Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.09 ч. 18.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Чување дужина  (Прочитано 32643 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #45 у: 01.50 ч. 08.09.2010. »

То ја мислим да се у Београду не дуље ван акцента, Боло мисли, ако сам после ове три стране добро схватио, да се дуље ако су у парадигми акцентогени.

Ne, to ja mislim da se dulje. Bolo misli da ne gube štokavsku dužinu koju već imaju. Smiley
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #46 у: 13.17 ч. 08.09.2010. »

Али како ћеш објаснити краћења иза осталих акцената, који такође могу да имају постакценатски слог дубински акцентоген (нпр. динар-дина́ра Гпл.)?

Сетио сам се још неколико примера са краткосилазним: нȅјак : јȃк, прȅмлад : млȃд, аор. зȁпамти : инф. за̀пāмтити/пȃмтити (то су све системски акценти, таквих примера има безброј), или евентуално код старог преношења, које се још понегде чува: нȁврат-нȁнос : врȃт, нȏс. Такође, с краткоузлазним, верујем да Боло има деведѐсет, чиме се нарушава аналогија дѐсēти : десе́так.

А и тиме се не објашњава чешће дуљење е, о него осталих вокала.

Možeš li dati par primera? Zanima me fonološki kontekst u kojem se češće dulje e, o nego ostali vokali.

Ево снимио сам још једног спикера, овог пута са Б92. Издвојио сам само краткоузлазне акценте, има их седамдесетак (преузми). Нисам стигао пажљиво да анализирам и пребројавам, али бих — пошто сам неколико пута преслушао — рекао да постоји тежња да се више дуље краткоузлазни који су скратили наредну дужину, те краткоузлазни под е, о. Скоро никад се не дуљи краткоузлазни када му следи један опструент (полѝтика, полѝтички), наравно, ако иза није имао дуљину.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #47 у: 17.46 ч. 08.09.2010. »

Pa i a mu se sasvim često uredno dulji: da:našnjim, na:vodi, na:građen, na:meće, koma:ndir i dr. Ja bih proširio to opažanje i sa a. Onda možda možemo fonetski povezati beogradsko duljenje sa akcentom i sa otvorenošću vokala (dakle, e, a, o).

Mislim da su ovo samo dva lica iste medalje: s jedne strane imamo duljenje jednog broja akcentovanih, naročito otvorenih, vokala; s druge strane imamo pokraćenje jednog broja dugih neakcentovanih vokala. Iako je jedno duljenje, a drugo kraćenje, mislim da se radi o istoj pojavi, tj. o srodnim, povezanim manifestacijama jedne iste stvari.

Samo treba naći sistem, bio on fonetski ili fonološki (ja sam se nadao ovome drugome, ali me, eto, tvoji primeri demantuju), tj. naći logiku po kojoj se određene dužine krate a druge čuvaju, i po kojoj se jedni akcentovani vokali dulje a drugi ređe dulje. Nema potrebe za prepirkom. Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #48 у: 06.58 ч. 09.09.2010. »

Beo:grad, mo:žda, nje:govoj, o:stavio, pi:jan, za:falio, ko:mbinuju... dulje se i vokali koji nisu skratili narednu dužinu, tj. slogovi iza kojih nema (neposredno) naredne dužine. To je, onda, stvar pre svega akcenta (a:kcenta Smiley); na prvom i ključnom mestu je akcenat kao uzrok (opet, u:zrok bez naredne dužine Wink) toga duljenja.
Сачувана
bolo
Гост
« Одговор #49 у: 04.30 ч. 11.09.2010. »

opaska o gubljenju dužine u nikad akcentovanom slogu, na osnovu koje sam ja pokušao predložiti novo pravilo ili makar drukčiju formulaciju istoga pravila (naći vezu između dužine i akcenta, naročito i zbog duljenja akcentovanih vokala).

Da, da, pa sasvim je moguće, mogao bi to neko da pogleda, ali neće niko. Dok se ovi čvrsto drže tradicije, biće za nas posla preko glave. Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!