Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Zgrušala ili zgrušana ?!

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Правопис српског језика => Тему започео: Индијанац Џоунс на 16.12 ч. 31.01.2011.



Наслов: Zgrušala ili zgrušana ?!
Порука од: Индијанац Џоунс на 16.12 ч. 31.01.2011.
Prostor rane je ispunjen zgrušanom/zgrušalom krvlju.

Kako je pravilno?!


Наслов: Одг: Zgrušala ili zgrušana ?!
Порука од: Дарко Новаковић на 18.24 ч. 31.01.2011.
Згрушаном.


Наслов: Одг: Zgrušala ili zgrušana ?!
Порука од: Индијанац Џоунс на 19.06 ч. 31.01.2011.
Da li postoji neko pravilo vezano za ovo?
Npr.  Sreo sam podivljalu džukelu. 
Ovdje mi se čini da nastavak -lu više odgovara.  Mada, ne bih rekao da riječ "podivljana" ne postoji, iako čudno zvuči.  Postoji li? Što više razmišljam, sve mi je manje jasno.

Hvala!


Наслов: Одг: Zgrušala ili zgrušana ?!
Порука од: Дарко Новаковић на 20.27 ч. 31.01.2011.
Не знам за правило, али једноставно не постоји придев подивљан. Постоји придев подивљал(и/а/о). Слично у горњем случају, постоји само придев згрушан(и)(а/о). Занимљива је и именица згрушалина коју бележи РМС.


Наслов: Одг: Zgrušala ili zgrušana ?!
Порука од: VPF на 20.56 ч. 18.02.2011.
pali borac
opalo lišće
pristigli gosti
osedela kosa
zatihnula masa
umrli pisci
posrnuli čovek

Nije mnogo glagola čiji se radni pridevi mogu koristiti ovako slobodno, i nije još sasvim rasvetljeno koji to mehanizam određuje koji tačno glagoli mogu a koji ne. (Koliko ja znam, a napominjem da i ne znam previše, pa vidite hoćete li mi verovati.)

Tek, bar je ovoliko jasno: prelazni i povratni glagoli nikad ne koriste ovakve oblike, samo (neki) neprelazni glagoli to mogu. Izgleda kao da je uopšte ova pojava nastala samo da bi nadomestila načelnu nemogućnost upotrebe trpnog prideva neprelaznih glagola: ne bismo rekli padnuti borac, oseđena kosa, umrti pisci, jer niko nije "njega pao", "nju osedeo", "njih umro".

Podivljati je neprelazni glagol. Zgrušati se je povratni.


Zanimljivost: vreli, zreli, uveli su toliko emancipovani da imaju i neodređene oblike vreo, zreo, uveo i verovatno ih rečnici beleže kao nezavisne prideve. A truo možda nikad nije ni bio glagolski pridev.