Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
00.00 ч. 05.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Лого или логотип?  (Прочитано 8613 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
charmed94
Гост
« у: 15.43 ч. 20.05.2010. »

Поприлично сам сигуран да је једино исправно логотип, мада сам ипак у недоумици.
Откад је почео овај талас информатичког енглеског, не би ме ни зачудило да је и облик лого постао исправан.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 15.55 ч. 20.05.2010. »

Мислим да су оба исправна, али не могу да пронађем потврду у литератури. (Занимљиво је да би се логотип калковало као словолик. Smiley)
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #2 у: 16.41 ч. 20.05.2010. »

Мислим да су оба исправна, али не могу да пронађем потврду у литератури. (Занимљиво је да би се логотип калковало као словолик. Smiley)
Је л' беше словолик исто значи и фонт?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 16.52 ч. 20.05.2010. »

Маргиналан је израз, али да.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #4 у: 18.36 ч. 20.05.2010. »

Мислим да су оба исправна, али не могу да пронађем потврду у литератури. (Занимљиво је да би се логотип калковало као словолик. Smiley)

Рецимо, Прћићев речник новијих англицизама. Мада имамо и "нашу" реч — амблем.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #5 у: 19.59 ч. 20.05.2010. »

Маргиналан је израз, али да.

Ne bi ga trebalo uopšte pominjati, da ne bi čitaoci ovog foruma slučajno pomislili da je makar donekle prihvatljiv. Pregledao sam RMS, RSJ, KŠ (pod font), Rečnik novijih anglicizama (pod font), HJP (i pod font), Hrvatski enciklopedijski rječnik (i pod font), Rječnik hrvatskoga jezika Školske knjige i Anićev jednotomnik. Našao sam jedino znakovlje pod font u HJP i u Hrvatskom enciklopedijskom rječniku, ali kad pogledamo šta sve može značiti u hrvatskom (nije u RMS ili u RSJ), odmah bi trebalo odustati:

ukupnost znakova čega, znakovi koji se odnose na neki zajednički problem, na neku djelatnost i sl. [prometno znakovlje; pomorsko znakovlje]

Dakle, ako nam treba kratka i jasna riječ, najbolje je upotrijebiti font.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 20.56 ч. 20.05.2010. »

Рецимо, Прћићев речник новијих англицизама.

Не поседујем га, нажалост. Sad

@Стоундар: занимљиво. Smiley
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #7 у: 11.30 ч. 21.05.2010. »

Ja sam malo to istraživao i došao do ovakvog tumačenja:

"Логотип је израз потекао од грчког логотипос (λογότυπος) а представља графички обликован назив организације, предузећа или нечег другог што треба графички представити. Временом је настао и скраћени облик логотипа под називом лого (знак) који представља графички знак који може, али не мора садржавати назив.

Није ретко да логотип преузима улогу и лого-а или да се лого и логотип користе искључиво заједно. Из тог разлога изразе знак, лого и логотип можемо сматрати синонимима. Уколико се користи само један од ових израза сматра се да се мисли на било који од њих, а ако се наведу знак/лого и логотип онда се сматра да знак/лого представља графички симбол, а логотип назив али и даље представљају једну целину."

http://pedja.supurovic.net/sta-je-znak-logo-i-logotip?lang=cir
« Задњи пут промењено: 11.33 ч. 21.05.2010. од Pedja » Сачувана

Miki
Гост
« Одговор #8 у: 12.39 ч. 21.05.2010. »

... лого-а...

Е, мене сад занима како се лого склања: да ли као мото—мота—моту—мото—мото—мотом—моту или се крајње о не губи: лого—логоа—логоу—лого—лого—логоом—логоу. Ниједно ми не звучи нарочито, можда ова друга склонидба звучи вероватније, јер реч се ретко среће у косим падежима.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!