Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
15.31 ч. 03.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Prvi kontakti s novim „Pravopisom“, konačno :)  (Прочитано 76523 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #60 у: 09.58 ч. 13.12.2010. »

Хвала на наводу из правописа. Очигледно се крећемо напред, али спорим корацима. Нема везе, и мала победа је победа

Nema na čemu.

Ovde bih ja morao nešto dodati — iz ovakvih diskusija u kojima sa svojim stavovima učestvujem, nekako se stiče, valjda, takav utisak o meni kako sam "srbomrzac", antiprotivan svemu vašem, — taj, kako ti reče, "kroatista i jugonostalgičar" — i, ukratko prosto rečeno, "neprijatelj" srpske nacije, neko ko ju, kako reče Peđa, konstantno "napada".

Međutim, to je strašno površno gledište, i zaista mislim kako nema razloga da tako mislite o meni. Prvo, ja ne mrzim Srbe — to bi mene činilo fašistom, a ne upravo one koje "napadam" zbog njihovog fašizma (nacionalizma). Razlog zbog kojega iznosim svoje kritičke stavove o Srbima i Srbiji nije nikakva mržnja. Štaviše, ako iko mrzi tu naciju, onda su to upravo — srpski nacionalisti! Oni se predstavljaju kao zaštitnici i brižnici nacije, ali u stvari je preziru. Preziru je takvu kakva jeste — ono što oni vole i neguju, to nije u realnosti ova nacija, nego je neka imaginarna slika o njoj koju oni žele da postignu. Ovu naciju u realnosti, ovakvu kakva jeste bez ikakvih idejnih programa koji ju naknadno žele oblikovati i preoblikovati, oni mrze i preziru.

Razlog zbog kojega ja kriticiziram te srpske zablude ovako kako ih kriticiziram upravo je, u stvari, krajnje dobronameran s moje strane. Da ja ne želim da ova zemlja bude bolja i da napreduje, i da srpska nacija, kako citirah Churchilla iznad, više ne proizvodi više istorije nego što može da potroši, ja ne bih ni kriticizirao — bilo bi me briga. Kritika je, zapravo, uvek pozitivna stvar — jer kritika vodi k napretku. Makar je mnogo pozitivnija od neke patološke (patološke, jer je ničim realnim izazvana) ljubavi prema naciji i domovini, zbog koje se ništa u vezi s njima ne kriticizira, ili se čak i ne sme kriticizirati, već se nekritički prihvata i patološki obožava. Taj blesavi patriotizam ne vodi nikakvom napretku, već je najgluplja od svih zabluda nesigurnog pojedinca utopljenog u masu u kojoj se gubi svaki njegov individualni identitet, ako nije čak i izmenjeno stanje uma (psihološki problem) koje treba lečiti. Zna se šta je normalna ljubav.

E, u svetlu toga, o toj "pobedi" imam da kažem samo jedno — možda i mala pobeda jeste pobeda, ali ova vam je, po mom krajnje dragonamernom mišljenju, i te kako Pirova.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #61 у: 10.03 ч. 13.12.2010. »

i, ukratko prosto rečeno, "neprijatelj" srpske nacije, neko ko ju, kako reče Peđa, konstantno "napada".

Sa indignacijom odbijam svaku insinuaciju da sam rekao nešto u tom smislu.

Сачувана

Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #62 у: 11.27 ч. 13.12.2010. »

Radašine, potpuno si skrenuo sa teme.

Svoje stavove vezane za korišćenje ćirilice i latinice iznosi na za to odgovarajućem mestu. Ova diskusija se tiče novog izdanja Pravopisa.

Već su ti dve poruke u ovoj diskusiji obrisane jer nemaju veze sa temom, ne bi valjalo da ih bude još takvih.
Сачувана

Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #63 у: 01.31 ч. 20.01.2011. »

Još neke napomene. Primetio sam da je dobar deo Klajnovih odrednica iz RJN inkorporiran direktno u rečnički deo novog P (fino). Dalje, zapazio sam i ovu načelnu izmenu: koautorske veze odsad se pišu s crtom čak i kada su u formi prideva: dakle, vuk—daničićevska akcentuacija, ne više *vuk-daničićevska acentuacija. A u vezi s ovim, eto nove štamparske greške: u rečničkom delu i dalje stoji crtica, pa čak stoji crtica i kod *Vuk-Daničićeva akcentuacija. Stvarno ih ima na svakom ćošku. Smiley Uveden je i novi pravopisni znak: dvojna kosa crta [//], kao alternativa kosoj crti (svrha mi, moram priznati, nije baš najjasnija).

Što je meni nekako potpuno sumanuto: dolazila bi u obzir vukovsko–daničićevska akcentuacija. Možda bi još pravilnije bilo karadžićevsko–daničićevska, ali ne znam bi li to ljude pomalo zbunilo.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #64 у: 01.36 ч. 20.01.2011. »

Nadam se da će urednici ovoga foruma sada staviti tačku na pitanje ćirilice i latinice u srpskom jeziku. Barem u ovoj temi. Koja bi trebala da otplovi u smeru ostalih »zanimljivih« pravopisnih rešenja.

Ako baš insistiraju, možda im za rasprave o pismu treba dati posebnu temu. Premda je to suludo, jer bi na kraju svako zadržao svoje mišljenje.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #65 у: 17.15 ч. 20.01.2011. »

Eh, da, zaboravih: hteo bih od nekoga da čujem ume li da mi objasni zašto se piše Skupština opštine Kraljevo, s malim slovom o. Mogu da objasnim, ali me zanima poklapa li se moje mišljenje s mišljenjima ostalih.

Isto tako, u tački 65 navodi se pravilo za pisanje »nagrada, priznanja i odlikovanja« sa sledećim primerima: Legija časti, Krst Svetoga Save II reda, Oktobarska nagrada Beograda, Nagrada »Meša Selimovič«... Zanima me ako bih ovo II reda hteo pisati slovima, bilo bi sve malim? Zašto im je s u svetoga veliko te zašto su se odlučili da pravilnim proglase Republika Svetog Vlaha, Republika Svetog Marka, gde je s isto velikim, iako je, sami navode, naziv »nepravi«. Mislim, izgleda bolje i na neki način ima smisla, ali kako biste nekoga uverili u ispravnost ovakvog izbora?
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #66 у: 18.50 ч. 20.01.2011. »

Još nešto na šta ne odgovara jeste piše li se Sveto Trojstvo ili sveto Trojstvo ili Sveto trojstvo te je li Ulica Slobode ili Ulica slobode (pretpostavljam drugo, iako je pre bilo prvo).

Isto i Sveta tri kralja, što je praznik, ali kako pisati ako su u pitanju osobe – sveta Tri kralja?
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #67 у: 20.18 ч. 20.01.2011. »

Možda bi još pravilnije bilo karadžićevsko–daničićevska...

Svakako da ne. Ustalilo se da Vuka Karadžića nazivamo po ličnom imenu, a Đuru Daničića po prezimenu: Vukov „Srpski rječnik“, ali Daničićeva „Mala srpska gramatika“; Vukov prevod „Novog zaveta“, ali Daničićev prevod „Starog zaveta“. Jesi li čuo nekad da neko pominje Karadžićev „Srpski rječnik“ ili Đurinu „Malu srpsku gramatiku“?

Zašto im je s u svetoga veliko te zašto su se odlučili da pravilnim proglase Republika Svetog Vlaha, Republika Svetog Marka, gde je s isto velikim, iako je, sami navode, naziv »nepravi«.

Zato što se Sveti uz stalna imena svetaca uvek piše velikim slovom.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #68 у: 20.38 ч. 20.01.2011. »

Prezime–prezime, ime–ime. To pričam. U skladu s tim, ne vidim kakve veze Đura ima s bilo čim, ja to nikad ne bih rekao, niti to sledi iz bilo čega što rekoh. Smiley

Drugi deo –  Shocked. Auuu... Šta bi na kraju: sveti Jovan nije stalno ime sveca? Shocked Na primer. Sveti se piše velikim kada se radi o prazniku, slavi, imenu crkve ili hrama (jedno od rešenja u ovom slučaju)... Uopšte ne razumem njihovu liniju razmišljanja.

Ostalo ti ne bi komentarisao? Smiley Tj. ponudio rešenja?
Сачувана
Charmed
Гост
« Одговор #69 у: 15.51 ч. 23.02.2011. »

Има ли штогод о писању назива програма и страних акронима? Тумаче ли се као називи производа или као посебна врста?
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #70 у: 23.42 ч. 28.02.2011. »

Цитат
Цитат
Pri razmaknutom (spacioniranom) pisanju sva slova se jednako razdvajaju (L j u b l j a n a a ne Lj u b lj a n a). Ako se natpisi (npr. MENJAČNICA) pišu odozgo nadole, NJ, LJ odnosno DŽ ne treba da ostanu sastavljeni, nego drugo slovo dolazi ispod prvog.

Ovo je iz novog Pravopisa? Gde tačno? Ja nikako ne mogu naći... Tongue
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!