Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.09 ч. 19.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 21
  Штампај  
Аутор Тема: Смрт ошишаној латиници!  (Прочитано 171347 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #120 у: 08.54 ч. 07.04.2008. »

   Што се тиче латиничног слова Џ, углавном га („у свакодневном животу“, тј. у продавницама разним) виђам као Đž, Đz и томе слично.
U restoranu moje firme meni pišu svaki dan ručno na na njemu su uvek palačinke sa ĐŽEMOM.  Smiley
U početku me je nerviralo, ali sam vremenom navikao.

   Аха. У нашем Ц-маркету још увек се продају suđzuk, pomoranđže и слично.
   ’Ел си проб’о да те твоје замолиш да ти кажу, тј. прочитају са чиме су те несрећне палачинке?
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #121 у: 09.08 ч. 07.04.2008. »

Lepo kažu dž, ali pišu ovako.
Nema smisla ni učiti nekog u 50-im ili 60-im. Ako do tada nije naučio kako se pišu slova ...
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #122 у: 09.10 ч. 07.04.2008. »

   To ti ka’em! Zamis’i da sad tim tetkama treba da objasniš neka tamo nova slova!
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #123 у: 12.23 ч. 07.04.2008. »


  
U restoranu moje firme meni pišu svaki dan ručno na na njemu su uvek palačinke sa ĐŽEMOM.  Smiley
U početku me je nerviralo, ali sam vremenom navikao.



Разумљиво.
А да је писало "палачинке са ЏЕМОМ" не би имао разлога да се нервираш, а не би постојала ни потреба да се навикаваш.
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #124 у: 12.54 ч. 07.04.2008. »

Цитирано: Зоран Ђорђевић
[...] бирократи одувек писали R E Š E Nj E, или, у бољем случају, R E Š E NJ E. Ретко где је писало како треба.
[...]
На шта би личило кад би Немци презиме Месершмит писали овако; M E SS E R SCH M I DT. Па још усправно.

Мишљења сам да је за ову пометњу искључиво крива лингвистичка фикција да српска латиница има 30 слова, која се прича од буквара надаље. То се онда уреже у памћење оних које те финесе много не брину, и завршимо са написима какви јесу. Немци sch или tsch не зову једним словом, и таквих проблема нема.

Можда ће бити занимиљиво да се овај проблем протеже даље од „неопраних маса“. Нпр. уникод дефинише јединствене знакове за ове диграфе:
Код:
452 / 01C4   [ DŽ ]   LATIN CAPITAL LETTER DZ WITH CARON
453 / 01C5   [ Dž ]   LATIN CAPITAL LETTER D WITH SMALL LETTER Z WITH CARON
454 / 01C6   [ dž ]   LATIN SMALL LETTER DZ WITH CARON
455 / 01C7   [ LJ ]   LATIN CAPITAL LETTER LJ
456 / 01C8   [ Lj ]   LATIN CAPITAL LETTER L WITH SMALL LETTER J
457 / 01C9   [ lj ]   LATIN SMALL LETTER LJ
458 / 01CA   [ NJ ]   LATIN CAPITAL LETTER NJ
459 / 01CB   [ Nj ]   LATIN CAPITAL LETTER N WITH SMALL LETTER J
460 / 01CC   [ nj ]   LATIN SMALL LETTER NJ
ваљда повучен званичном одлуком да су то јединствена слова. Али, то значи да јадна душа која би помислила да ће бити технички напредна користећи ове знакове, „Р Е Ш Е Њ Е“ никако не може записати правилно латиницом :)
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #125 у: 13.26 ч. 07.04.2008. »

Разумљиво.
А да је писало "палачинке са ЏЕМОМ" не би имао разлога да се нервираш, а не би постојала ни потреба да се навикаваш.

Da li?

http://www.srbovanje.com/modules/myalbum/photo.php?lid=6137

Smiley
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #126 у: 13.50 ч. 07.04.2008. »

Разумљиво.
А да је писало "палачинке са ЏЕМОМ" не би имао разлога да се нервираш, а не би постојала ни потреба да се навикаваш.

Da li?

http://www.srbovanje.com/modules/myalbum/photo.php?lid=6137

Smiley


Овога треба стрељати за пример.

Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #127 у: 13.53 ч. 07.04.2008. »

Moderatori, poziv na nasilje? Da se to malo izbriše, a? Pominjanje "streljanja za primer" nije umesno ni u šali, a kamoli na ovakvom forumu.
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #128 у: 14.08 ч. 07.04.2008. »

Добро, мало сам претерао.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #129 у: 16.18 ч. 07.04.2008. »

Цитат
Немци sch или tsch не зову једним словом, и таквих проблема нема.

У праву си, узео сам погрешан пример.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #130 у: 11.21 ч. 08.04.2008. »

Да, Часлав је у праву.
Не треба децу у школи учити да постоје слова lj, nj и , него јасно рећи да тих слова нема, а да се ти гласови записују комбинацијом од два слова, тзв. диграмима или диграфима, као што немци диграмом ch записују глас сличан нашем гласу „х“, а тројком слова sch означавају глас „ш“, итд. Они те парове, тројке или чак четворке (tsch = ч) слова не стављају у своју азбуку.

Стварно, шта то трпање диграма у азбуку уопште значи? Јесу ли то диграми или слова? Ако су диграми (а мислим да се сви слажу да јесу), ако се, дакле, састоје од два слова, онда је бесмислено стављати их у азбуку. Зар азбука није уређени скуп слова, а не гласова?

Нас су у школи учили да су lj, и nj слова која имају посебно место у латиничној азбуци. Та будалаштина је довела до глупости као што су „R E Š E Nj E“ или, још одвратнија,
M
E
NJ
A
Č
N
I
C
A
.

Свакако је касно за неку корениту реформу писма, попут те коју предлаже Шипка, јер бисмо дошли у ситуацију да одбацујемо писмо на коме су хиљаде књига деценијама штампане латиницом на нашем језику. Међутим, коначно избацивање приче о посебним словима љ, њ и џ у латиничкој азбуци би за неколико деценија довело ствари на своје место. За такву промену једноставно никад није касно, књиге се штампају исто, правопис остаје исти.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #131 у: 11.29 ч. 08.04.2008. »

U mađarskom su sz, zs, cs, ty, ny, gy zasebna slova. U engleskom th, oo, ee nisu. Svaki jezik ima svoja pravila.

A pošto srpski ima i ćirilično pismo, potpuno bi apsurdno bilo tvrditi da lj, nj, dž nisu zasebna slova kad љ, њ, џ jesu.

"Problem" špacioniranog sloga nema veze s "nekvalitetom" abecede nego s nedotupavnošću slovoslagača-amatera koji "znaju" da rade u Wordu...
« Задњи пут промењено: 11.31 ч. 08.04.2008. од Нескафица » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #132 у: 11.46 ч. 08.04.2008. »

Нескафице, у праву си да сваки језик има своја правила. Слично, свако писмо има своја правила, не капирам зашто би било апсурдно тврдити да су у латиници lj, nj и dž диграми.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #133 у: 11.58 ч. 08.04.2008. »

Brkaš stvari. Niko neće tvrditi da to NISU digrami, kad se očigledno sastoje od dva slovna znaka. Međutim, ti tvrdiš da ono što je digram ne može biti zasebno SLOVO, što je apsurd.

Mađarsko cs i srpsko nj jesu I digrami I zasebna slova. Englesko th jeste digram, ali nije zasebno slovo.

Slovoslagačko pravilo: digrami i trigrami u svakom jeziku - bez obzira na to jesu li posredi zasebna slova ili ne - tretiraju se kao skup pojedinačnih grafema pri špacioniranju sloga. To pravilo nema veze s uređenjem abecede.
« Задњи пут промењено: 12.03 ч. 08.04.2008. од Нескафица » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #134 у: 12.04 ч. 08.04.2008. »

Brkaš stvari. Niko neće tvrditi da to NISU digrami, kad se očigledno sastoje od dva slovna znaka. Međutim, ti tvrdiš da ono što je digram ne može biti zasebno SLOVO, što je apsurd.

Mađarsko cs i srpsko nj jesu I digrami I zasebna slova. Englesko th jeste digram, ali nije zasebno slovo.

Хм... Тек сад ме стварно збуњујеш... Реци ми сад, шта је слово, а шта је словни знак? На речнику Вокабулара не налазим та два појма. У сваком случају, према речнику Вокабулара, диграм = два слова која се читају као један глас.

Па може ли онда наше nj истовремено да буде, како ти кажеш, и слово и диграм? Да истовремено буде и два слова и слово?
« Задњи пут промењено: 12.11 ч. 08.04.2008. од Вученовић » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 21
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!