Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.21 ч. 19.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Мудрост/разборитост  (Прочитано 13902 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
NemanjaK
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: večito student
Поруке: 39


« у: 17.34 ч. 06.03.2014. »

Постоји ли разлика или су ово синоними?
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #1 у: 19.15 ч. 06.03.2014. »

Постији разлика у значењу. Ја сам увек доживљавао да реч 'разборит' више описује способност говора - елоквентност уз разумност и мудрост. Али стварно значење те речи се у суштини доста поклапа са 'мудар', мада је 'мудар' шири појам, а 'разборит' има и значење 'широк' (физичка одлика предмета).
« Задњи пут промењено: 19.22 ч. 06.03.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #2 у: 22.11 ч. 06.03.2014. »

Цитат
а 'разборит' има и значење 'широк' (физичка одлика предмета).

Odakle ti ovo? Nisam znala.  Smiley

Pojmovi razboritosti i mudrosti su slični, ali ne bih rekla da su isti. Evo kako to vidim.

Razboritost me najpre asocira na trezvenost i razumnost. I rasudnost takođe, ukoliko ova reč uopšte postoji. Sposobnost tačnog sagledavanja stvari i donošenja ispravnih sudova.

Uzgred, „razboritost“ me podseća na stihove, t.j. prevod stihova iz Puste zemlje T.S. Eliota.

Užasna smelost trenutnog predavanja
Koju ni vek razboritosti ne može opozvati.



Mudrost je širi, ili, ukoliko ovaj opis pristaje, jači pojam - uz razboritost podrazumeva iskustvo, najveću moguću širinu pogleda na stvari, intuiciju, pa i sposobnost predviđanja. Npr. mudra bi bila ona odluka koja bi uzimala u obzir sve moguće implikacije kako postavljenog pitanja/problema, tako i posledice sprovođenja te (na mudrosti zasnovane) odluke. I ravnala se prema njima, tražeći najbolje rešenje.

 Cheesy  U stvari, sad vidim, kako sam napisala, pojmovi su vrlo približni.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #3 у: 23.20 ч. 06.03.2014. »

Мислим да се ради о дијалектализму или архаизму, колико могу да докучим: '2. широк, простран. — Ко ти саши борну сукњу, у појасу сабориту, у скутови разбориту (Вук, Рј., РМС).'
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
NemanjaK
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: večito student
Поруке: 39


« Одговор #4 у: 10.10 ч. 07.03.2014. »

"Kraljevima 5,9, Jahve je dao Salomonu mudrost i izuzetnu razboritost i srce široko kao ... "

Уочавамо да се овде ради о две различите особине, због везника и, па сам се зато заинтересовао.
« Задњи пут промењено: 10.15 ч. 07.03.2014. од NemanjaK » Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #5 у: 10.34 ч. 07.03.2014. »

Da, rekla bih različite osobine, ali koje se dobrim delom poklapaju/preklapaju odn. mudrost kao i razboritost pojmovno označavaju skupove svojstava koja nisu udaljena jedna od drugih, tj. koja su bliska jedna drugima. Smiley

Nadam se da se nisam izrazila previše nevešto.  Cheesy
« Задњи пут промењено: 11.28 ч. 07.03.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #6 у: 16.35 ч. 09.03.2014. »

po mom misljenju razboritost se vise odnosi na dedukciju i blize je 'pameti', 'pronicljivosti', 'ostroumnosti', dok se mudrost odnosi u prvom redu na indukciju ali prirodno podrazumeva i jedan stepen razboritosti.

mudrost i razboritost je dosta pleonasticno i neki moderan dobar pisac mislim da ne bi to napisao
ali mudrost i izuzetna razboritost nije pleonasticno zato sto mudrost ne podrazumeva izuzetnu razboritost, samo solidnu ili prosecnu razboritost.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!