Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.12 ч. 17.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Да ли подржавате идеје Љ. Т. Грујића?
Да - 2 (25%)
Да, уз извесне корекције - 0 (0%)
Не - 2 (25%)
Борим се против његових идеја - 4 (50%)
Немам став - 0 (0%)
Укупно гласова: 7

Странице: 1 ... 11 12 [13] 14 15
  Штампај  
Аутор Тема: Све језичке иницијативе Љубомира ГРУЈИЋА  (Прочитано 125890 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #180 у: 15.45 ч. 11.03.2010. »

Није прича друге врсте, оптужени има право да лаже у својој одбрани. То није кривично дело.

Не знам да ли је баш наше право на тим позицијама, али онај су у Хагу јесте.

Јесте прича друге врсте јер очекујем од тебе да говориш истину, а то што је могуће слагати да латиницу не умеш да читаш и што ја одавде то не могу експлицитно да докажем (на пример, могуће је да си латиничне текстове људи који су ти се овде обраћали копирао у латинично-ћириличне конверторе), нема везе са причом о истини. Ја у разговору са тобом говорим искрено и не лажем свесно и исто очекујем од тебе. Нећу своју идеологију и своју политичку активност да заснивам на лажи, јер ако и нико други не зна да је у питању лаж, знам ја. Питање је само карактера и моралности појединца да ли са тако нечим може да живи или не.  Undecided

То ја и не смем да спроводим. Та обавеза пада на плећа Републике Србије, овде да има поштовања Закона одавно би се кренуло у причу једноазбучја, а не би се од мојих пара финансирали латинички филмови.

То су државне паре. Плаћањем пореза су престале да буду твоје и њима руководи неко други и ту се опет враћамо на то да ли као појединац имаш право да захтеваш како ће твој удео у буџету да се усмерава.

На пример, можда је баш твој динар отишао у неку помоћ за КиМ или за храм св. Саве. Ја немам ништа против тих латиничних филмова и сматрам да нас има довољно да се сакупи та количина новца која је из буџета тамо уложена и да ти немаш право да се буниш због тога.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #181 у: 15.48 ч. 11.03.2010. »

Nije. Postoje mašine koje mogu da prate pogled, a i one koje mogu da skeniraju mozak (ovima drugima se koriste neurolingvisti, a onima prvima uglavnom psiholingvisti koji ispituju kako teče usvajanje jezika kod beba) i da pokažu kako ti tamo neki neuroni u levoj hemisferi, u centru za jezik u mozgu, kada ti se poturi tekstić na latinici, svjetlucaju. Wink

Није то баш тако. Чак и када бих пристао на такву проверу, а на то ме не може нико приморати, не би се ништа постигло.

Мени би се те лампице палиле и приликом гледања у хеленичка слова, али тај уређај не може да потврди да ли сам ја тај текст заиста и разумео. Може само да потврди да сам га погледао и разазнавао та слова, а то ништа не значи.
Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #182 у: 15.50 ч. 11.03.2010. »

Није прича друге врсте, оптужени има право да лаже у својој одбрани. То није кривично дело.

Не знам да ли је баш наше право на тим позицијама, али онај су у Хагу јесте.

Јесте прича друге врсте јер очекујем од тебе да говориш истину, а то што је могуће слагати да латиницу не умеш да читаш и што ја одавде то не могу експлицитно да докажем (на пример, могуће је да си латиничне текстове људи који су ти се овде обраћали копирао у латинично-ћириличне конверторе), нема везе са причом о истини. Ја у разговору са тобом говорим искрено и не лажем свесно и исто очекујем од тебе. Нећу своју идеологију и своју политичку активност да заснивам на лажи, јер ако и нико други не зна да је у питању лаж, знам ја. Питање је само карактера и моралности појединца да ли са тако нечим може да живи или не.  Undecided

То ја и не смем да спроводим. Та обавеза пада на плећа Републике Србије, овде да има поштовања Закона одавно би се кренуло у причу једноазбучја, а не би се од мојих пара финансирали латинички филмови.

То су државне паре. Плаћањем пореза су престале да буду твоје и њима руководи неко други и ту се опет враћамо на то да ли као појединац имаш право да захтеваш како ће твој удео у буџету да се усмерава.

На пример, можда је баш твој динар отишао у неку помоћ за КиМ или за храм св. Саве. Ја немам ништа против тих латиничних филмова и сматрам да нас има довољно да се сакупи та количина новца која је из буџета тамо уложена и да ти немаш право да се буниш због тога.

Чисто ме занима, да ли је оштећени био лопов? Обично се лопови које пас изуједа жале на недостатак табле и овакве ствари, па мета крађе горе страда него особа која је покушала крађу.

...
Не знам да ли је био лопов, али нека буде да јесте. И лопови су људи. Они исто тако имају неотуђиво право на језик и писмо.

Лопови су људи који треба да буду кажњени због неовлашћеног упада на туђу имовину са намером незаконитог присвајања туђих добара, а не лица која треба да примају материјалну одштету од власника имовине због тога што их је у томе онемогућио. Наш закон је по том питању суров и неповољан по мету крађе, нисам ја обавезан да на видном месту истакнем да не желим да будем покраден, па још и да водим рачуна да тај натпис буде исписан на свим писмима и језицима националних заједница, пошто живим у мултинационалој средини, да би се после неко ко ме покраде правдао како није знао да ја не желим да будем покраден.
« Задњи пут промењено: 15.53 ч. 11.03.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #183 у: 15.51 ч. 11.03.2010. »

Није то баш тако. Чак и када бих пристао на такву проверу, а на то ме не може нико приморати, не би се ништа постигло.

Мени би се те лампице палиле и приликом гледања у хеленичка слова, али тај уређај не може да потврди да ли сам ја тај текст заиста и разумео. Може само да потврди да сам га погледао и разазнавао та слова, а то ништа не значи.

Дарко, да ли можеш да разумеш такво поимање личног морала да се и успела лаж такође посматра као лаж?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #184 у: 15.58 ч. 11.03.2010. »

Мени би се те лампице палиле и приликом гледања у хеленичка слова, али тај уређај не може да потврди да ли сам ја тај текст заиста и разумео. Може само да потврди да сам га погледао и разазнавао та слова, а то ништа не значи.

Da, a ti imaš tri godine i tek si počeo da učiš čitati i pisati, pa kô dijete, umeš sve da pročitaš slovo po slovo, al’ nakraju nemaš pojma šta si pročitao. Cheesy

Ako imaš mozak razvijen kao u odraslog čoveka, znaš slova, i znaš jezik koji je tim slovima ispisan, — pa ti onda razumeš poruku. Cheesy

E baš me nasmija. Smiley
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #185 у: 16.02 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Дарко, да ли можеш да разумеш такво поимање личног морала да се и успела лаж такође посматра као лаж?

Наравно да могу. После тог суђења бих ти у лице рекао да сам направио превару.

И због тога треба да се манемо ћоравог посла - двоазбучног посла. Нема другог кривца до двоазбучја.
Сачувана

Како треба или никако!
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #186 у: 16.06 ч. 11.03.2010. »

Мени би се те лампице палиле и приликом гледања у хеленичка слова, али тај уређај не може да потврди да ли сам ја тај текст заиста и разумео. Може само да потврди да сам га погледао и разазнавао та слова, а то ништа не значи.

Da, a ti imaš tri godine i tek si počeo da učiš čitati i pisati, pa kô dijete, umeš sve da pročitaš slovo po slovo, al’ nakraju nemaš pojma šta si pročitao. Cheesy

Ako imaš mozak razvijen kao u odraslog čoveka, znaš slova, i znaš jezik koji je tim slovima ispisan, — pa ti onda razumeš poruku. Cheesy

E baš me nasmija. Smiley

Ето, је суштина!

Ја видим некакав латински текст и одмах га региструјем као да је написан на хрватском језику. А себе сам дресирао да када наиђем на хрватски језик да га не читам, ухватим неку реч типа "РОТОР" или слово и то је то.

Не знам садржај текста, не знам која је порука.
Сачувана

Како треба или никако!
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #187 у: 16.14 ч. 11.03.2010. »

Ali će ti centar za jezik reagovati i na to malo što u delu sekunde na jedan pogled uhvatiš i razumeš. Zato što razumeš, pa makar posle par stotinki i skrenuo pogled s teksta eda li ga namerno ne bi pročitao, i tako ne uhvatio celu njegovu sadržinu.

Što će reći, da si ti onaj lopov, umeo si i mogao pročitati upozorenje o psu, ali ga namerno nisi hteo pročitati. Kako bi to prošlo na sudu, ne razumem se u pravo? Cheesy
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #188 у: 16.17 ч. 11.03.2010. »

Mоја одбрана би била легитимна.

Српски језик не разумем на латиници.
Хрватски језик разумем на латиници.

Просто не читам на латиници, а када је нешто на латиници не читам без препорука.
Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #189 у: 16.38 ч. 11.03.2010. »

Чим ћаскамо о овоме, уместо о конкретним стварима на које ниси написао ниједну суштинску замерку, то значи да се слажемо око следећег:

1. Латинично писмо постоји међу Србима и у српском језику већ столећима (показано и неоповргнуто).

2. Од момента стандардизације савремене латинице коју називаш „гајевицом“ она је једно од писама српског језика и њоме се служе и Срби (показано и неоповргнуто).

3. У време док је била мало заступљена, али је свеједно постојала, није имала своју опозицију и битне струје у српској култури које би је негирале и на исти начин одбацивале као што то чините ти и Радашин (чекају се примери, ако постоје), док јесте постојао јасан став људи из српске културе који је нису оспоравали (показано и неоповргнуто).

4. На територији на којој није била традиционална (Србија + Војводина + континентална Црна Гора) уводи се вољом и пристанком житеља тих области, од простог народа до академаца (показано и неоповргнуто).

5. На тој територији, од времена њене дозволе до данас, постала је доминантно писмо које је немогуће оспорити и укинути ни на који други начин осим радикалним политичким мерама и укидањем постојећих навика (око овога смо се сложили).

6. У спровођењу тог политичког циља (укидање латинице) дозвољена су сва средства и свесно лагање се ту не сме посматрати као непоштено, јер оно служи вишем циљу (око овога се НИКАКО не слажемо).

Остаје само једно питање на које није дат одговор, а оно гласи какве везе има све то са тематиком овог форума:

Цитат
A. OPŠTA PRAVILA UČESTVOVANJA U DISKUSIJAMA:

A1. Srpski jezik i kultura glavna je tema foruma Vokabular.

Даље,

Mоја одбрана би била легитимна.

Српски језик не разумем на латиници.
Хрватски језик разумем на латиници.

Просто не читам на латиници, а када је нешто на латиници не читам без препорука.

Дарко, то би било лагање. Голо, очигледно, безобразно лагање. Не знам који би еуфемизам употребио да опишеш једну такву лаж, али она јесте и остаје лаж, а ако би тако нешто тврдио и стварно, а не само хипотетички, не би био ништа више него обичан лажов. Лажов је углавном увреда, али ја стварно не знам коју другу реч употребити за опис човека који свесно лаже, признаје чак и другима да лаже у моменту када неће сносити последице лагања и који свесну лаж схвата за сасвим легитиман доказ своје невиности (у случају да је оптужен) и своје исправности (у случају да се бави пропагирањем политичких ставова). За тако нешто нема еуфемизма, ту се ради о лажову и лажљивцу, нема ту других израза.
« Задњи пут промењено: 16.42 ч. 11.03.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #190 у: 20.19 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Од момента стандардизације савремене латинице коју називаш „гајевицом“ она је једно од писама српског језика и њоме се служе и Срби (показано и неоповргнуто).

Латиничких састава је много, гајевица је један од латиничких (абецедних) састава.

Од момента стандардизације, гајевица је писмо намењено Хрватима, све до стварања заједничке државе и језика, ниједна српска институција није прихватила коришћење Гајевог латиничког састава.
Гајевица је једно од два писма српскохрватског језика, то кажу све формулације заједничког језика, и последња формулација српског правописа.
Нико још званично није био толики лажов да црно на бели напише да је гајевица писмо српског језика, осим у недавно усвојеном статуту Војводине, чији се члан који говори у употреби латиничког писма српског језика налази на Устваном суду.

Срби се служе гајевицом, али Срби се служе и ћелавом гајевицом, то није никакав аргумент.

Цитат
У време док је била мало заступљена, али је свеједно постојала, није имала своју опозицију и битне струје у српској култури које би је негирале и на исти начин одбацивале као што то чините ти и Радашин (чекају се примери, ако постоје), док јесте постојао јасан став људи из српске културе који је нису оспоравали (показано и неоповргнуто).

Гајева латиница је ушла међу Србе преко пропалог пројекта заједничке државе и језика, језик више није заједнички, или можда јесте, можда и даље имамо три дијалекта и три наречја?
Срби нису били противници заједничке културе и језика, али немају разлога ни да буду поклоници...

Цитат
На територији на којој није била традиционална (Србија + Војводина + континентална Црна Гора) уводи се вољом и пристанком житеља тих области, од простог народа до академаца (показано и неоповргнуто).

Датум када је Србија формализовала Вуков правопис се зна, 12.03.1868., који је то датум када је уведена гајевица, и којим актом?

Цитат
На тој територији, од времена њене дозволе до данас, постала је доминантно писмо које је немогуће оспорити и укинути ни на који други начин осим радикалним политичким мерама и укидањем постојећих навика (око овога смо се сложили).

Нико нема намеру да буде радикалан, није латиница ушла овде преко ноћи, већ је улазила смишљено, плански и деценијама, почев од учења у школама као друго писмо, па до укидања ћириличких писаћих машина. Тако ће плански и смишљено и да буде потиснута, наравно када држава почне да поштује паре и вољу пореских обвезника, исказану правним актима земље.

Цитат
У спровођењу тог политичког циља (укидање латинице) дозвољена су сва средства и свесно лагање се ту не сме посматрати као непоштено, јер оно служи вишем циљу (око овога се НИКАКО не слажемо).

Оптужени на суду, за разлику од сведока, има и законом потврђено право да лаже, и да за то не трпи санкције, а на органима државе је да у таквим, законом дозвољеним околностима ураде свој посао држећи се строго тих истих закона.
Молим лепо, зашто држава не поштује своје законе и отвара могућност грађанину да то искористи?
Овде се ради најпре о непоштењу и изигравању закона од стране оних који стоје иза њих (а то је држава) и који су задужени да их спроводе, говорити о поштењу појединца у таквим случајевима је врхунско лицемерје.

Цитат
Дарко, то би било лагање. Голо, очигледно, безобразно лагање. Не знам који би еуфемизам употребио да опишеш једну такву лаж, али она јесте и остаје лаж, а ако би тако нешто тврдио и стварно, а не само хипотетички, не би био ништа више него обичан лажов. Лажов је углавном увреда, али ја стварно не знам коју другу реч употребити за опис човека који свесно лаже, признаје чак и другима да лаже у моменту када неће сносити последице лагања и који свесну лаж схвата за сасвим легитиман доказ своје невиности (у случају да је оптужен) и своје исправности (у случају да се бави пропагирањем политичких ставова). За тако нешто нема еуфемизма, ту се ради о лажову и лажљивцу, нема ту других израза.

Наравно, гајевицу сви знамо, учили смо је у школи. Али, знам ја одлично и енглески језик, не само гајевицу, данас нема школе у Србији у којој се не учи енглески језик.
Значи ли то да државни органи могу да ми се обраћају и на енглеском језику?
« Задњи пут промењено: 20.27 ч. 11.03.2010. од Радашин » Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #191 у: 21.46 ч. 11.03.2010. »

Радашине, то што цитираш је само резиме. Не треба на то одговараш и да од тога шириш дискусију, већ на оне делове на које се односи оно у заградама „показано и неоповргнуто“, јер то „показано и неоповргнуто“ у загради не стоји за џабе – за излагања у којима су показане тврдње из овог резимеа нико није написао да нису тачна и навео разлоге због којих нису тачна.

Одговори на све то што питаш и за шта се чудом чудиш су већ написани, детаљно и подробно. Ништа од овога што си написао није тачно, а због чега није тачно, пише у оним текстовима које нико није ни покушао да оповргне, већ се прећутно са њима сложио.

Или по том начелу да је пожељно свесно лагати пред судом како би се остварила материјална добит или ослобођење од тачне и истините оптужбе намерно водиш овакав начин дискусије, вођен идејом да је дозвољено и пожељно лагати и овако лагано потпрцавати саговорнике како би се у дело спровела сопствена политичка идеја.
« Задњи пут промењено: 21.56 ч. 11.03.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #192 у: 21.57 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Или по том начелу да је пожељно свесно лагати пред судом како би се остварила материјална добит или ослобођење од тачне и истините оптужбе намерно водиш овакав начин дискусије, вођен идејом да је дозвољено и пожељно лагати и овако лагано потпрцавати саговорнике како би се у дело спровела сопствена политичка идеја.

Шта је истина, и да ли је оптужба тачна или неоснована, утврђује суд, а судска је последња (у правним државама).
Да ли ја знам енглески језик или кинеске идеограме ствар је мог образовања и моје ширине, не морам никоме ни да се хвалим ни да се жалим, и то нема везе са службеном употребом језика и писма, настој да те ствари раздвојиш у глави...
« Задњи пут промењено: 22.12 ч. 11.03.2010. од Радашин » Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #193 у: 22.09 ч. 11.03.2010. »

Мени се лично чини да си ти Дарко Бабић, али то на страну, јер и да јеси, било би ти дозвољено да слажеш да ниси како би се спасио те оптужбе, а вероватно си се побринуо да пишеш са различитих ИП адреса, тако да те за то нећу оптужити јер то не могу да докажем. Имаш идентичну аргументацију, идентичан мисаони и логички апарат, идентичан стил, а ономад се Дарко и превише узнемирио на једну моју увреду упућену теби, а не њему.

Не знам само шта очекујеш да ћеш овим да постигнеш. Овде, на овом форуму и на овој теми је остао материјални траг оповргавања СВИХ твојих теза и твоје сопствено сведочанство о личном схватању морала и његовој флексибилности зарад остварења личног циља... Чини ми се да долазак на овај форум и није баш био добра идеја, јер свако са других силних форума и новина на којима пишеш ово исто, а не зна како да ти одговори а осећа да у твом излагању нешто не штима, може све ово да пронађе и прочита. Неки новинар, на пример. Па да провери све што је изречено и објави у једном чланку... На пример, са насловом „Осврт на актуелне нападе на двоазбучје у Србији“ или неким сличним. И да тиме стави једну медијску тачку на ову малу али амбициозну политичку идеју.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #194 у: 22.19 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Мени се лично чини да си ти Дарко Бабић, али то на страну, јер и да јеси, било би ти дозвољено да слажеш да ниси како би се спасио те оптужбе, а вероватно си се побринуо да пишеш са различитих ИП адреса, тако да те за то нећу оптужити јер то не могу да докажем. Имаш идентичну аргументацију, идентичан мисаони и логички апарат, идентичан стил, а ономад се Дарко и превише узнемирио на једну моју увреду упућену теби, а не њему.

Теби се чини да сам Дарко Бабић, теби се чини да немам никакву струку, теби се све нешто чини у вези мене, само не знам какве то везе има са мојом аргументацијом. И да, све комбинујем IP адресе, само да ме ти не провалиш да сам Дарко Бабић....

Цитат
Не знам само шта очекујеш да ћеш овим да постигнеш. Овде, на овом форуму и на овој теми је остао материјални траг оповргавања СВИХ твојих теза и твоје сопствено сведочанство о личном схватању морала и његовој флексибилности зарад остварења личног циља...

Какво ли је тек схватање морала онога ко тврди да закони баш и нису направљени да се поштују већ крше (за разлику од мене који сматрам супротно), и да порески обвезници, људи који редовно плаћају порез немају шта да чепркају и распитују се о томе на шта се и како те паре троше...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 11 12 [13] 14 15
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!