Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.13 ч. 04.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: ZA uz glagole kretanja  (Прочитано 5471 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
andriana
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
student
Име и презиме:
ana milovanovic
Поруке: 56


« у: 14.16 ч. 17.11.2008. »

Da li je pravilno koristiti predlog za uz glagole kretanja? Konkretno u sledecim primerima: Dolazim sutra za Beograd. Nije jos stigao za Valjevo.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #1 у: 15.43 ч. 17.11.2008. »

У филму Ко то тамо пева јесте Grin. Не може. Путујем у Београд. и Није још стигао у Ваљево. или Није још стигао до Ваљева. зависи од значења. Колико се сећам. Undecided
Сачувана
bukuroshe
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
***
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 192


« Одговор #2 у: 19.13 ч. 17.11.2008. »

 Ovo je pitanje akuzativa i predloga za, a ne "glagola kretanja". Primjeri koje je navela andriana nijesu baš najbolji i ne znam koliko su dobri, ali akuzativ sa predlogom za označava pravac. Na primjer: Voz za Beograd kreće u 10 sati. Krenuću za Niš što prije budem mogla. Idem na brod za Ameriku pa šta bude...
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #3 у: 19.21 ч. 17.11.2008. »

Оли, Клајн у РЈН, под одредницом za kaže:

Цитат
... Bezrazložno su pojedini gramatičari osuđivali osuđivali upotrebu predloga za uz glagole kretanja, npr: "Sutra polazim za Skoplje", "Ova roba ide za Italiju".

Тако да је у филму Ко то тамо пева оно за Београд ипак правилно, јер, они путују за Београд.  С друге стране, мени не изгледа логично нити правилно Долазим сутра за Београд, већ само Долазим сутра у Београд, односно Није још стигао за Ваљево, већ Није још стигао у Ваљево. Хоћу рећи да је Клајн исувише генерализовао ствар, наводећи глаголе кретања уопштено, иако се види да уз неке глаголе кретања не може да стоји предлог за.
Сачувана
bukuroshe
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
***
Име и презиме:

Струка:
Поруке: 192


« Одговор #4 у: 19.36 ч. 17.11.2008. »

Matičin rječnik kaže da predlog za (između ostalog) "kazuje da je kretanje usmjereno u pravcu onoga što je označeno riječju u akuzativu"
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #5 у: 21.11 ч. 17.11.2008. »

Гледала сам у СЈП, али на брзину, нисам успела да видим. Међутим, по мом мишљењу Путујем за Београд и Стижем за Ваљево (ово никако не може), није исто што и Полазим за Скопље или Воз креће за Италију. Ово задње бих посебно нагласила као израз који ми уопште не смета. У РЈН нисам ни гледала пошто ми је издање прастаро. Нешто сам задњих дана лења, немам живаца да темељито читам литературу, али мислим да се не ради о акузативу с предлогом за, већ о рекцији глагола. Такође мислим да су примери које си ти, Делија, навео, са свршеним видом глагола, а питање је постављено с несвршеним. Може бити да и то има неке везе Huh.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #6 у: 00.40 ч. 18.11.2008. »

Па је ли глагол "долазим" свршени или несвршени?
Ја сам дао примере и за свршене и за несвршене глаголе, а у РЈН уопште нема те дистинкције.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #7 у: 00.42 ч. 18.11.2008. »

Али, сад нешто контам, можда Путују за Београд и није баш исправно? Grin
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #8 у: 09.00 ч. 18.11.2008. »

Јест' бога ми, несвршен, али ја сам твоје долазити прекрстила у полазити, но и он је несвршен, тако да ми теорија пада у воду.  Grin Међутим, и даље ми нису сви примери подједнако питки, ево пробаћу да прокопам мало по литератури, можда нешто ископам.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #9 у: 09.18 ч. 18.11.2008. »

Кад погледам онај пост горе, видим да су сви несвршени Grin. Полазити, стизати, кретати, долазити, путовати... али опет ми нешто не гиба. Тражила сам о томе, али ништа. Нашла сам само пример који си и ти дао из РЈН. Скоро сам сигурна да сам о томе читала, али заборавило се. Ваљда ће се наћи нека добра душа која ће прочитати још неку реч о томе. Huh
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!