Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2
|
Наслов: Урес Порука од: BugA на 10.09 ч. 13.06.2009. урес = украс
Не знам ко уређује онај речник на насловној страни сајта, али могло би ово и тамо да се дода :) ... а и ако неко зна откад ово потиче и из чијег језика могао би то да подели са нама овде ;) Наслов: Одг: Урес Порука од: Дарко Новаковић на 10.30 ч. 13.06.2009. Скок каже да потиче од свесловенске и прасловенске речи рęса.
Наслов: Одг: Урес Порука од: BugA на 10.38 ч. 13.06.2009. Скок каже да потиче од свесловенске и прасловенске речи рęса. Хвала лепо :) Нашао у некој књизи (''Огњена капија''), иако се из контекста дало претпоставити шта значи хтедох да нађем тачан ''превод'' ;D Наслов: Одг: Урес Порука од: Дарко Новаковић на 11.00 ч. 13.06.2009. Користи је и Ђуро Даничић у свом преводу Старог завета на неколико места.
Рецимо, у књизи пророка Јеремије друго поглавље стих 32: ''Заборавља ли дјевојка свој накит и невјеста урес свој?...'' Наслов: Одг: Урес Порука од: b.n. на 11.50 ч. 13.06.2009. Скок каже да потиче од свесловенске и прасловенске речи рęса. Да ли је у некој вези са вресом? Каквог је врес облика? Наслов: Одг: Урес Порука од: Соња на 12.48 ч. 13.06.2009. Evo ti ga jedan uveličan vres: http://www.floralimages.co.uk/images/erica_carnea_13e.jpg, a evo i crteža: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Ericaceae_spp_Sturm48.jpg.
Znala sam da je ures = ukras (malo da se hvalim :)). Ne znam da li bi i zašto moglo imati veze sa vresom. Наслов: Одг: Урес Порука од: BugA на 14.04 ч. 13.06.2009. Има везе, како нема, пази сад:
''Цвеће је урес баште, лептир је урес цветаааа, а деца пуна маааште, деца су урес свеета...'' ;D Наслов: Одг: Урес Порука од: b.n. на 00.37 ч. 14.06.2009. Baš ti hvala, Soške, vres je vrlo lep. Kladim se da je stvarno starim Slovenima izgledao kao pravi ures. ;)
|