Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
19.48 ч. 18.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Делови одеће  (Прочитано 16989 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Светлана
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Светлана
Струка: Преводилац
Поруке: 164



« у: 15.24 ч. 24.02.2010. »

О старици обамрлој

Прича нам неко о једној старици из Ужица, која је умрла пре 30 година. Она је била богата удовица, но велика тврдица. Одгонила је сиромахе од себе, а просјаке је ружила и није им давала ништа. Једино добро дело у њеном животу било је то што је узела неко сирото девојче, те га држала код себе у кући, и хранила га и издржавала. Наравно, то девојче није бадава јело хлеб, него је трудом посведневним и верном службом својој госпођи зарађивало свој хлеб. Но догоди се, да ова стара госпа умре. Лежала је мртва целу ноћ и сутрадан до подне. Све је било приправљено за њен погреб. На једном она се поврати. Сва је била у ужасу и дрхтала је. Причала је, да се не могу исказати оне страхоте кроз које је душа њена за то време прошла. „И да ми, каже, није било овог детета, ја не бих могла издржати гледање оних страхота. Али добро које сам учинила овој сиротици, то ме је спасло. Кам да сам знала да више добра чиним”. Она је причала о неком старом проти Ужичком, како у оном свету живи у великом добру и великој светлости и радости. Говорила је, како ништа веће не би могла пожелети него бити у оном свету заједно са оним покојним старим протом. Још је рекла, да јој је казано, како ће умрети на Велики Петак. Кад је дошао први наредни Велики Петак, она се обуче у најбоље одело: либаде, тепелук, и остало старинско рухо, како се у то време носило. Но не умре те године на Велики Петак. Идуће године опет се тако била спремила за смрт на Велики Петак, али и тада не умре. Умрла је тек седме године на Велики Петак. За све ово време до смрти она је раздавала своју имовину и делила милостињу на све стране. И много се молила Богу. Седме године на Велики Петак она се обукла и позвала после подне своје комшинице и познанице, говорећи да ће умрети тога дана. Но како је она говорила тако сваке године, то су јој се жене гошће смејале тврдећи да она неће умрети. Но она умре тога дана.

Који су ово делови одеће - либаде и тепелук?

Књига је (пише у Википедији) написана 1937.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 15.34 ч. 24.02.2010. »

Либаде: http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=e19jUBk%3D
Тепелук: http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=f19mURB9
Сачувана
Светлана
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Светлана
Струка: Преводилац
Поруке: 164



« Одговор #2 у: 17.10 ч. 24.02.2010. »

Изгледа да је хрватска ношња иста кад имају и у речнику.
« Задњи пут промењено: 17.13 ч. 24.02.2010. од Светлана » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 17.27 ч. 24.02.2010. »

Тад, док су се ове речи још користиле, заправо комади одеће носили, нисмо желели да се по сваку цену разликујемо једни од других, па ценим да значи исто, али ево и навода из шестотомника: „либаде, -ета с тур. заст. свилена или сомотска, баршунска горња одећа до струка, широких рукава, као део старе српске окенске градске одеће. [...]; тепелук м тур. 1. а. део старе женске градске ношње, мала капа која се носила наврх главе, украшена дукатима, нискама бисера и сл. украсима, или извезена златом и срмом; златна или сребрна украсна плочица на таквој капи. [...]“
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #4 у: 17.41 ч. 24.02.2010. »

Погледај по нету, ја нашла пар извора о српској (и осталој) народној ношњи - просто укуцала libade nosnja.
Нпр. http://www.etnografskimuzej.rs/s040101.htm; http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/12/article-8.html (помињу се и либаде и тепелук).

P.S.
Обратити пажњу на: Руковаоц збирке:
Кустос Јелена Вулетић
 
Мајку му! На сред званичног сајта етнографског музеја!  Angry
« Задњи пут промењено: 17.51 ч. 24.02.2010. од Соња » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 19.45 ч. 24.02.2010. »

Je l' taj tepeluk ovo što ima na glavi Ljutica Obrenović na sliki koju je, ako se ne varam, ugodio Paja Jovanović i na kojoj se nalazi ona sa svojim sinom Mihajlom...

http://tinyurl.com/5pvawm
Сачувана
јура
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Ђура Ернст
Струка: сеоски туризам
Поруке: 4


« Одговор #6 у: 00.17 ч. 16.09.2011. »

mene zanima prevod ovakvih reči na Eng.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!