Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.57 ч. 17.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: nebeski narod / nebeska srbija  (Прочитано 57491 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #45 у: 02.19 ч. 04.06.2009. »

Ove primere ću rado plasirati, samo mi treba malo vremena,par sati da ih povadim iz epike i mitologije.Dok ja to ne učinim zašto ti ne bi konsultovao radove Sretena Petrovića, Luja Ležea i Vasiljeva?

ɢdje to proučavaoci slovenske mitologije pominju Srbe kao nebeski narod?

Svi pobrojani autori ni na jednom mestu ne raspravljaju o sintagmi S NN, mada se ona kao MITEM provlači kroz njihovo delo a ja upravo to i govorim- mitem je aktiviran i nalazi plodno tlo u svesti Srba. To ja tvrdim, a ti navedi gde recimo Ćosić priča o nebeskom narodu, ili Simović(osim u pesmi)

Tačno, i ja sam se malo uopšteno uhvatio za „poetiku neoromantizma“.

No dobro... Ali, po čemu se onda taj „mitem koga zapravo nema, jer se ne pominje, ali se provlači“ razlikuje od običnog rodoljublja, ili od nacionalizma?

To što se provlači kroz pisanja neoromantičara jest rodoljublje — samo neki od njih posegnuće za „nebeskim narodom“ (ne, ne mogu reći koji, jer veruj mi da nemam kraj sebe biblioteku suvremenog neoromantizma) — a neki drugi pišu drukčije, drukčije natapajući tekstove svojim rodoljubljem. I šta je tu, zapravo, obično rodoljublje, ili nacionalizam, a šta je „mitem koji se bezimeno provlači“? Ima li razlike; ili proizvoljno rodoljublje nazivamo mitemom i mitom, ili možda obratno?
Сачувана
vandalija
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miodrag Milanović
Поруке: 22


« Одговор #46 у: 13.58 ч. 19.06.2009. »

Mitemi se nalaze duboko u podsvesti i aktiviraju se spoljašnjim uticajima, recimo mitem Nemci,narod gospodara, aktivirao je Hitler svojim govorima, a naš, recimo Sloba Milošević svojim govorom na Kosovu i potonjim činodejstvovanjem.Mitem S NN samo uslovno korespondira sa rodoljubljem,nacionalizmom,šovenstvom itd. suštinski on se odnosi na neku vrstu odbrambenog kolektivnog mehanizma čija pojavnost ume da zavara, sakrije suštinu.Svi sadržaji podsvesnog, arhetipovi itd- kako Jung kaže, u velikom broju slučajeva pokazuju uglavnom sirovost, "neljudskost" i netrpeljivost- oni su "necivilizovani" i nekulturni i, teško se kontrolišu.Jedan nemački sociolog je o tome lepo pisao, al sad da me ubiješ, ne mogu se setiti imena, objavljivao je sedamdesetih godina prošlog veka.Setiću se!
Сачувана
vandalija
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miodrag Milanović
Поруке: 22


« Одговор #47 у: 00.30 ч. 27.04.2010. »

Odlična diskusija, šteta što nije nastavljena.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #48 у: 02.28 ч. 27.04.2010. »

Небески народ не значи ништа друго него Божји народ, праведан народ и народ који се опредељује за небеску Србију. Хришћанско царство небеско је нешто сасвим друго од представе о небеској Србији и српским светитељима који оданде бдију над земаљском. Свакако има везе са косовским заветом и његовим различитим схватањима, без обзира на то када се израз појавио.

Национална мегаломанија и везивање селокупног народа и за самог Бога није ништа ново. Имамо и оно „Срб је Христов“, а и „А и Бог је био Србин“ из претпрошлог века и раније. Након нестанка православне државе, у којој је ипак хришћанство било усвојено због тога што је то било од државе прописано, и живота у исламским и католичким државама као верска мањина, та верска посебност је добила и карактер светости. Па и само име, православље, сугерише да се ради о јединој правој вери.
Сачувана
Тагови: nebeski narod 
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!