Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
21.26 ч. 04.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Pomoć u borbi protiv beogradskog akcenta  (Прочитано 25904 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #30 у: 21.30 ч. 31.01.2010. »

Ja akcentujem drugačije npr. na komadu zemlje, ili salama seckana ili u komadu... Prvo akcentujem kao što si ti napisao, a drugo komaaaaadu (Sori, nemam te akcente, a i da imam ne umem da ih koristim)... U čemu je fazon? Verujem da su padeži, ali nekako ih ne prepoznajem...

Тек сад видех питање. Па ја сам на писао коМААду (дуго а), Белопољански је КОмаду.
У суштини, речници за номинатив дају и ко̀ма̄д-кома́да (као пѐва̄ч-пева́ча) и ко̏ма̄д-ко̏ма̄да (као слу̏ча̄ј-слу̏ча̄ја). Међутим, у локативу један добар део именица тог акценатског типа, па тако и ова, превлачи акценат на претпоследњи слог: у случа́ју, у Зему́ну, у кома́ду.
Ипак, ако се овде ради о дативу, може и ко̏ма̄ду (зѐмље̄).


Значи, локатив је у комаааааду а датив је на кОмаду земље... Ок. Фала Џо. Smiley
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #31 у: 21.33 ч. 31.01.2010. »

Нема на чему.  Smiley Само, локатив је свакако у коМАду, а датив може и коМАду и КОмаду.
Сачувана
niko
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 2


« Одговор #32 у: 16.04 ч. 23.05.2013. »

Цитирано: LoneRider link=topic=4929. msg50048#msg50048 date=1264959851
Rođen sam u Lazarevcu a od sedme godine živim u Beogradu.   Ne pričam kao Lazarevčani ali ni kao Beograđani.   Uvek sam se trudio da pričam "normalno".   U poslednje vreme me rođeni Beograđani ispravljaju kada je u pitanju akcentovanje reči, a to se nikada nije događalo, pre svega mislim na školu.  

Sada sam rešio da im se suprotstavim znanjem.   Grin Interesuje me kako se akcentuju sledeće reči i ako vam nije teško, napišite razlog:

Samuraj
Rukometaški
Beogradski
Milijarda
Izvinjavaju
Korenite (npr.   promene)
Ustoličenje
Ljubičast
Kišobran
Komadu (npr.   zemlje)



Bese davno poslednji post ali morao sam da se umesam :)
Druze LoneRider, iz cele ove price ja mogu da zakljucim da si ti sve vreme gresio a da su Beogradjani bili u pravu!
Ja sam iz Beograda i za sve reci koje si naveo, nisam imao ni jednu nedoumicu.  Voleo bih da si ih ti prvo akcentovao onako kako ti mislis da treba pa onda zamolio za pomoc. 
Ovako mi Beogradjani ispadosmo nepismeni.  Da, da sigurno si ti bio u pravu. . .
Cuj borba protiv beogradskog akcenta. . . ccc
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!