Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2
|
Наслов: Акценат речи "парадајз" Порука од: karloružni на 13.26 ч. 01.05.2007. Сад пошто сам прихватио да није пожељно говорити факултет, студент, камион итд., питам се како стоји ствар с парадајзом. Наиме, до сад још нисам чуо друго акцентовање осим парадȁјз. Да ли можда та забрана наглашавања последњег слога има и своје изузетке?
Наслов: Одг: Акценат речи "парадајз" Порука од: Бојан Башић на 16.20 ч. 01.05.2007. Mislim da postoje imenice gde akcenatska norma ima daleko manje uporišta u narodu nego kod paradajza. Da se čuti paràdajz (ispravan akcenat), čak ne retko.
Наслов: Одг: Акценат речи "парадајз" Порука од: Ђорђе Божовић на 20.01 ч. 01.05.2007. Богами, овде врло ретко. Обично кажу (и пишу) парадàиз. :) Где, у бити, и није акценат на последњем слогу. ;)
Наслов: Одг: Акценат речи "парадајз" Порука од: Зоран Ђорђевић на 22.45 ч. 01.05.2007. Цитат Da se čuti paràdajz (ispravan akcenat), čak ne retko. Овако се, колико се сећам, говори у Банату. Сад, шта је исправно, релативна је ствар.Наслов: Одг: Акценат речи "парадајз" Порука од: Бојан Башић на 00.31 ч. 02.05.2007. Obično ispravno izjednačavam s propisanim. Možda bi se i tu mogla izroditi neka rasprava, ali to svakako nije tema ovde.
Наслов: Одг: Акценат речи "парадајз" Порука од: Зоран Ђорђевић на 10.51 ч. 02.05.2007. Цитат Možda bi se i tu mogla izroditi neka rasprava, ali to svakako nije tema ovde. Слажем се. Не треба компликовати. |