Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Treba li spreda RADI REDA, ili od pozadi REDA RADI?!

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Стил у српском језику => Тему започео: Индијанац Џоунс на 09.51 ч. 13.02.2011.



Наслов: Treba li spreda RADI REDA, ili od pozadi REDA RADI?!
Порука од: Индијанац Џоунс на 09.51 ч. 13.02.2011.
A što volim što u našem jeziku mnogo toga može da ima najmanje dvije forme, odnosno, dva smisla! :D


Наслов: Одг: Treba li spreda RADI REDA, ili od pozadi REDA RADI?!
Порука од: Индијанац Џоунс на 14.09 ч. 17.02.2011.
Kako me fino iskuliraste... :)


Наслов: Одг: Treba li spreda RADI REDA, ili od pozadi REDA RADI?!
Порука од: VladKrvoglad на 14.23 ч. 17.02.2011.
Pazi, Tatanka:

"Radi reda"
"Reda radi"

U tvom primeru je cela Manituova vasiona narodne srpske mudrosti, filozofije, tipicnih zivotnih stavova...ma pravi i iskonski temelj nase kulture!
Ne verujes?

Uraditi nesto 'radi reda' (da bi se red/zakon/propis/nacin uredjivanja znao i ispostovao, radi organizovanosti, pretpostavljene pravicnosti, radi stepena uredjenosti, napretka koji bi proizilazio iz te discipline...)

Uraditi nesto 'reda radi' (formalno, tek zato sto se mora, s pola srca, bez odusevljenja, ne videci smisao u tome...)

Ako sad uporedis ova dva niza koji pocivaju na dva pogleda na istu stvar (red/propise/zakon/disiplinu/organizaciju itd) - onda ti je ponesto jasno o nasem mentalitetu, zar ne!?

Kao da bez ovoga primera to nije bilo jasno? :))))
(Salim se, bravo za primer!)