Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.16 ч. 17.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9
  Штампај  
Аутор Тема: Правопис '10. - одељак о писму  (Прочитано 75058 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Љубиша
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 24


« Одговор #105 у: 22.37 ч. 11.01.2011. »

1. Основно школовање је обавезно по закону, па је свако дужан да буде писмен по закону. Сад, има их који то избегну, али то је друга прича.

Занимљиво. То да је свако дужан да буде писмен по закону сам до сада чуо само од две особе у животу,
Ово све остало што пишеш не спада у законску дужност да неко буде писмен, него у оно да необавештеност не ослобађа од одговорности. 

Ајд, добро. Ја сам мислио да је основна школа обавезна, и да родитељ детета одређеног узраста по закону мора да га упише у школу. Можда грешим. У том случају би био ред да грађане Србије, који живе у истом незнању као и ја, неко бар обавести о томе.

А, да, у вези СМС-ова. Током протеклих празника сам примао од десет до петнаест чисто ћириличних порука, и исто толико слао. Јесте можда скупље, али је и слађе.   

Пошто овај (под)форум није испунио моја очекивања у погледу ... није важно чега, ово је моје последње јављање

Желим свима свако добро и поздрављам вас.

 
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #106 у: 00.38 ч. 12.01.2011. »

Интересантно питање би било зашто Илирци нису одобрили замену сва 4 двослова која је предложио Даничић, као и питање куд се деде Вуково Ъ, али о томе неком другом приликом..

Да, о томе би могао Дарко да настави, као налог за интелектуалнији и одмеренији наступ. Wink

Ајд, добро. Ја сам мислио да је основна школа обавезна, и да родитељ детета одређеног узраста по закону мора да га упише у школу. Можда грешим. У том случају би био ред да грађане Србије, који живе у истом незнању као и ја, неко бар обавести о томе.

Не знам како је регулисана та обавезност. Да ли је обавезан упис, похађање, или успешно завршавање. У мојој (основној) школи је било неколико оних који су престајали са школовањем од 5. до 8. разреда, како ко и како кад. Неке су исписивали родитељи, неки су једноставно престајали да долазе, а неки је нису завршили јер су разред понављали толико пута да су за њу једноставно престарели.

Неписмени људи се без проблема крећу улицама, улазе у јавни превоз, иду до поште или банке, потписују и оверавају отиском прста документа у општини и у суду. Томе сам био очевидац. Нико их кривично или прекршајно не гони (или како се већ каже) за то што су неписмени, већ се њиховој неписмености излази у сусрет: документа им се тумаче, а прихвата се писмена сагласност у виду отиска прста.

Када се каже да је нешто обавезно законом, то подразумева казнене мере у случају непоштовања. Обавезно је кретање коловозом (тј. управљање возилом или бициклом) са десне стране. Обавезно је давање знака при скретању на раскрсници. Обавезно је ношење личне идентификације. Обавезно је поседовање возачке дозволе при вожњи аутомобила. Обавезно је покривање интимних делова тела на јавним местима. Обавезно је придржавање извесних хигијенских мера. Итд. За свако прекршење теих обавезних норми изриче се казна. За неписменост се не изриче казна. Чак ни неки обавезан курс описмењавања. У овој земљи још увек постоји одређен проценат неписмених људи. Полуписмене да не помињем.

Пошто овај (под)форум није испунио моја очекивања у погледу ... није важно чега, ово је моје последње јављање

Желим свима свако добро и поздрављам вас.

Ајд уздравље.

Само би било лепо пре него што одеш да објасниш Дарку како си примао и слао чисто ћириличне поруке, пошто он тврди да нам то држава није омогућила.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #107 у: 01.08 ч. 12.01.2011. »

Sto se tice skolovanja, obavezno je POHADJANJE osnovne skole. Ne njeno zavrsavanje niti efektivno sticanje bilo kojeg znanja, pa ni osnovne pismenosti.
Obaveza pohadjanja (osnovne skole) ima za cilj da pruzi svakom detetu MOGUCNOST da se skolovanjem obrazuje.
Mislim da postoji odredjena starosna granica do koje godine nasa drzava ovu obavezu forsira a posle kojeg deca vise nisu u obavezi da skolu pohadjaju.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #108 у: 02.35 ч. 12.01.2011. »

Vec pomenuh kako vecini ljudi koji pisu latinicom - ne smetaju oni koji koriste cirilicu. Kao i ja, smatraju da je izbor pisma - pomalo i intimna stvar.
Ali obratno?

Не знам на основу чега доносиш такав суд.

Цитат
Cesto je to agresivno podbadanje sa ciljem nipodastavanja latinice putem nipodastavanja onih koji je koriste.
Evo, kao ovo gore, na primer.  Ljudi koji se radije sluze latinicom, porede se sa nepismenima, nekakvim strancima ili nedoraslim klincima, ekstravagantnima... i slicno.

Сумњам да се ико проглашава неписменим због коришћења латинице. Можда си мислио на "ошишану"?

Цитат
Ali, kad smo vec kod pismenosti,  moja malenkost je primetila da su oni nepismeni - veoma brojni bas u redovima ljudi koji bi da cirilicom dokazu neko svoje 'iskonsko srpstvo'!?

"Они вређају нас, а ми њих никако!" Размисли да ли је баш тако. Прочитај још једном пажљиво шта си изнад написао.

Цитат
Ako zelite dokaz ove tvrdnje, dovoljno je da procitate bilo koji clanak na 'Kuriru' i obratite paznju na komentare citalaca koji se busaju u svoju nacionalnost i to cesto preko cirilice!

Аух... где си ти отишао да тражиш "писменост"! Do not be silly!  Cheesy

Цитат
Odjednom shvatite da ih je vecina - polupismeno! 

Где ти живиш?

Цитат
Pa se onda covek upita:
-Hajde, nek se ponose svojom nacionalnoscu,  makar nisu imali izbora iste: rodis se  kao Srbin ili Kinez, Englez ili Bocvanac, belac, crnac ili vec sta te zdesi.
Al' 'ajde. Neka uzivaju ljudi u onome sto jesu, super!

Ово си лепо рекао. Толеранција изнад свега!

Цитат
Ali, kad pocnu da truse kako ih Srbima cine srpski jezik i ama bas ta 'srpska cirilica' - onda nek barem nauce taj jezik i to pismo!? Pa valjda im vise nego dovoljno znace?!

Србе чини Србима енглески језик. А Енглезе Енглезима чини српски, само што се ови на то не осврћу... и даље се "праве (да су) Енглези".  Grin





Ja vidim da si ti procitao moje reci, ali ih nisi povezao sa citatom iznad njih. Zar ne?
Sto se tice pitanja o toleranciji - svoje misljenje potkrepljujem vlastitim iskustvom a njega cini i ovaj razgovor - procitas li pazljivije, videces da su zagrizeni cirilicari ti koji ovu temu cesto dovode na rub neukusa u raspravi, a pokusavajuci da nametnu stav da latinicu treba ukinuti:  dakle, ne cirilicu pomoci da stekne vise prakticnih korisnika - to zaboga nikako nije dovoljno...treba konkurentno pismo zatrti...
Ovo je tebi jedan veoma tolerantan stav?
Ako pratis zagovornike latinice - oni su uvek za oba pisma. Niko od nas ne trazi ukidanje cirilice. A ako cemo o nekakvim kvazi ustedama - ukida se ono sto se manje koristi, pa bi to, po merilima nekakve ciste, prostacke ekonomije - bilo ukidanje cirilice, zar ne?

E, sad, sto se tice tvoje ironicne sale o tome ko i sta cini Srbe Srbima a Engleze Englezima, posto vidim da si u najmanju ruku temperamentan sagovornik ( "gde ti zivis", "gde si nasao pismenost traziti" - sto su zamene teza i argument po sagovorniku) evo ti jos malo materijala da sam razmislis:

Jezik = narod = drzava je anahronizam, jer ovi se pojmovi ne poklapaju automatski: koji to jezik govore tvoji Englezi? A Amerikanci? da li su Amerikanci Englezi zato sto govore engleski? da li je svim Amerikancima engleski jezik maternji? Da li svi Englezi zive u Engleskoj?

Srbinom, Englezom, Amerikancem... cini te tvoje opredeljenje.
Opredeljenje je realizovanje sopstvenog osecaja pripadnosti - a on se izgradjuje na raznim stvarima - pa i na jeziku, veri, kulturi i/ili tradiciji, druzenjem, ekonomskim razlozima, preko stepena ugrozenosti po ma kom osnovu, po mestu rodjenja, po inerciji ali i samom odlukom da zelis biti ovo ili ono. 
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #109 у: 10.26 ч. 12.01.2011. »

Пошто овај (под)форум није испунио моја очекивања у погледу ... није важно чега, ово је моје последње јављање
Желим свима свако добро и поздрављам вас. 

Ми смо мислили да ћеш ти, као професор и преводилац, својим знањем, искуством, литературом коју имаш, помоћи у решавању неких недоумица. Испало је да си се укључио само да би расправљао о положају ћирилице у Србији. Ово је, ако сам добро израчунао, шеста расправа на ту тему. Почињу различито, а завршавају се исто. Потежемо по ко зна који пут исте аргументе, а на крају се посвађамо и останемо при свом ставу.

Теби поздрав и хвала на лепим жељама.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #110 у: 10.47 ч. 12.01.2011. »

Цитат
Jezik = narod = drzava je anahronizam, jer ovi se pojmovi ne poklapaju automatski: koji to jezik govore tvoji Englezi? A Amerikanci? da li su Amerikanci Englezi zato sto govore engleski? da li je svim Amerikancima engleski jezik maternji? Da li svi Englezi zive u Engleskoj?
Тја, не мора народ да има свој језик.
Не мора народ да има своју државу.
Али ако већ све то имамо, не знам због чега се тако нехајно односимо према томе?

На крају крајева, не мора народ ни да буде народ, има народа који су престали да постоје.
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #111 у: 10.49 ч. 12.01.2011. »

Ми смо мислили да ћеш ти, као професор и преводилац, својим знањем, искуством, литературом коју имаш, помоћи у решавању неких недоумица. Испало је да си се укључио само да би расправљао о положају ћирилице у Србији. Ово је, ако сам добро израчунао, шеста расправа на ту тему. Почињу различито, а завршавају се исто. Потежемо по ко зна који пут исте аргументе, а на крају се посвађамо и останемо при свом ставу.

Теби поздрав и хвала на лепим жељама.

А куд ћеш већу недоумицу него не знати како пишеш?
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #112 у: 11.10 ч. 12.01.2011. »

dr
Цитат
Jezik = narod = drzava je anahronizam, jer ovi se pojmovi ne poklapaju automatski: koji to jezik govore tvoji Englezi? A Amerikanci? da li su Amerikanci Englezi zato sto govore engleski? da li je svim Amerikancima engleski jezik maternji? Da li svi Englezi zive u Engleskoj?
Тја, не мора народ да има свој језик.
Не мора народ да има своју државу.
Али ако већ све то имамо, не знам због чега се тако нехајно односимо према томе?

На крају крајева, не мора народ ни да буде народ, има народа који су престали да постоје.


Drugim recima: "jeste da si u pravu, ali neces vala ti biti u pravu, jer ja cu sada da zaplasim nestankom one koji su neobavesteni"? 
Smiley))
Сачувана
Радашин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 148


« Одговор #113 у: 11.14 ч. 12.01.2011. »

dr
Цитат
Jezik = narod = drzava je anahronizam, jer ovi se pojmovi ne poklapaju automatski: koji to jezik govore tvoji Englezi? A Amerikanci? da li su Amerikanci Englezi zato sto govore engleski? da li je svim Amerikancima engleski jezik maternji? Da li svi Englezi zive u Engleskoj?
Тја, не мора народ да има свој језик.
Не мора народ да има своју државу.
Али ако већ све то имамо, не знам због чега се тако нехајно односимо према томе?

На крају крајева, не мора народ ни да буде народ, има народа који су престали да постоје.


Drugim recima: "jeste da si u pravu, ali neces vala ti biti u pravu, jer ja cu sada da zaplasim nestankom one koji su neobavesteni"? 
Smiley))

Као што рекох, у праву си, што каже наш народ, ако неко реши да буде будала, нема тог паметног који ће га од тога одговорити.
Ако неки колектив реши да упропасти и изгуби све духовне, моралне и материјалне вредности, да све пусти низ воду, нема тога ко ће га у томе спречити, осим ако се сам тај колектив не призове свести..

На крају крајева, самоубиство је немогуће санкционисати, зар не?
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #114 у: 14.36 ч. 12.01.2011. »

S obzirom da je Belopoljanski više puta ponovio insinuacije o tome da neko koristi duple naloge u ovoj diskusiji, moram da naglasim, da su njegove sumnje istražene i nije nađen nikakav dokaz da je to tačno. Ne znači ni da nije tačno, ali dalje insistiranje na takvim tvrdnjama bez jasnih dokaza će se smatrati zlonamernim.

Politika Vokabulara je da se ne dozvoljava da jedna osoba korsiti više naloga i u svakom slučaju kada je utvršeno da neko to čini, sprečavano je. Ukoliko sumnjate da se to dešava, ukažite administraciji na to (u za to predvienom forumu ili privatnom porukom) i stvar će biti proverena.
Сачувана

VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #115 у: 14.52 ч. 12.01.2011. »

dr
Цитат
Jezik = narod = drzava je anahronizam, jer ovi se pojmovi ne poklapaju automatski: koji to jezik govore tvoji Englezi? A Amerikanci? da li su Amerikanci Englezi zato sto govore engleski? da li je svim Amerikancima engleski jezik maternji? Da li svi Englezi zive u Engleskoj?
Тја, не мора народ да има свој језик.
Не мора народ да има своју државу.
Али ако већ све то имамо, не знам због чега се тако нехајно односимо према томе?

На крају крајева, не мора народ ни да буде народ, има народа који су престали да постоје.


Drugim recima: "jeste da si u pravu, ali neces vala ti biti u pravu, jer ja cu sada da zaplasim nestankom one koji su neobavesteni"? 
Smiley))

Као што рекох, у праву си, што каже наш народ, ако неко реши да буде будала, нема тог паметног који ће га од тога одговорити.
Ако неки колектив реши да упропасти и изгуби све духовне, моралне и материјалне вредности, да све пусти низ воду, нема тога ко ће га у томе спречити, осим ако се сам тај колектив не призове свести..

На крају крајева, самоубиство је немогуће санкционисати, зар не?


Ko u klin, ko u plocu? Aj ti samo! Smiley
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #116 у: 23.09 ч. 12.01.2011. »

S obzirom da je Belopoljanski više puta ponovio insinuacije o tome da neko koristi duple naloge u ovoj diskusiji, moram da naglasim, da su njegove sumnje istražene i nije nađen nikakav dokaz da je to tačno. Ne znači ni da nije tačno, ali dalje insistiranje na takvim tvrdnjama bez jasnih dokaza će se smatrati zlonamernim.

Politika Vokabulara je da se ne dozvoljava da jedna osoba korsiti više naloga i u svakom slučaju kada je utvršeno da neko to čini, sprečavano je. Ukoliko sumnjate da se to dešava, ukažite administraciji na to (u za to predvienom forumu ili privatnom porukom) i stvar će biti proverena.

Заправо, могуће је утврдити и спречава се писање истих особа са истих рачунара и под истом ИП адресом. Писање уз коришћење истог рачунара, рачунарског налога и ИП адресе се може проверити, али чак ни то није доказ да се не ради о више корисника. Могу два различита човека писати на истом рачунару, под истим рачунарским налогом и уз коришћење истог браузера. На пример, ако су цимери или деле исту канцеларију.

Шта је заправо главни критеријум да ли иза два налога стоји једна особа? Па, субјективна процена. Уз горњи пример, не би дошло ни до чијег бановања ако би било „јасно“ да две особе пишу различитим стилом и заиста одају утисак две различите особе. Међутим, уколико би администратор или виши модератор проценио да два налога која се јављају са истих ИП адреса и браузера одају довољно висок степен сличности, тек би онда били спречени.

Не постоји, Пеђа, ниједна објективна метода којом администратор може да утврди да ли иза више налога стоји једна личност осим дедукције. А она је по питању наводног машинца Дарка Бабића и мистериозног Радашина непогрешива. Обе особе поседују идентично знање, имају идентичан наступ, идентичну аргументацију и занимају се за идентичне теме. Идентично реагују, на идентичан начин улазе у сукоб и по истим критеријумима и са истим саговорницима. И на идентичан начин се жале и негодују што их нас неколико овде препознајемо као трулу игру једног доконог и несрећног човека.

Њихова разлика је равна Кофмановој „имитацији“ Џимија Картера, када потпуно неизмењеним гласом каже „Здраво, ја сам Џими Картер“.

Чак и исте теме покрећу. Упоредити ову тему са следећом, коју је раније покренуо мистериозни Радашин:

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=5061.0

У чему је разлика? У томе што човек временом побрка кад је шта писао као наводни машинац Дарко Бабић, а кад као мистериозни Радашин, па се након пар месеци речи једног нађу у устима другог. Ово је толико очигледно да је мени непојмљиво да други то не виде. Мислим, признај, Пеђа, да ниси баш имао времена да се претерано бавиш аргументацијом и наступом и машинца Дарка и мистериозног Радашина, него да си те постове читао онако, узгред. Smiley

Реч је о једној особи, Пеђа, и за доказивање тога је коришћена иста она логичка аргументација која би била потребна и теби да којим случајем као администратор утврдиш да се јављају са истог рачунара и исте ИП адресе, а да ниси сигуран да ли се ради о две особе које користе исти рачунар, или једној која се представља као две. Доказа у материјалном смислу нема, мада бисмо и до њих могли доћи да Дарко-Радашин овде чини неко кривично дело, па да полиција од Телекома (или ког већ провајдера) затражи физички идентитет особе којој је додељена забележена ИП адреса у датом моменту. Али да се ради о истој особи, ради се... Ја ти то гарантујем.  Grin
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #117 у: 00.03 ч. 13.01.2011. »

Mislim da postoji i druga mogucnost: ista osoba pise sa dva kompa: jedan kucni (sobni ili laptop) a drugi je onaj  u kancelariji.
Ali, ja smatram da otvaranje dva naloga ne treba da bude neki veliki problem. Ako neko to radi i pise na taj nacin - pa neka ga! Zasto bi to nama smetalo? Koga je briga za to?

Zaista, zasto je uopste pravilo da se ne moze tako pisati?  Huh
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #118 у: 05.04 ч. 13.01.2011. »

Belopoljanski, već sam rekao da su ove tvoej tvrdnje u vezi Radašina i Žarka Babića proverene i nisu naćeni nikakvi dokazi da je to tačno.

Kao što sam rekao, ukoliko imaš neke dokaze da bilo ko koristi duple naloge, iznesi ih u privatnoj poruci ili u za to predviđenom forumu i biće provereno u meri u kojoj je to moguće. Dalje trolovanje po temama sa ovakvim optužbama koje se zasnivaju na tvojoj dedukciji više neće biti tolerisano i biće smatrano zlonamernim ponašanjem.

Nije ovo prvi put da optužuješ ljude za duple naloge kada su istomišljenici u neslaganju sa tobom.
Сачувана

Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #119 у: 15.47 ч. 14.01.2011. »

Све поруке које су одступале од теме ове дискусије, а односиле су се на међусобна оптуживања за дупле налоге, и понашање корисника - обрисане.

Молим вас да убудуће ако имате примедбе на понашање неког од корисника то износите или у подфоруму Примедбе и предлози или уредницима у приватним порукама.

Убудуће ће свака порука која буде садржавали било шта што није у складу са темом бити обрисана, а уколико неко буде претеривао са тим биће примењиване и друге мере.
Сачувана

Тагови:
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!