Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.22 ч. 03.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6]
  Штампај  
Аутор Тема: kako se akcentuje ime  (Прочитано 59868 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Leksikograf
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 11


« Одговор #75 у: 20.37 ч. 22.04.2009. »

Цитирано: J o e link=topic=3343.  msg32520#msg32520 date=1235242995
1.   Речник САНУ се, како су мени објашњавали, купује у Институту за српски језик, а можда га некад изнесу и на сајам.   Требало би да се Институтова издања продају у књижари у Кнез Михаиловој која се налази на ћошку са ул.   Ђуре Јакшића, али не знам да ли то важи и за овај речник.   Узгред, речник досад има 17 томова и сваки сигурно кошта преко хиљаду динара, тако да је потребна извесна новчана жртва да се дође до њега. 

Сваки том кошта око 1200 динара, што није страшно кад се узме у обзир да се сваки том може купити одвојено.   Ја сам баш планирао да започнем куповину, и ваљда ћу сакупити све томове до јуна 2011.   Кад неко може себи да приушти цигарете, могу и ја себи рјечник САНУ.  .  .  
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #76 у: 03.46 ч. 23.04.2009. »

Цитат
У Николићевом Обратном речнику стоји: Оливéра (како је у Војводини), Ол̀ивера (ваљда пренесено од ОлиВЕра са краткосилазним) и Òливера (према мушком Òливер?).

Ја кажем Ол̀ивера, наставница ми се једна тако звала, и то ми је сасвим обично (с херцеговачко-крајишког сам дијалекатског подручја)

I ja sam, ali kažem Olivéra, mada mislim da u ovom kraju ima i tih drugih akcenata — ovaj dugouzlazni se možda proširio zbog one Balaševićeve pesme i, ako je zaista tako samo u Vojvodini, pod uticajem šumadijsko-vojvođanskog dijalekta, odnosno njegovog književnog narečja u Srbiji.

А исто тако, раширене су и гласине да постоји и безобразна кутија (листићи с вулгарним ријечима).  .  .   

Takve sam i ja glasine čuo. Smiley Uostalom, nadam se da naša nauka o jeziku danas valjda više ne pati od nekog lažnog malograđanskog morala. Već su objavljivani i pozdravljani rečnici i studije o opscenim rečima i izrazima u našem jeziku.

Кад неко може себи да приушти цигарете, могу и ја себи рјечник САНУ.  .  .   

Možda bih i ja mogao da odvajam po jednu cigaretu dnevno ne bih li uštedeo za RSANU. Uz malo strpljenja, tim tempom do kraja ovog stoleća mogao bih sebi priuštiti barem polovinu tomova. Cheesy

A dotad će se već verovatno pojaviti u digitalnoj formi, i biće strahovito arhaičan.
Сачувана
Тагови: miona imena akcentovanje imena akcentovanje pravilan izgovor imena 
Странице: 1 ... 4 5 [6]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!