Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Клуб обожаваоца/обожавалаца

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Правопис српског језика => Тему започео: mt на 20.45 ч. 30.11.2008.



Наслов: Клуб обожаваоца/обожавалаца
Порука од: mt на 20.45 ч. 30.11.2008.
Која од ове две речи је правилно употребљена?
клуб ОБОЖАВАОЦА/ОБОЖАВАЛАЦА

Због прелаза Л у О...


Наслов: Одг: Клуб обожаваоца/обожавалаца
Порука од: Соња на 21.44 ч. 30.11.2008.
   Пази, ако клуб има само једног члана, може да стоји и „обожаваоца“.
   То са О је у номинативу множине - обожаваоци. Генитив множине је обожаваЛАЦА, као и у другим случајевима. Постоји већ пар (не само мојих) шиштања по питању тих -оцева и -лаца.


Наслов: Одг: Клуб обожаваоца/обожавалаца
Порука од: Ђорђе Божовић на 22.44 ч. 30.11.2008.
Soške je baš zgodno primetila: ako klub ima samo jednog obožavatelja, samo onda može biti „klub obožavaoca“. :) Inače je svakako „klub obožavalaca“ jedino pravilno.


Наслов: Одг: Клуб обожаваоца/обожавалаца
Порука од: mt на 13.20 ч. 01.12.2008.
Хвала!


Наслов: Одг: Клуб обожаваоца/обожавалаца
Порука од: Психо-Делија на 15.16 ч. 01.12.2008.
Поткрао нам се један логички парадокс: клуб је по дефиницији "организовано удружење", "друштво", "организација" (овако је клуб и дефинисан у КШ Речнику страних речи), па самим тим не може да постоји клуб са само једним обожаваоцем! Један обожавалац је један обожавалац (али није клуб), а тек два обожаваоца (или више њих) могу да чине клуб.
Дакле, исправно је само клуб обожавалаца (и логички и правописно), а клуб обожаваоца је ипак, само једна натегнута језичка конструкција. 8)

П.С. Не спорим да се може појавити неко ко ће, штоса ради,  основати клуб и бити једини члан тог клуба (а можда је могућ и клуб без чланова;D), али, питање је постојања смисла у свему томе. 8)


Наслов: Одг: Клуб обожаваоца/обожавалаца
Порука од: Соња на 16.28 ч. 01.12.2008.
   Види (кад сам већ почела да буквалишем), може неки обожавалац да има омиљени клуб или да буде члан неког клуба (обожацалаца или другачијих истомишљеника), па да постоји нешто што је клуб обожаваоца ;D