Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.51 ч. 18.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Srpska sujeverja  (Прочитано 119231 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #60 у: 01.07 ч. 21.03.2009. »

Да, али она је говорила о сујеверју, а не о (не)успеху у животу... Врни се Мики и прочитај шта је писала и у ком контексту и видећеш да се њене речи односе искључиво на сујеверје. Ја не верујем у сујеверје, зато ми се и не дешавају те ствари. Дакле, она слободно пролази кроз мердевине јер верује да јој се неће ништа лоше десити управо зато што не верује да ће јој се десити нешто лоше ако то уради. Јес' разумео? Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #61 у: 01.13 ч. 21.03.2009. »

Јесам. Smiley Мени су сујеверја такође небулозна. Но, шта ћеш, на брдовитом Балкану, у некој земљи сељака... Сељаци смо као народ, и никако да се дозовемо памети... Сељак увек мисли да је најпаметнији, увек мисли како је нека теорија завере уперена против њега, увек гледа да заврне неког, са суседима је обично у лошим односима...
« Задњи пут промењено: 10.37 ч. 21.03.2009. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #62 у: 01.19 ч. 21.03.2009. »

Blago tebi, mozak ti jos uvek funkcionise u ove sitne sate. Ja sam bogami morala vise puta da procitam da bih utvrdila da li sam dobro napisala... Cheesy
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #63 у: 12.17 ч. 21.03.2009. »

Управо тако Мирославе. Сваки народ има своје али ми чудно да овде у Србији никог нисам чула кад га питаш: "Како си"? да је одговорио: "Слава Богу или Хвала Богу, добро сам", него је то одмах чек да куцнем у дрво, јој нема дрва у шта друго могу итд. Ал' живимо у демократији. Не оспоравам ником његово ал' се ето запитам.
Иначе читам више црквену литературу од Светог писма па до дела Светих отаца . И често сам и у самом писму сусретала "по вери твојој нек ти буде" (није се увек односило на излечење некога).

Ево и нека сујеверја и како свештеници са форума www.svetosavlje.org одговарају на њих:
Питање:
Помаже Бог поштовани оци!

Ускоро удајем ћерку која ће се венчати у цркви, ја бих волела да присуствујем венчању али добијам савете од пријатељица које кажу да мајка не ваља да присуствује венчању.Питам их зашто не ваља, незнају зашто.

Питам да ли је то обичај или чисто сујеверје.
Хвала унапред.
Снежа

Одговор:
Бог ти помого Снежо,

Удавање ћерке је нешто што човек чека од самог дететовог рођења. Па се сад питам ко може да те спречи да присуствујеш најлепшем тренутку за твоје дете. Те "пријатељице" које те тако саветују нису ти пријатељице. Наш народ често пута има навику да друге саветује по разним питањима изговором "не ваља" и кад их питају зашто не ваља они немају одговор. Све је то због неупућености и незнања. Знај да свако ЗАШТО? мора да има и своје ЗАТО?
Ја имам три ћерке и не видим разлог који би мене и моју протиницу спречио да присуствујемо венчању наше деце. ( осим ако нас Господ пре не позове)

Моли се Богу за твоју ћерку и нека јој Господ помогне да у браку часно поживи са својим будућим мужем

о. Драган
    
 
Питање:
Помаже Бог.

Занима ме обичај да се у 00.00 часова у ноћи иѕмеђу Крстовдана и Богајављања помоли Богу и ѕамисли жеља, као и прича да се снови уснути на Богојављанску ноћ остварују.

Да ли је ово обично сујеверје или праѕновјерје,односно грех веровати у овакве приче. Сматрам да човек ако верује и ако се моли било који дан и има наду биће му жеље услишене.

Хвала.
Биљана

Одговор:
Бог помогао Биљана.

Добро сте завршили ово ваше питање.
Сваког дана се треба молити а Господ чује искрене молитве својих верних. На жалост много је сујеверја, традиције и обичаја у нашем народу па многи то вежу за учење Свете нам Цркве. Не треба веровати у све оно што "народ" прича, верујте у оно што Црква проповеда. Да, грех је свако сујеверје те се оканите тога.

Од Господа вам желим свако добро.
о.Милан
    
Питање:
Помаже Бог Часни Оци,
интересује ме да ли је обичај да се не сме купати на Огњену Марију народна празноверица или заповест из искуства Цркве.Чула сам да су се неки људи удавили купајући се на отвореним водама, на празник Свете Марине.
Жељка

Одговор:
Бог Вам помогао Жељка,

ја бих пре рекао да је то народно веровање у том крају.Још нисам видео да је негде црква забранила купање на отвореним водама због овог или оног светитеља. Догоди се, као што видите, да се људи удаве али то није због светитеља.
Сваки дан је у години посвећен неком од светитеља или мученика.

Нека Бог помилује оне који су се удавили на дан свете Марине, молитвама свете Марине.

пуно поздрава и Божијег благослова
о.Дејан
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #64 у: 23.01 ч. 22.02.2014. »

Sad me podseti na jos jednu.

Moja majka nikada nije raspremala kucu istog dana kad je neko putovao. Govorila je da se ne valja, jer to je isto kao da cistis svaki trag te osobe iz kuce, tj, kao da joj na neki nacin baksuziras dok putuje. Iako zaista ne verujem u te stvari, primetila sam da stvarno ni ja ne cistim kucu istog dana kada neko otputuje... Dok mi ne javi da je stigao ziv i zdrav tamo gde se uputio, ne hvatam se metle i krpe...Smiley

Ovde se apsolutno slažem s tobom.  Smiley
I ne bih rekla da se radi o čistom sujeverju, pošto objašnjenje koje si dala i te kako stoji.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #65 у: 23.55 ч. 22.02.2014. »

Па, добро, није све што је нелогично и 'сујеверно' аутоматски без основа у неким вишим сферама. И сама чињеница да су то својеврсне традиције, њима даје неку важност и другу димензију.

Ја се увек повучем за уши и померим када неко спомиње болести, повреде и слично. Такође, не отварам кишобран у кући, јер се тиме симболично слути да ће та кућа остати без крова (то је мој лични доживљај/интерпретација тог обичаја, али никада никога нисам упитао зашто они сами кажу да се не ваља рсзапиљати кишобран унутар затвореног простора, т.ј. испод крова).
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #66 у: 11.47 ч. 23.02.2014. »

Такође, не отварам кишобран у кући, јер се тиме симболично слути да ће та кућа остати без крова (то је мој лични доживљај/интерпретација тог обичаја, али никада никога нисам упитао зашто они сами кажу да се не ваља рсзапиљати кишобран унутар затвореног простора, т.ј. испод крова).

 Smiley He, he, ja uvek otvorim mokar kišobran u kući da se lepo osuši. Mada gledam da što manje koristim kišobran (ne iz sujeverja, već me mrzi da ga nosim, smeta mi Cheesy), baš kad mora samo, kad je jaka kiša, a spremam se da izađem.
Zato se još uvek dobro sećam, doduše, kolektivnih pokisnuća, jednom na Egzitu pre 7-8 godina, drugi put u Inđiji (RHCP koncert).
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #67 у: 17.56 ч. 23.02.2014. »

Ни ја личо их не користим толико пуно, а првенствено зато што још нисам усавршио уметност држања кишобрана - многе ми их је ветар упропастио.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Didaskalija
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Ivana Mihajlović
Струка:
Поруке: 19


« Одговор #68 у: 20.40 ч. 23.02.2014. »

Sudeći po ovome, imaću ludog i ružnog muža. Damn.

Ne verujem kada razmišljam racionalno, ali podsvesno me neka verovanja prisiljavaju na određene postupke. Npr., u nekim komadima garderobe budem manje uspešna na ispitu, pa prestanem da ih nosim, a kad opet u nekoj situaciji obučem, ponovi se slična situacija. Tad ih otpišem zasvagda.

Danas mi je jedna crna mačka prešla put, a 5 sekundi zatim i druga. Ako slomim nogu, saznaćete.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #69 у: 23.57 ч. 23.02.2014. »

Цитат
Моја мајка није ни религиозна ни сујеверна жена. Ипак, никако не воли да види на столу нож окренут, случајно, оштрицом нагоре. Одмах га обара, уз коментар – то се не ваља, биће свађе у кући.

I ovo sujeverje je - možda bar u početku, kad je nastalo - lako moglo imati praktičnu svrhu - da se spreči da se neko poseče ili nabode.
Uopšte, mislim da verovatno dobar broj ovih narodnih verovanja ima i neku praktičnu svrhu, koja je često čvrsto prepletena sa praznoverjem Smiley

Hm, ovo s nožem nagore (kao sujeverje?) spominje i Frojd u jednom od svojih antropoloških eseja na temu plemenskih običaja i magijskog mišljenja primitivnih naroda. Ne mogu da se setim tačno u kom, to bi recimo mogao da bude esej Totem i tabu ili neki drugi iz te grupe. Onda bi poruka, na žalost, mogla da bude i drugačija - ne samo strah od samopovređivanja, već i otklanjanje iskušenja da se povrede drugi.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Lorimer
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Tri-Ops
Име и презиме:
Sandra Milosavljević
Струка: prevodilac
Поруке: 10




« Одговор #70 у: 12.49 ч. 26.05.2016. »

Zanima me da li sujeverni veruju da će se ova ili ona stvar desiti i u slučaju kada dotični ne zna ili nije svestan "greške" koju pravi - recimo da okreće hleb naopako, jer mu niko do sad nije rekao da to "ne valja".  Nemam puno sujevernih u svom okruženju koje bih mogla to da pitam.  Ili je među sujevernima uvreženo mišljenje da se takve stvari dešavaju samo ako se ta nepisana pravila svesno i namerno krše?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!