Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
17.54 ч. 05.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: pers. comm.  (Прочитано 7506 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #15 у: 02.12 ч. 01.02.2009. »

a) Prvo sam mentorku pitala da li takve stvari uopšte spadaju u pers. comm. Smiley
b) U konkretnom slučaju ima veze i šta se u kom narodu misli o kornjačama, jer je tema seminarskog Konzervacioni status ... kornjače u Srbiji. Naravno, konkretnih podataka o Srbiji nema (niko još nije radio ozbiljno), ali ima ih za neke druge zemlje (u Francuskoj i Italiji je, izgleda, nesrećna životinja u mnogo gorem položaju nego kod nas). U faktore ugrožavanja spada i lov od strane lokalnog stanovništva, tj. naroda, odn. nesrećnog Milisava. Tako da u konkretnom slučaju jeste bitno šta narod misli o kornjačama.
c) Evo malo Bugarske: The research done by Beshkov (1984) proves that for many years thousands of tortoises, collected from different Bulgarian regions, had been distributed in the villages with catholic population in the region of Plovdiv. ... In the vicinity of cherry orchard around fireplaces hundreds parts of tortoises were found including eggs as most of the rests are coaled. ... The functioning till 1981 restaurant “Kostenurkata” (The Tortoise) in the town of Rakovski had been one of the main tortoises’ “consumers”. Even tough the restaurant is known now as “23-rd kilometre”, its emblem remains tortoise. There are signals that “tortoise dish” is still possible to have there after preliminary request of the customer. ... http://testudo.bspb.org/en.php?id=5
d) Šumska kornjača ugrožena (iz raznih razloga, naročito usled raznih ljudskih dejstava) je zakonom zaštićena svuda gde živi (lažem, ne znam za Albaniju). http://www.iucnredlist.org/search; http://www.unep-wcmc.org/isdb/Taxonomy/tax-species-result.cfm?SpeciesNo=21648&21648&tabname=all#;  ovde ima sažeto: http://www.arkive.org/hermanns-tortoise/testudo-hermanni/info.html
e) U tom kontekstu bitno mi je i šta srpski seljak misli o šumskoj kornjači. I o ostalim nedomaćim životinjama.
« Задњи пут промењено: 02.25 ч. 01.02.2009. од Сошке » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #16 у: 02.22 ч. 01.02.2009. »

Ispade jadni Milisav kriv za nestanak kornjače iz Srbije... Cheesy

Ok, sad je jasnije. Hvala na objašnjenju...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #17 у: 02.27 ч. 01.02.2009. »

Možeš staviti u zagradu „usmeno saopštenje“ što reče Brunhilda, „kazivanje toga i toga iz sela tog i tog“, ili kako ti već padne na pamet.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 02.29 ч. 01.02.2009. »

A je li, da te pitam, a što ne koristiš fusnote? U fusnoti ne bi bila ograničena prostorom kao kad je zagrada u pitanju (jer ipak umetanje dugačkog teksta u zagradi otežava čitanje), pa bi mogla da lepo napišeš: Prema kazivanju Milisava iz Donje Kako reče da se zove ono mesto, ili što god treba...
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #19 у: 02.32 ч. 01.02.2009. »

   Dodala par linkova.
   Neće naši Milisavi valjda baš istrebiti kornjače, ali iste su predmet npr. nelegalne trgovine (bile zaplene, idu ljudi na robiju zbog toga, ne sme ovo da se prenosi preko grane) i dr., ali sam i lično sretala, recimo, one koji i dalje bez pardona ubijaju sve što gmiže, makar to bio slepić.

   Smisliću nešto. Za sada će biti „usmeno saopštenje" ili nešto takvo, pa ako mi budu kazali da treba nekako drugačije, menjaću.

   Ne trebaju mi za to fusnote, ne mora biti dugačak tekst u zagradi.

   Fala na trudovima Smiley.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!