Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - мањкови/мањци

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Граматика српског језика => Тему започео: mt на 21.29 ч. 26.03.2009.



Наслов: мањкови/мањци
Порука од: mt на 21.29 ч. 26.03.2009.
Који облик је правилан и зашто?


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Miki на 21.52 ч. 26.03.2009.
Оба облика су правилна: први, јер двосложној речи додајемо краћи наставак за множину, -и; други, јер смо додали дужи наставак за грађење множине, па је начињени изузетак од правила постао исправан (није ни први ни последњи :)).


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: mt на 22.14 ч. 26.03.2009.
Хвала! :)


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Madiuxa на 22.24 ч. 26.03.2009.
Je li, jer može onda i mačkovi i mačci, patkovi i paci (valjda)?

Znam da može za ove patkove, već su bili pominjani u nekim drugim temama, ali me interesuje za mačkove i mačke?


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Miki на 08.02 ч. 27.03.2009.
Може од мáчак и мáчци и мáчкови, вок. мȃчку, ген. мȃчāкā и мáчкōвā.

А може од мȁч и мàчи и мàчеви у множини (ген. мàча). Нисам знао за маче. :)


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: alcesta на 08.36 ч. 27.03.2009.
Mači se verovatno koriste samo u poeziji, kad ti treba manje slogova u stihu. :) A mačci ne verujem da iko kaže, jezik da polomiš. :D


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: mt на 13.27 ч. 27.03.2009.
То му дође као ОЦИ и ОЧЕВИ...


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Zelja на 17.08 ч. 27.03.2009.
Izvinite sto pitam,ali koje je znacenje ovih reci?Ja sam mislio da je to manjak,pa mnozina od toga manjkovi-kao gubitak,nedostatak


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: mt на 18.00 ч. 27.03.2009.
На то сам и мислио.


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Miki на 18.18 ч. 27.03.2009.
A mačci ne verujem da iko kaže, jezik da polomiš. :D

Море, сви кажу мачори! Ја не верујем да ма ко каже мачци или мачкови! ;D


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Madiuxa на 18.32 ч. 27.03.2009.
heheh.. Mackovi su krenuli u stetu... :D


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: mt на 18.38 ч. 27.03.2009.
Е вала баш! :)
А аналогно од МАЊАК-МАЊКОВИ иде и ЧВАРАК - ЧВАРКОВИ! ;)


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Madiuxa на 18.41 ч. 27.03.2009.
А може и према мачци — па чварци! :)

А шта кажете на папкови — папци? Може ли и ту  једно и друго?

А крмкови и крмци?  :D


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: alcesta на 22.53 ч. 27.03.2009.
Ja sam čula da se kaže mačkovi, mada mi je baš smešno. :D
A kad se krene s tim dubletima na kraju mi se čini da sve može. :D


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Miki на 23.00 ч. 27.03.2009.
Само крмкови, само папци и само чварци (што је и збирна именица, па не би имало никаквог смисла рећи чваркови :)).

A kad se krene s tim dubletima na kraju mi se čini da sve može. :D

Ту си у праву! :)


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Вукотић на 09.54 ч. 28.03.2009.
Само крмкови, само папци и само чварци (што је и збирна именица, па не би имало никаквог смисла рећи чваркови :)).

A..."pojeli ga krmci"? ???


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Вукотић на 10.02 ч. 28.03.2009.
... па не би имало никаквог смисла рећи чваркови :)).

Хмм... рекло би се да у Банату 'чварци' и 'чваркови' нису исто; 'чварци' су ситни, размрвљени, а 'чваркови' су они други, од по длана! :)


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: RBRS на 13.09 ч. 22.05.2009.
Од именице бицикл,да ли је правилан облик и бицикли и бициклови?


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Madiuxa на 13.13 ч. 22.05.2009.
Од именице бицикл,да ли је правилан облик и бицикли и бициклови?

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=186.msg1707#msg1707


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Вученовић на 15.23 ч. 13.07.2009.
Само крмкови, само папци и само чварци (што је и збирна именица, па не би имало никаквог смисла рећи чваркови :)).

А па јок. Каква сад збирна именица!? Није збирна именица, већ је права множина. Једнина је чварак, а множина је дакле, како кажеш, чварци.


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: bukuroshe на 10.19 ч. 30.09.2009.
Ležaji ili ležajevi? Ili oboje?


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Madiuxa на 10.34 ч. 30.09.2009.
Ležaji ili ležajevi? Ili oboje?

Mislim da je ok oboje. Kao slučaji i slučajevi.


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: bukuroshe на 10.38 ч. 30.09.2009.
Znam i ja po analogiji, ali ima li neko pravilo?


Наслов: Одг: мањкови/мањци
Порука од: Miki на 10.54 ч. 30.09.2009.
Нема правила. Једино да гледаш у РМС сваки пута кад имаш недоумицу.

П. С. За лежај не стоји да ли могу оба облика множине. Оба звуче, додуше. Не могу ни за један да се определим.