrebiti zavisi od raznih što sintaktičkih što pragmatičkih što diskurznih okolnosti: jedan od tih dvaju oblika je u neodređenom vidu i nosi, dakle, značenje neodređenosti, a drugi je u određenom vidu i nosi značenje određenosti, znači manje-više sasvim kao razlika između članova a(n) i the u engleskome i načina njihove upotrebe uz imenice.

E sad, susedni balkanski jezici očigledno su načinili uticaja i na naš svakodnevni jezik (a danas verovatno i engleska gramatika pride, koja takođe poseduje određeni i neodređeni član), pa se i kod nas začela praviti ta vrsta razlike, a reč "jedan" postala neka vrsta neodređenog člana uz imenice. Da stvar bude zanimljivija, to stanje je i tipološki vrlo neobično — jezici koji inače poseduju kategoriju određenosti odnosno neodređenosti ne markiraju neodređeni vid: ili markiraju oba vida, ili markiraju samo određeni vid. A ovde imamo neodređeni član, ali određenoga nema! Smiley


Procitao sam ovo sto si napisao. Poprilicno konfuzno, ocigledno bih trebao da procitam vise puta.

Nego, da li ti podrzavas takvo pisanje, ili ne? Dakle, zar nije lepse "Ovo je veoma cesta greska", od: "Ovo je jedna veoma cesta greska"?

Сачувана

Cry guitar, cry. . .
RecklessLife
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Radoš Todorović
Струка:
Поруке: 97



« Одговор #23 у: 03.39 ч. 05.08.2010. »

Ah, evo videh, sada si se dopunio. Dakle, sve je jasno. :- )
Сачувана

Cry guitar, cry. . .
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #24 у: 03.46 ч. 05.08.2010. »

Ja samo objašnjavam otkuda "jedna" u toj rečenici, i otkuda inače vrlo često u svakodnevnom jeziku. Nije na meni ni da podržavam ni da ne podržavam jezičke pojave, moje je samo da ih proučavam i opisujem. Smiley O tome jesu li jedne jezičke pojave "lepše" od drugih, nema smisla raspravljati.

Mogu da napomenem šta standardna norma o nekoj jezičkoj pojavi veli (da li je ona podržava ili ne), ali da se ja pitam (pošto mene pitaš podržavam li), ja svakako podržavam ljude da pišu i govore kako god vole, hoće ili umeju, dokle god je to što napišu ili izreknu razumljivo i lingvistički opravdano, a ponekad i ako nije. Wink
« Задњи пут промењено: 03.48 ч. 05.08.2010. од Ђорђе Божовић » Сачувана
RecklessLife
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Radoš Todorović
Струка:
Поруке: 97



« Одговор #25 у: 03.50 ч. 05.08.2010. »

Iskreno, potpuno se slazem sa tobom, u vezi sa tvojim celim poslednjim postom. Smiley
Сачувана

Cry guitar, cry. . .
charmed94
Гост
« Одговор #26 у: 05.02 ч. 05.08.2010. »

Kad smo, već, kod ispravki, ne dopada mi se ova rečenica. Šta će ti jedna, kad je očigledno da je u pitanju jednina (greška). I ko smo to mi, a ko ste vi ("... većina NJIH pravi")? Wink

Не знам шта ће ми, једноставно тако пишем.
Можда јесте лепше без те речи, али није и неправилно са њом.

Што се тиче њих, очигледно је да мислим на људе (Већина људи прави).
Ово су већ ситничења по мом мишљењу. Разумљиво је шта сам рекао.
« Задњи пут промењено: 05.46 ч. 05.08.2010. од charmed94 » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #27 у: 05.41 ч. 05.08.2010. »

Можда јесте лепше без те речи, али није и неправилно [sa ovom rečju].

Pa sad, zavisi od toga koliko smo preskriptivistički raspoloženi. Smiley Stevanović je manje-više na tvojoj strani (t. 316), ali neki stroži normativisti, kako napomenuh, baš i nisu (još Maretić takvu upotrebu broja jedan zove "kvarenjem jezika").
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #28 у: 05.49 ч. 05.08.2010. »

Ко шиша строжије! Cheesy

Цитирано: Ђорђе Божовић
Можда јесте лепше без те речи, али није и неправилно [sa ovom rečju].

Ђоле, немој ме више исправљати. Почећу да сумњам у своју писменост. Cheesy
Шалим се, наравно. За ово друго и не баш толико. Grin

П. С. Шта ли ми радимо у ово доба ноћи? Huh Постаћу зависан од Вокабулара!
« Задњи пут промењено: 16.51 ч. 06.08.2010. од charmed94 » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #29 у: 06.41 ч. 05.08.2010. »

Ma nisam te ispravio, dodao sam to čisto jasnoće i preciznosti radi, da se zna na što odgovaram. Smiley

Ja imam nesanicu, bogami sad ima već nekoliko godina otkako patim od nje. (Pih, kako vreme brzo prolazi!) Jedan niz dana mogu da spojim da spavam normalno, ali onda mi dođe — nekad kraći, a nekad, vala, i poduži — period u kome ne spavam nikada dve cele noći zaredom. I tako se sve naizmenično smenjuju normalan i besani period, strašno je. Sad Pa što ću onda, otvorim internet da mi brže prođe vrijeme. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!