Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Poslednje ili zadnje

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Стил у српском језику => Тему започео: Avet на 20.01 ч. 20.01.2008.



Наслов: Poslednje ili zadnje
Порука од: Avet на 20.01 ч. 20.01.2008.
Da li je pravilno reći npr.  ''To je zadnje sto sam uradio'', ''Zadnji ću otići'' , ''Bio sam zadnji na trci'' ''U zadnje vreme. . . '' ili je pravilnije ''To je poslednje sto sam uradio'', ''Poslednji ću otići'' , ''Bio sam poslednji na trci'' ''U poslednje vreme. . . ''

Svaki put kad bi rekli ''To sam zadnje učio'' bivša profesorica bi nas uvek presecala sa ''A šta si prednje učio?''

Da li se ide po logici prvo-poslednje, prednje-zadnje ili se ponekad zadnje i poslednje mogu koristiti kao sinonimi??


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: milanche на 20.14 ч. 20.01.2008.
E da, to sam se i ja pitao pre neki dan.
Pa valjda kazes zadnji tocak, a poslednja stranica. . . :)
Nisam bas siguran zasto je to tako (ako je uopste tako), pa ocekujem od Bojana Basica da pojasni malo.  :)


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: alcesta на 20.25 ч. 20.01.2008.
Nije tako. :) Sinonimi su, i nije nikakva greška upotrebiti zadnji umesto poslednji, samo zastarelo i nepotrebno cepidlačenje.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Оли на 20.31 ч. 20.01.2008.
Уништише нас наставници. Ево још потврда: http://www.vokabular.org/nedoumice/doku.php?id=%D0%B7


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Соња на 20.34 ч. 20.01.2008.
   Имате негде на Форуму причу о задњем и последњем. Прекопајте мало, или сачекајте да се јави неко ко зна где се шта налази, па да пошаље линк.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Зоран Ђорђевић на 22.46 ч. 20.01.2008.
Ја користим овај принцип. Пошто задњи може уместо последњи, а последњи не може уместо задњи, онда следим логику по којој за конкретни случај може и једно и друго - последње место и задње ноге.
Задње место, задњи пут ти кажем... није погрешно, ја само пишем како је мени лепше.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Ђорђе Божовић на 17.31 ч. 21.01.2008.
Prostorni prilozi jesu prednji i zadnji, a vremenski prvi i poslednji, ali i zadnji — osim prostornog, ovaj prilog ima i vremensko značenje, i nije ga pogrešno tako upotrebiti (čak je katkad i ugodnije čijem jezičkom osećanju nego li poslednji).

Znam i mnogo ljudi ovde kod mene koji teraju sebe i druge da govore poslednji umesto zadnji ne zato što su im bivši profesori rekli da je zadnji u vremenskoj upotrebi pogrešno nego zato što su isuviše sujeverni! Kad dete kaže: „Pojeo sam zadnji keks“, majka ga ukori: „Ne dô bog da ti je zadnji! Pojeo si poslednji keks!“ :D


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Avet на 21.38 ч. 21.01.2008.
Pa ja vam se ljudi zahvaljujem na pojašnjenju.  Sada mogu mirno da odem u bivšu srednju školu i da kažem profesorici "Profesorice Vi niste bili u pravu u vezi sa ispravnosti korišćenja određene reči.  Mislim, to smo Vam isto ostatak razreda i ja zadnji put rekli". 


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Сребрена на 00.50 ч. 22.01.2008.
Meni su ove reči različite..

Prvi i poslednji, a prednji i zadnji...

Zadnji put je suprotno od prednjeg puta..
Prvi na listi i poslednji na listi mogu da budu, ali zadnji na listi ne može da bude jer ne postoji prednji..

Zadnji je ono što je odzada  i otpozadi ..kao zadnjica napr. i suprotno od prednjica..
A prvi i poslednji su, po meni, izrazi za redne brojeve i izraze prilikom nabrajanja i ređanja..

Čekamo stručnjake  ;)


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Оли на 08.59 ч. 22.01.2008.
Уништише нас наставници. Ево још потврда: http://www.vokabular.org/nedoumice/doku.php?id=%D0%B7
Па, ево, написала сам изнад, дала и линк. Ово је тзв. пуританска забрана. Има људи који једноставно инсистирају на нечему. Ако је теби згодно да то користиш тако како си написала, нема проблема, али апсолутно је дозвољено коришћење задњи у значењу последњи.
Ево шта о томе каже Правопис: "Најжилавија од свих забрана, у чију је неоснованост и данас тешко уверити понеке интелигенте и образоване људе, тицала се придева задњи у значењу последњи... У ствари... значење последњи сасвим природно проистиче из просторног значења тог придева. Као најбољу потврду за то, овај лингвиста (Стевановић, прим. аут. коментара)  навео је примере из којих се види да су задњи у значењу последњи употревљавали малтене сви најбољи српски и хрватски писци..." па је наведено петнаестак књижевника. Исто тумачење постоји и у "Нашем језику" из 1951, у "Српском језичком приручнику" и још на многим местима, управо због прве реченице из Правописа.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Вученовић на 14.27 ч. 28.01.2008.
значење последњи сасвим природно проистиче из просторног значења тог придева.

Ја радо користим реч задњи у смислу последњи. И мени звучи сасвим логично да придев који представља антоним од предњи, истовремено има и друго значење, да буде и антоним од први. Просторно значење се лепо види у случају редова седишта у биоскопу или позоришту. Задњи ред — ред који се налази позади, а истовремено супротно од првог реда. Самим тим, некако је природно да тај придев добије и значење супротно од први.

Приметимо, међутим, да придев стражњи јесте антоним од предњи, али за разлику од задњег нема и ово друго значење.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: S на 02.04 ч. 08.04.2008.
Stražnji! Genijallno!


Наслов: теорија
Порука од: Nothke на 22.23 ч. 06.09.2009.
Занимљиво, ја сам мислио да је задње погрешно у већини случајева, и држао сам то као једно од 3 ствари које људи увек погрешно кажу (друга два су "кући - код куће" и "јер - јел"), али сам на ову ствар увек гледао са овако:

ако може да се користи реч "задњи" то значи да би требало да се користи и "предњи",
Наиме, упротности су: предње - Задње и прво - последње
што значи да ако можеш за неку ствар да употребиш "предње", то значи да може и "задње"

пример из текста:
"појео сам задњи колачић", пребациш у "појео сам предњи колачић" и видиш да није логично (не постоји предњи), значи НЕ МОЖЕ! (осим ако изузмемо проблем геометрије кутије, или чиније за колачиће, па има смисла)
"појео сам последњи колачић", пребациш у "појео сам први колачић" и видиш да је логично и МОЖЕ!

али у примеру:
"седим у задњој клупи" пребациш у "седим у предњој клупи". . . .  логично је, предња клупа постоји, значи МОЖЕ
али такође и "седим у последњој клупи", "седим у првој клупи", МОЖЕ

Што значи да - ако постоји "предњи" облик дате ситуације. . .  може се рећи тако.  Али то је наравно само моја теорија.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: bukuroshe на 22.35 ч. 06.09.2009.
ако може да се користи реч "задњи" то значи да би требало да се користи и "предњи",

Po toj logici bi trebalo da postoji i prednjica ako već postoji zadnjica :D


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: J o e на 23.49 ч. 06.09.2009.
Занимљиво, ја сам мислио да је задње погрешно у већини случајева, и држао сам то као једно од 3 ствари које људи увек погрешно кажу (друга два су "кући - код куће" и "јер - јел"), али сам на ову ствар увек гледао са овако:

ако може да се користи реч "задњи" то значи да би требало да се користи и "предњи",
Наиме, упротности су: предње - Задње и прво - последње
што значи да ако можеш за неку ствар да употребиш "предње", то значи да може и "задње"

пример из текста:
"појео сам задњи колачић", пребациш у "појео сам предњи колачић" и видиш да није логично (не постоји предњи), значи НЕ МОЖЕ! (осим ако изузмемо проблем геометрије кутије, или чиније за колачиће, па има смисла)
"појео сам последњи колачић", пребациш у "појео сам први колачић" и видиш да је логично и МОЖЕ!

али у примеру:
"седим у задњој клупи" пребациш у "седим у предњој клупи". . . .  логично је, предња клупа постоји, значи МОЖЕ
али такође и "седим у последњој клупи", "седим у првој клупи", МОЖЕ

Што значи да - ако постоји "предњи" облик дате ситуације. . .  може се рећи тако.  Али то је наравно само моја теорија.

О томе смо баш данас причали овде (http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4259.msg43251#msg43251).

Сигурно се још негде о томе расправљало, потражи мало.


Наслов: Одг: Poslednje ili zadnje
Порука од: Ђорђе Божовић на 05.09 ч. 07.09.2009.
ако може да се користи реч "задњи" то значи да би требало да се користи и "предњи",
Наиме, упротности су: предње - Задње и прво - последње
што значи да ако можеш за неку ствар да употребиш "предње", то значи да може и "задње"

Ali ipak nisi u pravu. Jedna reč uopšte ne mora imati samo jedno značenje; postoje gomile reči sa više značenja. Tako i „zadnji“ ima dva značenja: jedno koje je suprotno od „prednji“, i drugo koje je suprotno od „prvi“, i sinonimsko sa „poslednji“, pa možeš da upotrebiš ono što ti više leži na jeziku. To nije ništa neobično, jer u jeziku i inače stvari najčešće nisu isključivo crno-bele, niti moraju to da budu. :)