Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Dativ jednog imena i jos neke sitnice..

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Граматика српског језика => Тему започео: sinisake на 12.52 ч. 21.06.2009.



Наслов: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: sinisake на 12.52 ч. 21.06.2009.
Elem, evo mene opet...

Interesuje me kako glasi dativ jednog relativno retkog imena - MANE.

Takodje, da li se pri pisanju imena i prezimena i prezime (obavezno) tura u dativ (na primer: Peri Pericu)?

Blagodarim. :)


Наслов: Одг: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: Дарко Новаковић на 13.01 ч. 21.06.2009.
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=681.msg13308#msg13308


Наслов: Одг: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: sinisake на 13.13 ч. 21.06.2009.
Pa, hvala na linku, ali nisam siguran da sam nasao odgovor. :)
Da li je Mane u istoj grupi imena kao i Mile?  ???

Цитат
Po pravilu, skraćena imena na -e iz našeg, slovenačkog i makedonskog jezika mogu se menjati bilo kao Mile—Mila—Milu, bilo kao Mile—Mileta—Miletu (s tim što je prva promena u skladu s gramatičkim pravilima, a druga normativno priznata samo zbog velike odomaćenosti). Imena, recimo, Đorđe i Pavle nisu skraćena (ne postoji duži oblik imena Đorđe i Pavle), a za takva dolazi u obzir samo „kraća“ promena: Đorđe—Đorđa—Đorđu.

Ovo se ne odnosi na dalmatinska imena (Stipe, Šime, Vice, Duje) i druga slična imena iz zapadnih govora (Jože, Jure, Mate), koja se pak menjaju kao imenice ženskog roda (od Stipe, ka Stipi, vidim Stipu). Štaviše, i za imena iz prethodnog pasusa priznata je ovakva promena (od Mile, ka Mili, vidim Milu), ukoliko su na ovim područjima.

Ako je tako, pretpostavljam da je "Manetu'' prihvatljivo... Za onu drugu varijantu ne znam ni kako bi zvucala - Manu, Mani???


Наслов: Одг: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: Ђорђе Божовић на 13.16 ч. 21.06.2009.
Од имена Мане датив је Ману или Манету (као Миле). Ако се пак ради о западнијем имену, далматинском, датив може бити и Мани.

Обавезно се и презиме тура у датив ако је мушка особа (и у све друге падеже заједно с именом). Ако је женско презиме, оно је увек непроменљиво. (Тако Пери Перићу, али Перки Перић.)


Наслов: Одг: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: sinisake на 13.21 ч. 21.06.2009.
Ljudi, hvala mnogo!!!
Sledeci put cu postaviti neko teze pitanje (kao ono sa glasovnim promenama u reci ''viteski'') da bude zabavnije! :D


Наслов: Одг: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: Duja на 15.41 ч. 21.06.2009.
Цитирано: Ђорђе Божовић link=topic=4054.msg40107#msg40107
Ако је женско презиме, оно је увек непроменљиво. (Тако Пери Перићу, али Перки Перић.)

Osim, kao što smo nedavno ustanovili, kad je i samo ženskog roda: Ani Arbutini/Polovini/Macuri.


Наслов: Одг: Dativ jednog imena i jos neke sitnice..
Порука од: Ђорђе Божовић на 17.59 ч. 21.06.2009.
Tačno, osim kada je i sámo gramatičkog ženskog roda. :)