Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Медиевиста/медиевалиста

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Правопис српског језика => Тему започео: Madiuxa на 18.56 ч. 26.10.2008.



Наслов: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 18.56 ч. 26.10.2008.
Не могу да се сетим сад, па молим да ми се (опет) понови: једнотомни РМС упућује с мање правилног или неправилног на правилан облик, или је свеједно?

Конкретно, не знам за коју реч да се одлучим: медиевиста упућује на медиевалиста.

Хвала унапред.
Б.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Дарко Новаковић на 20.00 ч. 26.10.2008.
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=2119.msg20035#msg20035
А Клајн/Шипка каже: медиевалиста.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 20.10 ч. 26.10.2008.
Хвала, Дарко. Изгледа да су ми вране попиле мозак... :)


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: alcesta на 23.54 ч. 26.10.2008.
Medievalista mi je nekako običnije, češće sam nailazila na taj oblik. U stvari, na medievistu nisam uopšte.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Miki на 00.12 ч. 27.10.2008.
Ма: средњевековњак. ;D


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 12.25 ч. 27.10.2008.
Medievalista mi je nekako običnije, češće sam nailazila na taj oblik. U stvari, na medievistu nisam uopšte.
Исто сам и ја мислила док нисам почела да се дружим са људима од струке — историчари радије кажу медиевиста...


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Stoundar на 13.45 ч. 27.10.2008.
Da nije stvar u tome što se zapravo ne proučava srednji vijek (pa je zato manje preporučena riječ medievista), već su u pitanju konkretne teme iz srednjeg vijeka — (medievalni) ljudi, događaji, itd.?


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 14.37 ч. 27.10.2008.
Da nije stvar u tome što se zapravo ne proučava srednji vijek (pa je zato manje preporučena riječ medievista), već su u pitanju konkretne teme iz srednjeg vijeka — (medievalni) ljudi, događaji, itd.?

Prema RMS, te dve reci su sinonimi. Jedna upucuje na drugu, a oznacava istoricara koji je specijalizovan u proucavanju istorije srednjeg veka.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Stoundar на 14.45 ч. 27.10.2008.
Znam da su sinonimi, ali sam pokušao da objasnim zašto je medievalista bolje nego medievista.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 15.19 ч. 27.10.2008.
Znam da su sinonimi, ali sam pokušao da objasnim zašto je medievalista bolje nego medievista.

A ko kaze da je bolje? Prema onom mom postu koji je Darko citirao, RMS ne pravi razliku vec upucuje prema azbucnom redu.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Stoundar на 21.48 ч. 27.10.2008.
Hvala, to u vezi s azbučnim redom nisam bio primijetio, ali sam nedavno došao kući i provjerio još nekoliko izvora — stanje nije baš jednostavno. U Velikom rečniku stranih reči i izraza uopšte nema varijanti bez -al- (ni među dopunama i izmjenama za treće izdanje), dok ih najnovije i prethodno izdanje Rečnika jezičkih nedoumica ovako navode: mediev(al)ista, mediev(al)istika.

U rječniku školskog izdanja Pravopisa stoji medievij i medievijum, medievalan, medievist(a), medievistkinja. Može li neko pogledati šta kaže veliki Pravopis? Zanimljivo je to da PR 60 navodi potpuno iste oblike, plus medieval, -ala.

Jesu li Klajn i Šipka prosto zaboravili na alternativne oblike, ili su se u međuvremenu opredijelili za one duže?


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Дарко Новаковић на 22.00 ч. 27.10.2008.
Велики Правопис каже исто што и школско издање. Стварно занимљиво.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 22.07 ч. 27.10.2008.
Ја не разумем шта хоће да се каже тиме... Све то што си навео, Стоундар, само говори да су те две речи синоними и да су обе правилне.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Stoundar на 22.39 ч. 27.10.2008.
Ја не разумем шта хоће да се каже тиме... Све то што си навео, Стоундар, само говори да су те две речи синоними и да су обе правилне.

Ako ne nađemo detaljnije objašnjenje, tako ćemo i morati tumačiti situaciju. Ipak, trebalo bi objasniti zašto Klajn i Šipka ne navode kraće varijante i zašto su PR 60 i PR 93 izbirljivi — medievalan, ali samo medievist(a) i medievistkinja. Možda se u drugom slučaju htjelo uštediti na prostoru, pošto je s pravopisnog gledišta zanimljiv jedino nedostatak slova j između i i e. Možda su se ti duži oblici stvarno pojavili kasnije, poslije izdavanja PR 60.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: alcesta на 17.40 ч. 28.10.2008.
Da nije stvar u tome što se zapravo ne proučava srednji vijek (pa je zato manje preporučena riječ medievista), već su u pitanju konkretne teme iz srednjeg vijeka — (medievalni) ljudi, događaji, itd.?
Izvinjavam se, ali ovo je previše suptilno za mene... ne vidim neku razliku, rekla bih da se onaj ko proučava srednji vek nužno mora i baviti nečim što je konkretno vezano za njega. Ili si možda hteo da kažeš da bi medievista mogao biti onaj ko proučava ceo srednji vek, a medievalista neko ko se specijalizovao za samo jednu oblast/period srednjeg veka? Zbuniste me. :)


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Stoundar на 18.12 ч. 28.10.2008.
Izvinjavam se, ali ovo je previše suptilno za mene... ne vidim neku razliku, rekla bih da se onaj ko proučava srednji vek nužno mora i baviti nečim što je konkretno vezano za njega.

Moja je hipoteza bila da to stoji, ali se neko htio izraziti što preciznije, tj. proučavamo nešto medievalno.

Ili si možda hteo da kažeš da bi medievista mogao biti onaj ko proučava ceo srednji vek, a medievalista neko ko se specijalizovao za samo jednu oblast/period srednjeg veka? Zbuniste me. :)

Ne, to nisam htio reći. U svakom slučaju, prema dosadašnjim izvorima, oba oblika su ravnopravna.


Наслов: Одг: Медиевиста/медиевалиста
Порука од: Madiuxa на 18.19 ч. 28.10.2008.
Ma, Alcesta, to je jedno te isto. Lepo pise u recniku.