Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.03 ч. 17.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Genitiv imenice usta?  (Прочитано 10678 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
stegula
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Stevan Gulan
Струка: Elektrotehničar računara
Поруке: 2


« у: 23.58 ч. 24.06.2011. »

Usta (Ustâ, kako piše u pravopisu srpskog jezika iz 1997. ) ili ustiju ili oba? Jel bi mogao neko upuceniji da mi pomogne?
Сачувана
Wookman
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vuk
Струка: student
Поруке: 28


« Одговор #1 у: 21.47 ч. 28.06.2011. »

Trebalo bi ustiju, ali to se u svakodnevnom govoru zaobilazi. Nemam sad da ti citiram nesto, bolje sacekaj da neko sastavi kvalitetniji odgovor. Ali prilicno sam siguran da je "ustiju".
Сачувана
Veka
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 35


« Одговор #2 у: 09.14 ч. 31.08.2011. »

Цитирано: Wookman link=topic=6890. msg63709#msg63709 date=1309290447
Trebalo bi ustiju, ali to se u svakodnevnom govoru zaobilazi.  Nemam sad da ti citiram nesto, bolje sacekaj da neko sastavi kvalitetniji odgovor.  Ali prilicno sam siguran da je "ustiju".
Ne znam na osnovu čega si toliko siguran, ali oblik ustiju je netačan, barem sa savremenog stanovišta.  Radi se o imenici pluralia tantum koja se mijenja kao imenice srednjeg roda, dakle pripada a-vrsti.  I da, Gjd glasi usta (ne znam kucati dužine:).

Vjerujem da te moglo zbuniti to što postoji oblik očiju, ušiju, što su ostaci stare dvojine, pa i prstiju, kostiju.
Сачувана
VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #3 у: 14.49 ч. 24.09.2011. »

Pluralija tantum nemaju gramatičku jedninu, pa ne mogu imati "Gjd". Jedini oblik genitiva koji ta reč ima je genitiv množine.

Svakako ni oblik "ustâ" ni "ustiju" nisu besmisleni, oba postoje u govornom jeziku (kao "kostî" i "kostiju") i verovatno nećemo nijedan od njih diskvalifikovati nekakvom logičkom diskusijom o tome kako ne bi trebalo da bude dobar. Jedina moguća diskvalifikacija jednog od ta dva oblika bi bilo isključenje iz književne norme, što se lako proverava u rečniku. (Kad imamo rečnik pri ruci, a ja ga nemam.)
Сачувана
VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #4 у: 14.54 ч. 24.09.2011. »

U stvari:

"Imenica usta, takođe pored svih pravilnih oblika množine, u gen. mn. ima još i ustiju."
- Savremeni srpskohrvatski jezik I, tačka 184.g

Ovakve stvari se u normi umeju promeniti iz decenije u deceniju, pa ne bih ovo smatrao konačnom potvrdom dok se ne proveri u nekom novijem rečniku, ali u najmanju ruku daje dobar razlog da očekujemo da ispadne da su i danas oba oblika ispravna.
Сачувана
Veka
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 35


« Одговор #5 у: 13.30 ч. 26.09.2011. »

da, naravno G mn.  Ovo je bila neka ispeci-pa-reci greška  :)
Сачувана
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #6 у: 20.38 ч. 03.02.2012. »

" Из твојих уста, у Божије уши!", "Одвајао је залогај из уста, како би школовао децу.", "Вест се брзо преносила, од уста до уста и зачас су сви чули да је рат почео.", "Не умију из уста ријеч да проговоре."(Ћ.Сијарић, Зелен прстен на води, 159.). Сви примери су из "Савремени српскохрватски језик 2", М.Стевановић.
Сачувана
Тагови: genitiv  imenice  imenica  usta  ustiju 
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!