Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Окомито набрајање

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Правопис српског језика => Тему започео: kurjak на 10.30 ч. 03.12.2008.



Наслов: Окомито набрајање
Порука од: kurjak на 10.30 ч. 03.12.2008.
Ово је мој прва порука на форуму.  Морам признати да је разлог регистровања једна дилема коју никако да разрешим.  Помоћ је више него добродошла.
У окомитом набрајању за које користим симболе (тачка, цртица - тј.  популарни "bullets") и где у свакој инстанци имам више реченица - да ли прву реченицу после симбола почињем са малим или великим словом? Да ли последњу реченицу инстанце завршавам тачком и запетом, а последњу инстанцу тачком? И шта се дешава ако окомито набрајање не почињем са две тачке? Хвала унапред.

Пример.  Битно је да знате следеће:
- Мобилни телефон не користите док управљате возилом.  То је неодговорно;
- Користите блутут или слушалице;
- Не куцајте поруке.


Наслов: Одг: Окомито набрајање
Порука од: Madiuxa на 11.07 ч. 03.12.2008.
Добро нам дошао, курјаче! ;D

Ја бих стављала тачке иза сваке реченице и сваку нову цртицу почињала великим словом (јер му претходи тачка, наравно). Нисам сигурна да Правопис посвећује неку специјалну пажњу том типу набрајања, али можда грешим. Сачекајмо неког ко има дотичну књигу да провери...


Наслов: Одг: Окомито набрајање
Порука од: odista на 13.43 ч. 03.12.2008.
Kao da si mi pročitao misli - sa istim pitanjem se upravo suočavam u nekom prevodu na engleski koji radim, a ne verujem da se princip tu mnogo razlikuje. Konkretno, negde jesmo našli kod jezičara da ceo taj sklop treba ili tretirati kao jednu rečenicu, u kom slučaju bi išla tačka-zarez na kraju svake tačke (mada ona prva tačka malo komplikuje stvar), OSIM ZADNJE, gde bi išla tačka kao kraj te "rečenice". Ali onda ne bi trebalo svaka tačka da počinje velikim slovom, već malim.

Druga opcija (kako navodi Brunichild) bi bila da se to tretiraju kao zasebne rečenice, pa svaka da počinje velikim slovom i da se završava tačkom. Sad, voleo bih da se pozovem na izvor gde smo našli opravdanje za to, ali ne nađem u hrpi...


Наслов: Одг: Окомито набрајање
Порука од: Бојан Башић на 17.08 ч. 03.12.2008.
To je razjašnjeno ovde: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=267.0.


Наслов: Одг: Окомито набрајање
Порука од: kurjak на 18.10 ч. 03.12.2008.
Hvala na objašnjenju.  I bolje vas našao :)