Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Zenske profesije - sufiksi?

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Граматика српског језика => Тему започео: sinisake на 10.38 ч. 17.10.2008.



Наслов: Zenske profesije - sufiksi?
Порука од: sinisake на 10.38 ч. 17.10.2008.
Evo, konacno je doslo vreme da se zene izjednace sa muskarcima i u gramatici naseg jezika, pa smo umesto jednostavnog koriscenja muskog roda za "finije" profesije (cak i kad ih obavljaju zene) sad prinudjeni to da menjamo i da koristimo zenski rod.   :-\

Ali, meni sad nije jasno koje sufikse koristiti. . .  Ima l' tu nekih pravila, koliko-toliko cvrstih?

Dakle:
psiholog zenskog pola je  ???
inzenjer zenskog pola je ???
pedagog zenskog pola je ??? (pedagogica?)
portparol zenskog pola je ???


Vidim da se lep sufiks -ica izbegava. . .
U stvari, da budem iskren, ne znam sta je norma u ovom slucaju.

Svaka pomoc je dobrodosla!


Наслов: Одг: Zenske profesije - sufiksi?
Порука од: sinisake на 10.39 ч. 17.10.2008.
Mislim, znam sta meni dobro zvuci, al' ne znam je li to pravilno.  :D


Наслов: Одг: Zenske profesije - sufiksi?
Порука од: Бојан Башић на 15.36 ч. 17.10.2008.
Kratak odgovor bi bio da je to pitanje koje još nije dovoljno raspravljeno među lingvistima. Ako te zanima dugačak odgovor, ovde imaš dosta za čitanje: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=143.0.

Ovu temu zatvaram da izbegnemo ponavljanje.