Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Шта је правилно?

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Стил у српском језику => Тему започео: Ευδαιμον на 02.58 ч. 06.05.2009.



Наслов: Шта је правилно?
Порука од: Ευδαιμον на 02.58 ч. 06.05.2009.
(Унапред се извињавам ако је о неким случајевима већ дискутовано. )

Шта је правилно?

С обзиром или обзиром?

Одштампати или отштампати - овде, колико ја знам, правилно је ово друго, због оног правила са с + звучни сугласник - нема једначења, а у свим другим случајевима има.  Можда да питам и да ли је правилно уопште градити реч као од + штампати?

Има их још само не могу тренутно да се сетим.  Кад се сетим, поделућу их са вама.


Наслов: Одг: Шта је правилно?
Порука од: Филип Милетић на 07.52 ч. 06.05.2009.
Цитат
С обзиром или обзиром?

Оба су правилна, зависно од контекста:  „С обзиром на економску ситуацију, руководство фирме је морало да отпусти раднике.“  „Багериста Џо нас је изненадио својим обзиром.“

Цитат
Одштампати или отштампати
Цитат

Моје климаво сећање каже да се д не једначи испред с или ш.  Примери: одштампати (а не отштампати); председник (а не претседник).

ф


Наслов: Одг: Шта је правилно?
Порука од: Madiuxa на 10.08 ч. 06.05.2009.
Има тога у Вокабуларовом правопису (http://www.vokabular.org/pravopis/doku.php?id=j%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D1%81%D1%83%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D0%BE_%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8). Кад се Д нађе испред С или Ш, не долази до једначења по звучности, па ће тако бити одштампати или председник.

А у Вокабуларовим Недоумицама (http://www.vokabular.org/nedoumice/doku.php?id=%D0%BE#%D0%BE%D0%B1%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%BD%D0%B0) има и о другом питању.

Добро нам дошао Еудајмоне!