Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
17.51 ч. 05.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 10
  Штампај  
Аутор Тема: Psovke i ružne reči u srpskom jeziku  (Прочитано 249959 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« у: 18.37 ч. 21.12.2006. »

Napomena moderatora: Tema izdvojena iz "Idiomi u srpskom jeziku"

Psovke i ružne i uvredljive reči su takođe deo nasleđa jednog naroda i njegovog jezika. Ovde možemo analizirati psovke koje se pojavljuju u našem jeziku i raspravljati o njihovim korenima i stepenima uvredljivosti, višestrukim značenjima. Molim vas samo da se ova tema ne pretvori u puko nabrajanje prostakluka, jer onda ovakva tema ne bi imala nikakvog smisla. Hvala.  Wink





И заправо, шта граматички ТАЧНО значи "пи*ка ти материна"? Какав ту глагол треба да стоји? Smiley
Hhahaa...

E da samo znaš sa koliko se različitih rečenica može prevesti ta psovka i da uvek znači isto! Ja mislim da je ta psovka poptuno izgubila svoje značenje i polako se pretvorila u poštapalicu, kao i "j**iga". U zavisnosti od intonacije, glasnoće, raspoloženja... Može značiti od "Ne mogu da te smislim" do "Kako mi je neopisivo drago što te vidim!"
« Задњи пут промењено: 00.04 ч. 30.12.2006. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #1 у: 19.43 ч. 21.12.2006. »

Да, али "ј**и га" је легитимна реченица, има глагол Smiley Шта је онда ова горепоменута? Smiley При томе се она може по вољи ширити и мултиплицирати, зависно од расположења и инспирације Smiley Од простог "пи*ка ти материна", па до (осе)бујних конструкција попут "море, три ти пи*ке материне да ти три пи*ке материне оне крваве" Smiley нећу даље, идеја је јасна Smiley

Чак је и "мамицу ти твоју" јасна реченица - ту је изостављен глагол "је*ем" - као и "у пи*ду материну" - ту је изостављено "нека ово иде". А шта је овде изостављено?
« Задњи пут промењено: 19.46 ч. 21.12.2006. од Фаренхајт » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #2 у: 21.14 ч. 21.12.2006. »

A joj, nemoj samo krv, na to sam slaba, padam u nesvest iz mesta! Grin Grin

Da budem iskrena, mislim da je veoma logično koji je to glagol izostavljen. Grin Grin
(J*bem ti) majku u "ono" je manje više isto što i "ono" materino.  Šta bi neko radio sa "ono materino" osim da ga "tera na bludne radnje?" Grin Grin Grin

Baš nađosmo temu...

No, kao što rekoh, taj izraz se toliko izvitoperio da je postao okamenjeni idiom koji u suštini, nema neku semantičku logiku, ali upotrebljen u određenom kontekstu (a može ih biti više, i to veoma različitih, čak suprotnih, kako već napomenuh) i te kako poprima ne jedno, nego mnogo veoma različitih značenja, koja zavise od konteksta u kom je upotrebljen.
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #3 у: 22.12 ч. 21.12.2006. »

Не бих се сложио с тиме да неправи објекат ("... ти мајку у оно") може тек тако постати прави ("... ти оно материно"). Нека је ту друга зачкољица посреди Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #4 у: 22.42 ч. 21.12.2006. »

Nikad nisam ni pomislila da je moguće sresti u istoj rečenici reč "objekat" u smislu gramatičke analize rečenice i "ona materina"... Grin Grin Grin Grin

Ne znam, stvarno... Pokušavam da mu nađem neku logiku, ali je verovatno neću naći, jer najverovatnije je da ne postoji... Izraz je star koliko i svet, verovatno mnogo stariji od našeg pisma Wink tako da niko nije ni mogao da zapiše originalno značenje koje se jednostavno, vremenom zaboravilo i zauvek izgubilo...Smiley
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #5 у: 22.49 ч. 21.12.2006. »

Још ћеш ме оптужити да третирам жене и мајке као објекат  Cheesy
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #6 у: 22.50 ч. 21.12.2006. »

Још ћеш ме оптужити да третирам жене и мајке као објекат  Cheesy

Sve dok je gramatički, nema nikakvog problema... Smiley
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #7 у: 11.28 ч. 22.12.2006. »

Voleo bih da se na ovom forumu koji se bavi jezikom u svim njegovim oblicima ne zamenjuju zvezdicama delovi "opscenih" reči. Svi mi te reči znamo i koristimo. Inače bi bili potpuno zbunjeni kad neko stavi zvezdicu i nikako ne bi mogli da pogodimo o čemu se radi.
Reči koje označavaju polne organe i polne radnje su toliko postale deo svakodnevnog govora u našem narodu, da je većina njih izgubila uvredljivu konotaciju.

Stvarno je fantastična grafičnost i plastičnost naših psovki. U našim psovkama spominju se sve vrste polnih radnji, organa, pa čak i konzumacija ekskremenata. U Kragujevcu, odakle sam ja, ponuditi nekoga da se najede ekskrementa ne znači ništa uvredljivo, već se čak smatra znakom prisnosti. Isto tako i za ponudu oralnog seksa.

« Задњи пут промењено: 09.50 ч. 28.12.2006. од .., » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #8 у: 11.38 ч. 22.12.2006. »

Пало ми је нешто на памет, али се наравно не могу заклети да је то тачно. Можда је посреди "пичка ти JE материна", у смислу: "пичка коју јебеш припада твојој мајци", илити на енглеском "you motherfucker" Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #9 у: 11.53 ч. 22.12.2006. »

Što se tiče zvezdica, slažem se potpuno sa tobom, ali čini mi se da sam još uvek ipak slobonija da napišem neki bezobrazluk na stranom nego na srpskom jeziku, iako sam i te kako svesna njihovog značenja na stranom jeziku. Mislim da je za taj moj "sram" ipak kriv i sam srpski jezik, jer mislim da na svetu ne postoji jezik koji ima gore (i maštovitije) psovke od srpskog.

Пало ми је нешто на памет, али се наравно не могу заклети да је то тачно. Можда је посреди "пичка ти JE материна", у смислу: "пичка коју јебеш припада твојој мајци", илити на енглеском "you motherfucker" Smiley

Vrlo moguće. Ima logike to što kažeš.
Ti si baš rešio da odgonetneš tu vekovnu zagonetku, jel' da? Grin Grin Grin Grin
« Задњи пут промењено: 09.50 ч. 28.12.2006. од .., » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #10 у: 12.03 ч. 22.12.2006. »

Да, али "ј**и га" је легитимна реченица, има глагол Smiley

Sad sam primetila ovo.

Pa, nije baš da blista od logike...

Jebi ga... Šta? Koga?

Kad naletiš na nekoga slučajno, vrlo lako može da ti izleti sledeće iz usta:
Jebi ga, nisam te video. Izvini.

Kad lupiš neku budalaštinu, pa ostaneš živ, možeš da se izvineš na sledeći način:
Jebi ga, bolje da sam ćutao.

Kad nekog uvrediš iz neznanja, i bez zle namere, izvineš se:
Jebi ga, nisam znao. Izvini.

I tako u nedogled. Taj glagol je prelazan i ima svoj direkni objekat "ga". Ali nekako nikako da shvatim na koga se to "ga" odnosi...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #11 у: 12.09 ч. 22.12.2006. »

Мислим да је из реченице "јеби га, боже" отпао вокатив (тај пуни облик може се и даље чути), а смисао је сличан као и "јебô те бог / бог те јебô" (скраћено "јебô те"), само што се не обраћаш саговорнику него изравно инокосном органу за јебање Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #12 у: 12.12 ч. 22.12.2006. »

Мислим да је из реченице "јеби га, боже" отпао вокатив (тај пуни облик може се и даље чути), ......

Aj, Farenhajt!
Pitala sam za OBJEKAT a ne za SUBJEKAT. Grin Zna se vrlo dobro ko je vršilac radnje, ne mora to da bude bog, al se ne zna trpilac radnje. Grin

Jebi ga - jeste zapovedni način, tako da može da se protumači da je onaj kome se obraćaš, subjekat. Ali objekat i dalje ostaje misterija.


Takođe ne mislim da u našim psovkama samo Bog ima pravo na određene bludne radnje. To možeš da budeš i ti, ili bilo šta što te nervira kod drugog...

Kada te neko davi sa nečim, na primer, dosađuje ti pričama o nekom tamo Peri i njegovoj babi, kada već izgubiš strpljenje, kažeš: Ma jeb'o te i Pera i njegova baba! Pusti me na miru.


Nego... Još uvek mi ne odgovori na pitanje: Šta misliš šta je objekat u psovci "jebi ga"?
« Задњи пут промењено: 09.55 ч. 28.12.2006. од .., » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #13 у: 15.41 ч. 22.12.2006. »

Питали Србина која је прва српска узречица. Он мисли, мисли, па каже: ''Јеби га, не знам''.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #14 у: 15.41 ч. 22.12.2006. »

Pre ekgo vremna sam bas hteo da pokrenem temu da prodiskutujemo o "jebi ga" i "jebiga", posto su to dva razlicita izraza, sa razlictim znacenjem Smiley
Сачувана

Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 10
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!