Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.35 ч. 18.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Нова реченица у управном говору  (Прочитано 3885 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
milijan
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 13


« у: 09.58 ч. 16.04.2014. »

Занима ме употреба нове реченицу у управном говору.  Навешћу пример, из њега ће бити јасније о чему се ради:

1.  "Покушао сам да урадио све што сам могао", рекао је Марко.  "Више од овога нисам могао.  Шта да радим?"

Да ли је ово исправно или треба све ставити под једну реченицу:

2.  "Покушао сам да урадио све што сам могао", рекао је Марко, "Више од овога нисам могао.  Шта да радим?"

Да ли је исправно под 1 или под 2 или има нешто треће?

Хвала
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #1 у: 14.02 ч. 17.06.2014. »

Meni oba primera deluju ispravno (osim tipo felera), mada mi se više dopada prvi, jer zaokružuje prvu izjavu.
Сачувана
milijan
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 13


« Одговор #2 у: 09.53 ч. 01.07.2014. »

Па, мени оба примера имају неку своју логику исправности, али и недостатке па ме је то навело на размишљање. Наиме, у првом примеру други део реченице који је под наводницима је на неки начин издвојен од првог дела реченице, јер је раздвојен тачком после ... Марко. - самим тим то би значило да може да стоји сама за себе, а ипак је део мисли тј. њен наставак из првог дела реченице (први цитат).
С друге стране, у другом примеру други део реченице под наводницима почиње великим словом, иако је од првог дела раздвојена запетом Марко, - а не тачком као у првом примеру. Овде се намеће питање да ли је исправно реченицу  "Више..." почети великим словом или оставити мало слово (у контексту целе реченице са цитатима).

Да ли постоји неко правило у правопису које ово дефинише?
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #3 у: 13.55 ч. 01.07.2014. »

Upravnim govorom citiras nekoga. Otud navodnici. A pravilo je i da u tim navodnicima recenica pocinje velikim slovom.
Zato su oba primera ispravna, kako vec Kontra rece.
Vrednost ovakvog navodjenja necijeg govora je i u tome sto se docarava nacin iskazivanja: ubacena recenica 'rekao je Marko' je napravila malu pauzu izmedju dve Markove recenice, i time dodala dramsku vrednost iskazu. Osetili smo da je i Marko na trenutak oklevao, pitajuci se da li je ipak ucinio sve sto je mogao...
Сачувана
Тагови: navodnici  upravni govor 
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!