Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2
|
Наслов: Множина речи 'сорта' Порука од: atrey на 14.54 ч. 30.09.2008. Како гласи множина речи 'сорта'? '. . . од тих сората винове лозе. . . ' или '. . . од тих сорти винове лозе. . . '? Било би лепо уколико би ме неко упутио на конкретну литературу по овом питању, рецимо неку граматику где се излаже промена именица типа као што је реч сорта. Унапред захваљујем.
Наслов: Одг: Множина речи 'сорта' Порука од: J o e на 17.02 ч. 30.09.2008. О том проблематичном генитиву множине (с непостојаним а или без њега) можеш наћи у Савременом српскохрватском језику Михаила Стевановића (прва књига), а сажето и једноставно имаш код Клајна у Речнику језичких недоумица (наравно, и у Правопису и другде). Ипак, нигде се не помиње баш реч сорта, иако би могла да ствара незгоде. Промене јој нема ни у речницима. Једино сам у Клаићевом Velikom rječniku stranih riječi нашао да ген. мн. може да буде и сортa и сорти. Сората, дакле, отпада, мада ја нисам чуо ни сорта (али то ништа не значи).
Наслов: Одг: Множина речи 'сорта' Порука од: Психо-Делија на 17.14 ч. 30.09.2008. Хрвати кажу овако: http://hjp.srce.hr/index.php?show=kosi_oblici&id=d1xmWxg%3D (http://hjp.srce.hr/index.php?show=kosi_oblici&id=d1xmWxg%3D) 8)
Наслов: Одг: Множина речи 'сорта' Порука од: J o e на 17.20 ч. 30.09.2008. Па и Клаић је Хрват. ;D
Наслов: Одг: Множина речи 'сорта' Порука од: Соња на 00.08 ч. 01.10.2008. Ја чула (само) за „сорти“.
Наслов: Одг: Множина речи 'сорта' Порука од: Вученовић на 10.25 ч. 01.10.2008. Ова тема говори о генитиву множине. (http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=637.0) Прочитај је.
Наслов: Одг: Множина речи 'сорта' Порука од: atrey на 18.30 ч. 08.10.2008. Захваљујем свима који су ми одговорили, заиста је било од помоћи, хвала пуно. :)
|