Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.04 ч. 02.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Да ли подржавате идеје Љ. Т. Грујића?
Да - 2 (25%)
Да, уз извесне корекције - 0 (0%)
Не - 2 (25%)
Борим се против његових идеја - 4 (50%)
Немам став - 0 (0%)
Укупно гласова: 7

Странице: 1 ... 13 14 [15]
  Штампај  
Аутор Тема: Све језичке иницијативе Љубомира ГРУЈИЋА  (Прочитано 125408 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #210 у: 14.22 ч. 12.03.2010. »

Не може мене нико да обавеже да читам српски језик на латиничком писму.

A i što bi, fala bogu imaš Vučka Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #211 у: 14.25 ч. 12.03.2010. »

Цитат
Nigde u zakonu ne piše da je latinica zabranjena

HuhHuh  Huh Huh
Хоћеш ли молим те да ово елаборираш мало, ово схватање закона ми је ново...

Цитат
U Pravopisu piše da srpski jezik ima dva pisma — latinicu i ćirilicu. O čemu mo to ovde davimo konja već četrnaestu stranu? Ne sviđa ti se latinica, nemoj je pisati, nemoj je čitati. To je tvoje pravo. Nemaš pravo drugima da je zabranjuješ, i da proizvoljno tumačiš zakone države Srbije.

У правопису пише ово:

"То је основна или општа латиница, и на њој се темеље сва савремена национална латиничка писма, међу којима и наше (испрва хрватско, касније српскохрватско)..."

Или ми нађи где пише да српски језик има два писма, постави линк, страну...






Nađi mi u Zakonu gde piše da je latinica zabranjena.

A ako te baš zanima šta piše u Pravopisu, a ti ga kupi, ili otiđi u biblioteku pa ga uzajmi i lepo ga pročitaj celog. Ne donosi pogrešne zaključke na osnovu dva lista koje je neko na nekom drugom forumu okačio na internet.

Što volim vas pametnjakoviće koji bi da bistre lingvistiku a nikad Pravopis u rukama nisu držali, a kamoli čitali.

I ajd dosta bre više s ovim, ovo  što vas dvojica radite jeste čisto trolovanje foruma. Molim vas da prestanete.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #212 у: 18.28 ч. 12.03.2010. »

Цитат
Nađi mi u Zakonu gde piše da je latinica zabranjena.
Постоје позитивно и негативно формулисане законске одредбе, постоје закони који прописују, уређују, предвиђају санкције.
Дакле, уставописци нису забранили латиницу, већ допустили да употреба других језика и писама буде регулисана нижим актима, а за српски језик прописали служену употребу ћирилице.
Устав Србије је по питању језика и писма врло јасан и не оставља места тумачењима:

Језик и писмо
Члан 10.
У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.


Дакле, овде је реч о позитивној формулацији, прописивању, или ти мислиш да је требало да се прибегне негативној формулацији, у виду, забрањује се за српски језик службена употреба...па овде једно километар текста где би се навела сва светска слова и писма, међу њима и гајевица.
Заиста смешно, то је као кад би се по улицама градова Србије постављале табле са информацијом, "овде није пешачки прелаз".

Шта се сматра службеном употребом писма је такође прописано законом, тачније законом о службеној употреби језика и писма.

Наравно, овде недостаје компонента санкционисања непоштовања службене употребе језика и писма, (као што имамо код пешака ван пешачког) што наравно није део уставних, већ законских одредби, тачније закона о службеној употреби језика и писма.
Као и код нас, доскоро ни у другим нелатиничким земљама нису биле предвиђене санкције за непоштовање службене употребе писма (понегде постоји и јачи појам, појам званичне употребе писма), али скоро сам прочитао да је у Бугарској усвојен амандман на закон, којим се предвиђају санкције, тј. новчане казне за кршење закона и употребе другог писма тамо где је законом прописано коришћење бугарског језика.
« Задњи пут промењено: 18.45 ч. 12.03.2010. од Радашин » Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #213 у: 18.42 ч. 12.03.2010. »

Цитат
A ako te baš zanima šta piše u Pravopisu, a ti ga kupi, ili otiđi u biblioteku pa ga uzajmi i lepo ga pročitaj celog. Ne donosi pogrešne zaključke na osnovu dva lista koje je neko na nekom drugom forumu okačio na internet.

Što volim vas pametnjakoviće koji bi da bistre lingvistiku a nikad Pravopis u rukama nisu držali, a kamoli čitali.

I ajd dosta bre više s ovim, ovo  što vas dvojica radite jeste čisto trolovanje foruma. Molim vas da prestanete.

Да одем до библиотеке да купим правопис?  Никад нисам држао правопис у рукама?!?!? Где ти живиш, знаш ли ти да је довољно скинути правопис с нета, читати га у електронској форми, а згодно је и поставити странице на форуме...
Ако хоћеш, могу ти послати линк, да ти уштедим труд да тражиш правопис по нету, а и да видиш како су у данашње време све информације лако доступне.

П.С.

Надам се да не мислиш да сам малопре скокнуо до библиотеке да купим Устав Србије, па листао да нађем члан 10., па га онда вредно искуцао овде да би ти видела....
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #214 у: 20.06 ч. 12.03.2010. »

Па приметио сам да је било врло живо док мене није било, али сте се нешто ућутали када сам дошао...

Штета само што сви не заћутимо, па да гледамо ту комедију како ресетујеш модем и бришеш кукије како би од Дарка Бабића постао Радашин, а од Радашина Дарко Бабић, па да се на миру сит са собом испричаш и сам са собом издоговараш и дођеш до заједничких закључака.  Cheesy
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #215 у: 20.14 ч. 12.03.2010. »

Цитат
Штета само што сви не заћутимо, па да гледамо ту комедију како ресетујеш модем и бришеш кукије како би од Дарка Бабића постао Радашин, а од Радашина Дарко Бабић, па да се на миру сит са собом испричаш и сам са собом издоговараш и дођеш до заједничких закључака. 

Нисмо нас двојица сами у својим ставовима, има нас прилично, не заваравај се, долазе времена кад ће бити све теже натерати људе да плаћају порез, и сакрити шта се с тим парама ради...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #216 у: 20.26 ч. 12.03.2010. »

Нисмо нас двојица сами у својим ставовима, има нас прилично, не заваравај се, долазе времена кад ће бити све теже натерати људе да плаћају порез, и сакрити шта се с тим парама ради...

Ма, можеш да направиш и 10 налога и дигнеш оружани устанак, и то све одавде са Вокабулар форума.  Cheesy

Али највећа иронија је када се са налогом којим овде постујеш у рукавицама, жалиш администрацији на мене што ти вређам налог са којим постујеш без рукавица. О, комедије.  Cheesy
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #217 у: 20.32 ч. 12.03.2010. »

Цитат
Али највећа иронија је када се са налогом којим овде постујеш у рукавицама, жалиш администрацији на мене што ти вређам налог са којим постујеш без рукавица. О, комедије

Ја имам само једно лице, а да си ближе верујем да би осетио и тежину мојих песница, а не само аргумената- и то без рукавица.
Овако, остаје ти само да овде спамујеш и разводњаваш тему, јер немаш ништа паметно да кажеш, ниједан закон да цитираш, ниједан линк да поставиш....
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #218 у: 21.06 ч. 12.03.2010. »

Радашине и Дарко, можда не би било лоше да се повежете са једним ликом са српске Википедије јер ми се чини да користите сличне методе "менталног насиља" над умовима неистомишљеника. Ко зна, а можда заједно подигнете и неки устанак. Grin Лик се, иначе зове, Томислав Крсмановић и тек кад је издејствовао да се напише чланак о њему, престао је са малтретирањем комплетне Википедије (а и шире).
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #219 у: 21.13 ч. 12.03.2010. »

Цитат
Радашине и Дарко, можда не би било лоше да се повежете са једним ликом са српске Википедије јер ми се чини да користите сличне методе "менталног насиља" над умовима неистомишљеника. Ко зна, а можда заједно подигнете и неки устанак.  Лик се, иначе зове, Томислав Крсмановић и тек кад је издејствовао да се напише чланак о њему, престао је са малтретирањем комплетне Википедије (а и шире).

Има један други израз за то што ти подводиш под "ментално насиље", очигледно су ствари о којима ми причамо изнад твог нивоа поимања, просто речено, за тебе су то шпанска села...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #220 у: 21.17 ч. 12.03.2010. »

Бабићу, због чега ми тим песницама не запретиш са оригиналног налога? Smiley Чудо једно како се једна нејака и слабашна песница осоколи кад накриви виртуелни Радашинов шешир. Smiley

Бабићу, на СВЕ ти је одговорено, добио си и превише пажње. Да ли си се осврнуо једном речју на аргументацију којом ти је одговорено? Ниси. Да ли си покушао да је оспориш? Ниси. Да ли сам разводњаваш и обесмишљаваш тему коју си отворио и браниш метод лопова који на суду лаже како би убедио људе да није лопов? Управо то чиниш. И још правиш ту комедију са паралелним писањем и позиваш се на неке виртуелне „људе“, свашта. Још само фали да кад се преулогујеш као Дарко, пишеш неке жалбе како ти ја упропаштавам тему.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #221 у: 21.54 ч. 12.03.2010. »

Цитат
Да ли сам разводњаваш и обесмишљаваш тему коју си отворио и браниш метод лопова који на суду лаже како би убедио људе да није лопов?

Хеј хеј, паранојо, ја нисам Дарко Бабић, теби се привиђа, али то је твој проблем, не видим зашто бих га ја решавао.

Теби су изгледа фамилијарне методе потписаног признања на суду, а ја ти опет кажем, оптужени има право да ћути, лаже, мења исказе, прећуткује (да зна енглески језик на пример), на суду је да вага све околности, то је тако у свим цивилизованим земљама, али не знам, можда ти преферираш шеријат, или Тита и Стаљина
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #222 у: 21.59 ч. 12.03.2010. »

Мирослав: „Javi se, Darko! Javi se, Darko! Darko je Radašin! Darko je Radašin!“

Дарко Бабић: „Ја ето уопште нисам разумео шта је написао Мирослав, али ја нисам Радашин. Мирославе, немој да шириш неистине. То можеш само на суду ако те не ухвате.“

Радашин: „Мирославе, немој да шириш неистине, ја нисам Дарко Бабић. То можеш само на суду ако те не ухвате.“
...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #223 у: 22.05 ч. 12.03.2010. »

Ovo je izgubilo svaki smisao. Tema je zaključana. Bez prava žalbe!
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 13 14 [15]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!