Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Одлучује деловати / да делује

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Стил у српском језику => Тему започео: mt на 18.07 ч. 02.05.2009.



Наслов: Одлучује деловати / да делује
Порука од: mt на 18.07 ч. 02.05.2009.
Исправљене су ми неке грешке, па да питам  :)
Одлучује деловати...  - исправљено: да делује
Због чега облик "деловати"  није правилно?

Никола је сиромашан млад човек ... -  шта ту не ваља? иправљено је на сиромашни  млади  ???
Хвала!


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: J o e на 18.39 ч. 02.05.2009.
О овоме првом је већ расправљано:
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=3466.0
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1923.0.

Укратко, иза таквог глагола може ићи и инфинитив и да + презент, само да се сукцесивно не нагомилава једно или друго.

Што се тиче другог примера, препоручљивија је твоја реченица зато што у именском предикативу (иза копулативног глагола јесам/бити) по правилу стоје придеви у неодређеном виду (без наставка ).


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: mt на 20.58 ч. 09.05.2009.
Да ли смеју два глагола стојати један до другог - као правило, и може ли ми неко рећи извор? "Идем јести..."
И да ли речца "ЛИ" МОРА да стоји (стојати :)) у реченицама попут: "Могу ли узети колач" и сл.?


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Madiuxa на 21.21 ч. 09.05.2009.
Pa naravno da mogu da stoje jedan do drugog... Ali taj tvoj primer je, cini mi se, karakteristicniji za zap. varijantu, da ne kazem za hrvatski. U srpskom je uobicajenije cuti idem da jedem. I ovde stoje dva glagola jedan do drugog, medjutim, u prvoj kombinaciji drugi glagol je u infinitivu, a u mom primeru je stavljen u konstrukciju da + prezent...

Ovo drugo, ne znam... Ali meni zvuci mnogo cudno bez LI....


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Ђорђе Божовић на 21.34 ч. 09.05.2009.
Да ли смеју два глагола стојати један до другог - као правило, и може ли ми неко рећи извор? "Идем јести..."

Naravno da smeju; a zašto ne bi smela? Smeju li dve imenice stajati jedna do druge — obe u nominativu: učitelj Pero, Mica Trofrtaljka, zemlja Srbija, reka Bosna, kamen temeljac, zmija otrovnica, pauk krstaš itd., ili u nekom padežu: učenik gimnazije, vlasnik kuće, osnivač udruge, šef kuhinje, vođa partije i sl.? Smeju li dva prideva — mali crveni automobil, dobra stara vremena i dr.? Ili dva glagola — otišao sam, kad budem došao; ili tri glagola — ja sam bio pročitao...

Kod "idem jesti" ili "idem da jedem", drugi glagol jeste dopuna prvome. Kao dopunu drugom glagolu, glagol možeš upotrebiti u obliku infinitiva ili u obliku prezenta s veznikom "da". Iako infinitiv jeste češći na zapadu, ovo nije geografski polarizovano, već i u srpskome možeš sasvim ravnopravno upotrebljavati ma koju od te dve mogućnosti.

И да ли речца "ЛИ" МОРА да стоји (стојати :)) у реченицама попут: "Могу ли узети колач" и сл.?

Rečcu "li" dodajemo glagolima da bismo napravili pitanje: "Mogu uzeti kolač kad god hoću" je obaveštajna rečenica, a "Mogu li uzeti kolač" jeste upitna.

Sad, ti baš i ne moraš tako ako nećeš, već pitanje možeš napraviti i uz pomoć upitne intonacije, recimo. Ali, znaj da je rečca "li" zasigurno najpravilnija u takvim rečenicama, uz pomoć nje se prave pitanja u standardnom jeziku i, dakle, obično jeste obavezna.

Izostanak rečce "li" poslastica je suvremenog govornog jezika, u kome se pitanja prave ili samo upitnom intonacijom ili pomoću supstandardne rečce "jel" — "Jel mogu uzeti kolač".


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: mt на 21.35 ч. 09.05.2009.
И мени звучи "хрватски" :)
Нисам сигуран, али мислим да је то извалила Милка Цанић...


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Ђорђе Божовић на 21.37 ч. 09.05.2009.
Nije "hrvatski". Sasvim je ispravno, zašto ne bi bilo, čak i da je to izvalila Milka Canić. ;)


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Madiuxa на 21.42 ч. 09.05.2009.
Не знам, Ђорђе, нико код нас не каже идем јести, него идем да једем. Наравно, таман посла да је инфинитив потпуно непостојећи у спрском али мислим да то некако иде од случаја до случаја, негде сасвим природно звучи, а негде баш пара уво... То је барем неки мој утисак...


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Ђорђе Божовић на 21.49 ч. 09.05.2009.
Razlika je između infinitiva i konstrukcije "da" + prezent samo stilska — šta je autoru više po ukusu. A gramatičke i standardološke razlike apsolutno nikakve nema, čak neki lingvisti i preporučuju infinitiv.

O odnosu između "da"-konstrukcije i infinitiva u srpskom jeziku, odluka Odbora za standardizaciju srpskoga jezika br. 24 (http://www.rastko.rs/filologija/odbor/odluka024.html)


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Madiuxa на 21.53 ч. 09.05.2009.
И ја сам говорила о стилу. Не сумњам да је инфинитив "дозвољен" у српској варијанти... Само ми се чини да стилски није увек баш најсрећније решење... Као нпр. у том примеру Идем јести.


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Ђорђе Божовић на 21.57 ч. 09.05.2009.
Ne, ne, ne. Nije u tome stilska razlika. I infinitiv i "da"-konstrukcija su sasvim ispravni i ravnopravno mogući, a pitanje je stila koje ćeš od to dvoje upotrebiti, tj. pitanje toga kakvim se ti stilom koristiš i šta tebi leži na jeziku.

To je isto kao što ti kažeš "savremen", a ja kažem "suvremen". Samo se koristimo različitim stilom, a i jedno i drugo je ispravno i ravnopravno moguće. Tako ni infinitiv u "idem jesti" nije lošije stilsko rešenje od "da"-konstrukcije, nego je samo odlika drugoga stila, kao što je i "da"-konstrukcija odlika nečijeg drugog stila u odnosu na infinitiv.


Наслов: RE: Одлучује деловати / да делује
Порука од: Madiuxa на 22.15 ч. 09.05.2009.
Па добро, мени се не допада... :) То је мој стил... ;)