Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.51 ч. 18.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16
  Штампај  
Аутор Тема: Предлог о видео курсу  (Прочитано 104743 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #75 у: 22.13 ч. 20.06.2009. »

Видео са Јутуба сигурно може да скине онај ко га је поставио. С друге стране, не знам како бисмо га другачије могли сви видети, не знам да ли има друге могућности за то, тако да и није тако страшно. Силви је потписана као аутор, а требало би да буде потписана као технички аутор или тако нешто, док као идејни аутори треба да буду потписани чланови Вокавбулара, тј, сам Вокабулар. Дакле, ако има могућности да се видео види а да не буде на Јутубу, дакле док је још увек у радној верзији, треба га скинути оданде и поставити овде или где већ тако да га само ми видимо. А онда треба наставити рад на њему.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #76 у: 22.21 ч. 20.06.2009. »

Mislim da na jutjub video moze da se stavi i tako da ne bude javan, to jest da ga samo oni kojima se omoguci mogu videti.

Nameravao sam da na Vokabularovom sajtu napravim poseban odeljak gde bi bio prikazan taj video prirucnik i eventualno i neki drugi koji proisteknu iz ove inicijative. Sami video zapisi bi naravno bili postavljeni na jutjub ili neki slican servis.
Сачувана

crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #77 у: 11.49 ч. 21.06.2009. »

Ово је видео пробне верзије и свакако могу да га уклоним и учиним га бољим и захваљујем се заинтересованим учесницима на форуму, али мој пост је већ био ту неколико дана док је већина учесника "ћутала",тј., са закашњењем се јавили.
 
Видим да неки од вас не познаје материју видео обраде, па ћу укратко да објасним.
-Видео обрада захтева кратко излагање теме јер не дозвољава дуже од 10-минутажно емитовање на Јутјубу.
-Опције у видео обради нема богате алате и стандардна је свим корисницима рачунара, а да би тај програм видео обраде био бољи, треба се помучити да га нађе, а кад га нађе треба да плати дебело.
-Наћи одговарајућу музику је још тежи избор, све те музике имају до и око 5 минута трајања, а до 10 минута још је ређе то наћи, али да није у складу са курсом.
-Сагласна сам са идејом Бруни и предлажем да се направи видео само на Вокабулару ако поседује одговарајуће формате за то, а може и на Јутјубу где одатле преузимају други сервиси.
-На Јутјубу ако хоћете да курс буде пробна верзија а да не буде јаван, овде стоји правило да ви учесници Вокабулара морате бити регистровани на Јутјубу и никако другачије.
-Гледалац воли кратка излагања на Јутјубу, уколико га занима опширније може да нађе овде на форуму.

Пеђа, ја сам власник мог канала и на сваки видео стављам моје име јер га ја обрађујем као свој потпис, и раније на посту сам позвала учеснике форума да изјасне како да њих представим као идејне ауторе курса док сам ја технички аутор, нико се није огласио. Могла сам да ставим СИЛВИЈИН ВИДЕО, али није леп наслов. Cheesy
У вези са линценцом Вокабулара, ја не знам како се то пише па било би ми драго да ми то исправиш. Wink

Предлог на који се позива боље/него није прикладно за исправљање,рецимо,боље:СВО ВРЕМЕ/ЦЕЛО ВРЕМЕ него: СВО ВРЕМЕ.Сама реч СВО као и ДАЛИ,С НИКИМ,ВИШЉИ,РАЂЕ које не постоје у српском језику а испада да је гледаоцу дозвољено да се користе и остављате конфузан утисак. Не би било лоше да уместо тога дода исправно/неисправно

Чувени реч снајпер/снајпериста  који је овде поделио форум што је жалосно и не одговористе на моје питање зашто нису прикладне речи: фармер/фармериста, ђубрар/ђубрариста, професор/професориста, техничар/техничариста....што свакако свима јасно да не уклапа у српску граматику.

Још да ово додам, те књиге попут Клајна, Пешикана,Јерковића, Пижурице су законито признате у просветним институцијама а не на основу "неке теорије нове граматике" које се не примењује по школама и факултетима.
« Задњи пут промењено: 12.06 ч. 21.06.2009. од crni_bor » Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #78 у: 12.24 ч. 21.06.2009. »

Предлог на који се позива боље/него није прикладно за исправљање,рецимо,боље:СВО ВРЕМЕ/ЦЕЛО ВРЕМЕ него: СВО ВРЕМЕ.Сама реч СВО као и ДАЛИ,С НИКИМ,ВИШЉИ,РАЂЕ које не постоје у српском језику а испада да је гледаоцу дозвољено да се користе и остављате конфузан утисак. Не би било лоше да уместо тога дода исправно/неисправно

Samo kažem da nekad zaista važi nepravilno, ali nekad opet imamo bolje nego ili ravnopravnost. Nisam provjeravao sve primjere koje navodiš u spisku, ali je bitno da se bez potrebe ne izbacuju nedoumice koje nemaju crno-bijelo rješenje, a pogotovu da se bolje nego nipošto ne pojednostavljuje u nepravilno. Nedoumice u Klajnovom RJN maksimalno su sažete, pa opet i u njemu imamo bolje nego ili ravnopravnost.

Чувени реч снајпер/снајпериста  који је овде поделио форум што је жалосно и не одговористе на моје питање зашто нису прикладне речи: фармер/фармериста, ђубрар/ђубрариста, професор/професориста, техничар/техничариста....што свакако свима јасно да не уклапа у српску граматику.

Још да ово додам, те књиге попут Клајна, Пешикана,Јерковића, Пижурице су законито признате у просветним институцијама а не на основу "неке теорије нове граматике" које се не примењује по школама и факултетима.

Ne vidim šta je tu žalosno. Svi su citirali važeću lingvističku literaturu i ustanovili smo da se ne slaže; nisam vidio nikakvu podjelu na forumu. Klajn više ne smatra riječ snajperista suvišnom, što je suprotno od njegovih ranijih stavova. Zaključili smo da nije moguće zabranjivati riječ snajperista ili snajper u značenju puške, tako da Klajnov stav na koji se pozivaš više ne važi.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #79 у: 12.26 ч. 21.06.2009. »

Предлог на који се позива боље/него није прикладно за исправљање,рецимо,боље:СВО ВРЕМЕ/ЦЕЛО ВРЕМЕ него: СВО ВРЕМЕ.Сама реч СВО као и ДАЛИ,С НИКИМ,ВИШЉИ,РАЂЕ које не постоје у српском језику а испада да је гледаоцу дозвољено да се користе и остављате конфузан утисак. Не би било лоше да уместо тога дода исправно/неисправно

Samo kažem da nekad zaista važi nepravilno, ali nekad opet imamo bolje nego ili ravnopravnost. Nisam provjeravao sve primjere koje navodiš, ali je bitno da se bez potrebe ne izbacuju nedoumice koje nemaju crno-bijelo rješenje, a pogotovu da se bolje nego nipošto ne pojednostavljuje u nepravilno. Nedoumice u Klajnovom RJN maksimalno su sažete, pa opet i u njemu imamo bolje nego ili ravnopravnost.

Чувени реч снајпер/снајпериста  који је овде поделио форум што је жалосно и не одговористе на моје питање зашто нису прикладне речи: фармер/фармериста, ђубрар/ђубрариста, професор/професориста, техничар/техничариста....што свакако свима јасно да не уклапа у српску граматику.

Још да ово додам, те књиге попут Клајна, Пешикана,Јерковића, Пижурице су законито признате у просветним институцијама а не на основу "неке теорије нове граматике" које се не примењује по школама и факултетима.

Ne vidim šta je tu žalosno. Svi su citirali važeću lingvističku literaturu i ustanovili smo da se ne slaže; nisam vidio nikakvu podjelu na forumu. Klajn više ne smatra riječ snajperista suvišnom, što je suprotno od njegovih ranijih stavova. Zaključili smo da nije moguće zabranjivati riječ snajperista ili snajper u značenju puške, tako da Klajnov stav koji si citirala više ne važi.

Нисам била сама у томе и одлучивала, ја сам прво преписивала преписке говорне и писмене грешке са нета па и Вокабулара па сам тај предлог изнела, и поједини учесници су у томе учествовали и одобравали. То можете да читате од почетка. Постоји подела, али морате да се сложите ради нас неуких људи.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #80 у: 12.31 ч. 21.06.2009. »

Opet kažem da ne vidim nikakvu podjelu oko toga da ne možemo zabranjivati snajperistu i snajper u značenju oružja. Složili smo se da treba izbaciti tu nedoumicu iz videa.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #81 у: 12.33 ч. 21.06.2009. »


Pa složili smo se da treba izbaciti tu nedoumicu iz videa.

Океј. Преправићемо то .
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #82 у: 12.47 ч. 21.06.2009. »

Evo, pošto sam ja bio potvrdio Crnom boru da je snajper naziv za strelca, a snajperska puška njegovo oružje, red je da se ispričam, i opozovem. Smiley

Sada kada, zahvaljujući Stoundaru, znamo da ovaj Klajnov sud iz SJP i RJN, koji smo ovde bez druge opcije plasirali, nije prihvaćen i u ostaloj literaturi, pa i sâm Klajn od njega odustaje, ne smemo više biti tako kategorični.

Snajper, dakle, može biti i strelac i njegovo oružje, snajperska puška, a svakako ne smemo zabraniti ni reč snajperista, koju je Klajn isprva smatrao suvišnom, jer ona to očigledno nije.

Odgovornost, dakle, za taj previd u videu snosim ja, jer sam pogrešno predočio normu Crnom boru, i najbolje je to izbaciti ili ispraviti.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #83 у: 13.13 ч. 21.06.2009. »

Sada kada, zahvaljujući Stoundaru, znamo da ovaj Klajnov sud iz SJP i RJN, koji smo ovde bez druge opcije plasirali, nije prihvaćen i u ostaloj literaturi, pa i sâm Klajn od njega odustaje, ne smemo više biti tako kategorični.

Hvala, ali se najviše treba zahvaliti alcesti i Darku za rječničke navode, koji su me naveli na to da provjerim ostalu literaturu (a onda opet Darku za navod iz Tvorbe reči). Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #84 у: 13.18 ч. 21.06.2009. »

Хвала свима, колико год их има. Smiley
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #85 у: 17.07 ч. 21.06.2009. »

Na osnovu dosadašnjeg prikaza važeće norme, lično bih strijelca uvijek zvao snajperistom, jer je ta riječ nedvosmislena, dok bih snajper ostavio za snajpersku pušku, budući da Klajn i kaže da se tako najčešće koristi, dok Rečnik novijih anglicizama priznaje jedino to značenje. Naravno, uvijek se možemo donekle pozvati i na kontekst.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #86 у: 20.26 ч. 21.06.2009. »

Предлог на који се позива боље/него није прикладно за исправљање,рецимо,боље:СВО ВРЕМЕ/ЦЕЛО ВРЕМЕ него: СВО ВРЕМЕ.Сама реч СВО као и ДАЛИ,С НИКИМ,ВИШЉИ,РАЂЕ које не постоје у српском језику а испада да је гледаоцу дозвољено да се користе и остављате конфузан утисак. Не би било лоше да уместо тога дода исправно/неисправно

Samo kažem da nekad zaista važi nepravilno, ali nekad opet imamo bolje nego ili ravnopravnost. Nisam provjeravao sve primjere koje navodiš u spisku, ali je bitno da se bez potrebe ne izbacuju nedoumice koje nemaju crno-bijelo rješenje, a pogotovu da se bolje nego nipošto ne pojednostavljuje u nepravilno. Nedoumice u Klajnovom RJN maksimalno su sažete, pa opet i u njemu imamo bolje nego ili ravnopravnost.

Желим још једном ово да се разумемо, мада инсистираш на томе боље/него или равноправност, то ћу свакако узети у обзир. Интересује ме ово, баш због тога, ова болдирана наведена слова која не постоје изричито нагласити  у неправилне облике, док правилно/неправилно биће замењене, како си навео, у боље/него и равноправност?

Захваљујем се свим учесницима у учествовању овог пројекта и што смо нашли заједнички језик. Још ово да знате, видео-курс је замишљен као видео-књига са пуним именом и презименом, уколико морам да вас именујем за следећи видео-курс, свако од вас понаособ, бићете објављени под пуним именом и презименом, да ли сте сагласни?
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #87 у: 20.52 ч. 21.06.2009. »

Ne, Stoundar nije hteo sugerisati da sve svoje pravilno/nepravilno promeniš u "bolje nego", već je hteo prosto napomenuti kako pored ovakvih crno-bijelih slučaja gde je jedna inačica pravilna, a druga nepravilna, postoje i mnogi drugi gde odnos među inačicama nije prosto pravilno/nepravilno, već su one ravnopravne ("poslednji" i "zadnji"), ili su obe ispravne, ali je jedna bolja ili preporučenija ("spasiti, spašavanje" i "spasti, spasavanje"), ili pravilnija, i slično.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #88 у: 21.01 ч. 21.06.2009. »

Upravo tako. Kao što rekoh, nisam provjeravao primjere u spisku, ali mi čudno izgleda što vidim samo pravilno/nepravilno a ne i poneku odrednicu sa bolje nego i sl. Ako si do sada izbjegavala takve, onda ih treba dodati, jer se nedoumice biraju prema učestalosti u praksi, ne prema nijansama.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #89 у: 23.57 ч. 21.06.2009. »

Upravo tako. Kao što rekoh, nisam provjeravao primjere u spisku, ali mi čudno izgleda što vidim samo pravilno/nepravilno a ne i poneku odrednicu sa bolje nego i sl. Ako si do sada izbjegavala takve, onda ih treba dodati, jer se nedoumice biraju prema učestalosti u praksi, ne prema nijansama.

Нисам избегавала, него нисам знала шта да радим с тим облицима и како да их напишем, али свакако ћу то убацити и овде предложити поново пре него што почнем са званичном верзијом.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!