Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.22 ч. 17.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Kaze ili "rekne"  (Прочитано 22631 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Gagacus
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: prolaznik
Поруке: 5


« у: 08.24 ч. 10.04.2012. »

Nedavno mi se desila jedna konverzacija sa grupom ljudi koji koriste rec "rekne" umesto reci "kaze".

Naravno sem sto mi je to zaparalo usi, u meni je izazvalo poriv da dokazem kako to nije adekvatam izraz, te da je to totalno neispravno.

Medjutim osobe su cvrsto tvrdile da je to apsolutno izpravo u bosnjackom jeziku, kao i uobicajeni izraz"fala" umesto "hvala"

Ko moze da mi ovo razjasni :)

Unapred hvala
Сачувана
Сју
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сузана Илић
Струка:
Поруке: 10


« Одговор #1 у: 13.56 ч. 14.04.2012. »

Облици РЕКНЕ и РЕЧЕ су исправни облици презента глагола РЕЋИ.  Стога, људи који су користили облик РЕКНЕ у Вашем присуству, користили су исправан облик.   :)
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #2 у: 15.56 ч. 14.04.2012. »

Prezent glagola reci, u bilo kojoj varijanti srpsko-hrvatsko-crnogorsko-bosnjacog jezika:
Reknem, reknes, rekne, reknemo, reknete, reknu.
Ima i ova varijanta: recêm, recês, rece, recemo, recete, reku. (pazi, ovo nije dugosilazni akcenat, vec akcenatska duzina, nemam je na tastaturi!) Danas se retko koristi.

Aorist glagola reci, opet u svim varijantama naseg jezika:
rekoh, rece, rece, rekosmo, rekoste, rekose.

Para usi samo ako se stvori jaka navika ogranicavanja na koristenje samo jednog od alternativnih glagola, kao sto su: 'reci/izreci', 'kazati/iskazati', 'veliti', 'izustiti', 'omaknuti se', 'beknuti'(pej.) 'ispricati/napricati', 'izgovoriti/govoriti', 'besediti', 'pomenuti/spomenuti'  itd. (Ovde sam pomenuo i svrsene i nesvrsene glagole, kao i one vise koristene u govoru ali i u literaturi)

Sto se tice varijante 'fala' umesto nase 'hvala' - ne mogu da proverim, ali ako su Bosnjaci odlucili da im je 'fala' standard a ne narecje kao kod nas, a pored onog 'hvala' - pa to je njihovo politicko pravo, bas kao i ubacivanje "h" svugde gde mogu (kahva, njiha/njima itd), kako bi stvorili vecu razliku sa ostalim standardima zajednickog nam jezika. Tako ti je to na Balkanu.
« Задњи пут промењено: 16.08 ч. 14.04.2012. од VladKrvoglad » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!