Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Славити светог или Светог...?

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Правопис српског језика => Тему започео: планинарка на 01.06 ч. 10.06.2009.



Наслов: Славити светог или Светог...?
Порука од: планинарка на 01.06 ч. 10.06.2009.
Да ли се у примеру: слави *ветог Николу С пише великим, као назив празника, или га треба писати малим, као атрибут уз име? Јасно ми је кад је пример слава Свети Никола, али славити *ветог Николу значи славити тог свеца, што ће рећи да је тада то свети атрибут уз име човека, те би га требало писати малим.  ???


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Stoundar на 07.40 ч. 10.06.2009.
Zanemarimo li Školsko izdanje, prema kojem možemo pisati Sveti Nikola i kada se odnosi na samog sveca, ako piscu veliko slovo bolje odgovara nego malo, sva se izdanja Pravopisa slažu u tome da se velikim slovom piše ime praznika a malim ime sveca, pa bih to shvatio ovako:

  • slaviti svetog Nikolu — slaviti sveca, njegov lik i djelo, bez obzira na ikakav datum;
  • slaviti Svetog Nikolu — slaviti praznik.


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: lingvistika на 10.58 ч. 10.06.2009.
славити *ветог Николу значи славити тог свеца

Ja to ne shvatam tako. Meni se slaviti Svetog Nikolu odnosi na slavu, a ne na samog sveca i njegovo delo, te mi je logično da upotrebim veliko slovo. To je moje mišljenje.


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Madiuxa на 11.04 ч. 10.06.2009.
славити *ветог Николу значи славити тог свеца

Ja to ne shvatam tako. Meni se slaviti Svetog Nikolu odnosi na slavu, a ne na samog sveca i njegovo delo, te mi je logično da upotrebim veliko slovo. To je moje mišljenje.

I meni.


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: BugA на 14.17 ч. 13.06.2009.
Па и Stoundar је рекао то исто са чим се ви слажете, зар не? :)

Кад пишемо ''славити Светог Николу'' мисли се на славу, празник, са великим С због имена празника. Ако бисмо желели да кажемо да из неког разлога величамо (славимо) самог човека, свеца, његово дело, невезано за празник (славу), рекли бисмо - ''славити светог Николу''.

То је он рекао, и са тим се и ви слажете. Или сам ја нешто лоше схватио?  ;D


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: lingvistika на 15.48 ч. 13.06.2009.
Па и Stoundar је рекао то исто са чим се ви слажете, зар не? :) ... Или сам ја нешто лоше схватио?  ;D

Evo da ti razjasnim.  :)
Stoundar je lepo objasnio kako bi to trebalo da se zapiše u skladu sa Pravopisom i to stoji. A ja sam odreagovala na sledeće:
славити *ветог Николу значи славити тог свеца, што ће рећи да је тада то свети атрибут уз име човека, те би га требало писати малим.  ???


Ne slažem se da bi u ovom slučaju trebalo pisati malo slovo jer se ne misli bukvalno na sveca i njegovo delo, već je izraz metonimija za slavu odnosno praznik. Da li je sad jasnije?  ;)


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Madiuxa на 16.21 ч. 13.06.2009.
Па и Stoundar је рекао то исто са чим се ви слажете, зар не? :)

Кад пишемо ''славити Светог Николу'' мисли се на славу, празник, са великим С због имена празника. Ако бисмо желели да кажемо да из неког разлога величамо (славимо) самог човека, свеца, његово дело, невезано за празник (славу), рекли бисмо - ''славити светог Николу''.

То је он рекао, и са тим се и ви слажете. Или сам ја нешто лоше схватио?  ;D
Slazem se i sa Stoundarom. I sa tobom. ;) Izgleda da se svi slazemo sa svima ..


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: lingvistika на 16.46 ч. 13.06.2009.
Izgleda da se svi slazemo sa svima ..

Da. Dobro je da se nekad i svi slažu.  :D


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: BugA на 16.49 ч. 13.06.2009.
Aха, послагали смо се к`о трупчићи ;D (шала ;))

lingvistika, ма то је у реду, ја сам мислио да се твој коментар односи на оно што је Stoundar рекао... Сад сам мало боље погледао, и тад си цитирала оно на шта си мислила, бех се збунио, мЛого се извињавамо на уношењу забуне :)

Слажем се са вама  :)


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Madiuxa на 16.52 ч. 13.06.2009.
Ajd jednom i Srbi da se oko neceg jednoglasno sloze... :D


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Stoundar на 16.59 ч. 13.06.2009.
Neće ovo na dobro, pa moram odmah reći da se ne slažem s time da treba pisati sveti malim slovom i onda kada se shvata dijelom imena, čisto radi jednoobraznosti kako nam objašnjava veliki Pravopis. Lično nekad moram da upotrijebim atribut jer ga shvatam kao dio imena (ne mogu baš reći samo Nikola), ali mi treba i veliko slovo jer hoću da neutralizujem bukvalno svetanje Nikole u ličnom izrazu (pošto nisam religiozan), pa bih zato radije pisao Sveti Nikola. Vjerovatno je zato Školsko izdanje dozvolilo i veliko slovo u ovom slučaju, po izboru pisca, ukidajući obaveznu jednoobraznost. E sad, nisam siguran šta se desilo u Priručniku za škole — da li je ostalo isto kao u Školskom izdanju, ili je tu veliko slovo dozvoljeno samo u imenima iz priča.


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Madiuxa на 17.09 ч. 13.06.2009.
Ето, ипако оно о општем слагању беху само пусти снови...

Шалу на страну, зар нисмо негде већ помињали да може свети великим кад се сматра делом имена?


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Stoundar на 17.11 ч. 13.06.2009.
Može prema Školskom izdanju sigurno, prema velikom Pravopisu ne može, a prema najmanjem — možda, nisam siguran iz onoga što je alcesta stavila.


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: BugA на 17.12 ч. 13.06.2009.
А шта би сад са овим што си прво написао...? ???

Zanemarimo li Školsko izdanje, prema kojem možemo pisati Sveti Nikola i kada se odnosi na samog sveca, ako piscu veliko slovo bolje odgovara nego malo, sva se izdanja Pravopisa slažu u tome da se velikim slovom piše ime praznika a malim ime sveca, pa bih to shvatio ovako:

  • slaviti svetog Nikolu — slaviti sveca, njegov lik i djelo, bez obzira na ikakav datum;
  • slaviti Svetog Nikolu — slaviti praznik.


ИЗМЕНА: У суштини, ништа ни овде није спорно, него испада да се ти сам са собом ниси сложио ;D


Наслов: Одг: Славити светог или Светог...?
Порука од: Stoundar на 17.17 ч. 13.06.2009.
Ništa, pomenuo sam tu odredbu iz Školskog izdanja u prvoj rečenici, ali nisam bio opširniji jer je planinarka koristila malo slovo za ime sveca, tako da ta odredba nije bila relevantna za njeno pitanje. Kada govorimo o prazniku, onda uvijek ide veliko slovo, jedino što veliko slovo nekada može označavati i sveca. Ako pisac upotrijebi malo slovo, onda je uvijek riječ o svecu, nikada o prazniku.