Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Kako se kaže?

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Стил у српском језику => Тему започео: majank на 10.35 ч. 06.06.2009.



Наслов: Kako se kaže?
Порука од: majank на 10.35 ч. 06.06.2009.
 Raspravljali smo kako se pravilno kaže kada je neko iz mjesta koje se zove Tološi - da li je iz Tološa ili iz Tološi?


Наслов: Одг: Kako se kaže?
Порука од: Madiuxa на 10.54 ч. 06.06.2009.
Ja bih rekla iz Tološija....


Наслов: Одг: Kako se kaže?
Порука од: bukuroshe на 12.05 ч. 06.06.2009.
Iz Tološa


Наслов: Одг: Kako se kaže?
Порука од: Ђорђе Божовић на 14.20 ч. 06.06.2009.
Kod Užica ima selo Skržuti, i genitiv jeste Skržútī. To je množina imenice „skržut“, ženskog roda.

Ako su Tološi množina muškog roda, biće Tološâ; ako su ženski rod, biće Tološî.


Наслов: Одг: Kako se kaže?
Порука од: bukuroshe на 16.00 ч. 06.06.2009.
Tološi su prigradsko naselje u podgoričkoj opštini (akcenat je na tOloši) Ne zna se koja je od opcija koje Đorđe pominje primjenjljiva jer nije jasno ni porijeklo tog imena. Mještani kažu "iz Tološa", tako da je to jedino mjerodavno... 


Наслов: Одг: Kako se kaže?
Порука од: alcesta на 14.09 ч. 07.06.2009.
Muški rod množine, iz Tološa. :)


Наслов: Одг: Kako se kaže?
Порука од: majank на 18.05 ч. 07.06.2009.
Bila sam u dilemi da li je muški ili ženski rod.  Zbog toga je i bila nedoumica.  Hvala puno na svim odgovorima.  Oduševljena sam ovim sajtom jer sam  jezičar po stuci i jer je ovo pravo mjesto za rješavanje jezičkih dilema kojih je jako puno u našem jeziku.