Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

Читаоница => Српска књижевност => Тему започео: Pedja на 12.40 ч. 07.11.2006.



Наслов: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Pedja на 12.40 ч. 07.11.2006.
Mislim na knjige koje niste pročitali jer vam "nisu išle".


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Дарко Новаковић на 14.57 ч. 21.11.2006.
Сећам се муке док сам читао Лалићеву Лелејску гору. Прочитао сам неких двадесет посто те књиге, а и то само зато јер сам је имао за лектиру, па да не буде да баш ништа не знам.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Данијела на 12.05 ч. 23.11.2006.
О да, да, та Лелејска гора!
Не прочитах је у средњој јер ми није ишла, али морала сам на факултету. Читала сам је мјесец дана и једва.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Maduixa на 09.56 ч. 01.12.2006.
Zašto? Bilo bi lepo kad bismo rekli i zašto nam neka knjiga jednostavno nije išla...

Ja se sećam Rata i mira i Ane Karenjine. Ne znam da li bi moglo da se uvrsti u "nepročitane" knjige, pošto ih jesam završila, ali čitanje se svodilo na bukvalno preskakanje kilometarskih opisa bitki i Aninih haljina... Jednostavno mi se vrtelo u glavi od silnih opisa koji me, uzgred budi rečeno, uopšte nisu zanimali...



Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Amarilis на 11.54 ч. 01.12.2006.
Well....ja sam uživala Ani, ali mislim da znam još samo jednu osobu koja deli moje mišljenje....
elem, iako mi je ostalo još nekih 30ak strana, nikada nisam mogla da pročitam do kraja Kroninovu Citadelu......Huh.....mnogo naporna knjiga......mada, možda i nisam imala dovoljno godina za to....sećam se da sam još uvek bila u osnovnoj... :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Maduixa на 12.33 ч. 01.12.2006.
Ponekad, jednostavno nije vreme za čitanje neke knjige. Ili si premlad, ili nemaš dovoljno znanja, ili jednostavno, nisi trenutno u raspoloženju za odredjenu vrstu knjige.
Možda si samo bila premlada za takvu knjigu.

Meni se to desilo sa Don Kihotom. Bio je deo obavezne literature na u četvrtoj godini srednje škole, i verujte mi, nisam pročitala ni prvih pet poglavlja. Jednostavno, nisam ama ništa baš kapirala. Ko je ta budala što ide okolo s kopljem i mačem i izigrava besne gliste, i svi ga ismevaju???
Naravno, kad sam počela da studiram španski jezik, pa kad sam saznala malo više o španskoj kulturi, i o samoj Španiji, (a možda sam malo u medjuvremenu i sazrela), Don Kihota samo bukvalno progutala. Postao je moj heroj, moj princ na belom konju. Jedno vreme sam ga čak držala pored kreveta da bi, pred spavanje, nasumice izabrala neko poglavlje i pročitala ga za laku noć.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Amarilis на 12.36 ч. 01.12.2006.
Tako ja čitam Harrz Potter-a  ;D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Mallrat на 16.03 ч. 05.01.2007.
А мени се то десило са Ремарковој књигој "Време вољети и време умрети". После тога како сам прочитао мноштво његових књиге схватио да у њих, једноставно, већим делом све је исто. Увек је нека девојчица са туберкулозој, која заљуби се у неког гонича или ратника и на крају књиге тешко умре :)
Али све то шта сам овде написао не значи да ја Ремарка не вољим :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: kontra на 16.53 ч. 05.01.2007.
Well....ja sam uživala Ani, ali mislim da znam još samo jednu osobu koja deli moje mišljenje....
elem, iako mi je ostalo još nekih 30ak strana, nikada nisam mogla da pročitam do kraja Kroninovu Citadelu......Huh.....mnogo naporna knjiga......mada, možda i nisam imala dovoljno godina za to....sećam se da sam još uvek bila u osnovnoj... :D
Ja znam bar desetak osoba koje dele tvoje mišljenje. Bejah zaljubljena u tu knjigu u vreme lektire. I mrzelo me pola razreda zbog toga što sam uživala u nečemu što je njima predstavljalo patnju :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: tamina на 12.11 ч. 08.02.2007.
"Буку и бијес" од Фокнера. Два пута дошла до средине књиге и даље није ишло :o


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 15.48 ч. 08.02.2007.
Цитат
Ponekad, jednostavno nije vreme za čitanje neke knjige. Ili si premlad, ili nemaš dovoljno znanja,

Чини ми се да је ово прави одговор.
Иначе, има књига које човек треба да прочита два пута. Једном као млад, а други пут после двадесетак и више година, кад нешто од тога и сам проживи. Рецимо ''Ану Карењину'', ''Идиота'' и још неке.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Lolita на 17.30 ч. 08.02.2007.
Цитат
Цитат
Ponekad, jednostavno nije vreme za čitanje neke knjige. Ili si premlad, ili nemaš dovoljno znanja

Mislim da su moguće i obrnute situacije ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: mladen bogićević на 00.55 ч. 30.10.2007.
Браћа Карамазови...
одустао сам када сам прешао неколико стотина страна, мислим да сам већ другу књигу (од две у том издању) узео у руке када стварно више нисам могао... Читао сам Достојевског прилично и пре и после те књиге... али то читање ми је заиста било депримирајуће... Не знам ни данас шта се догодило, у чему је био проблем... а осећај је био такав да још увек не желим да се подсећам...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Сребрена на 20.03 ч. 03.11.2007.
Grobnicu za Borisa Davidoviča..

Nikako...

A pripadam onoj grupi ljudi koja brzo čita i  sve čita, čak iako se uopšte ne slaže sa izrečenim ili načinom na koji je izrečeno..I onoj grupi ljudi koja bez problema čita hiljade strana po nekoliko puta ..

Ali, nikako nisam mogla da odmaknem dalje od nekoliko strana ove Grobnice...
Odustala sam na kraju, posle više pokušaja.  i pamtim je samo po tome..

Ali, ima još knjiga koje su me nervirale , napr. predugačak opis borbe petlova Markesa...ili
knjiga koju nikad nisam završila, iako sam se silno trudila da pratim odrednice i povežem napisano—Hazarski rečnik..




Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 20.21 ч. 03.11.2007.
Цитат
knjiga koju nikad nisam završila, iako sam se silno trudila da pratim odrednice i povežem napisano—Hazarski rečnik..

Ја сам то прочитао на силу, баш да видим шта је. Ништа нисам укапирао, повремено ми се чинило да читам описе Пикасових слика.
Можда грешим душу, али имам утисак да се поводом ове књиге ради о царевом новом оделу.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 20.40 ч. 03.11.2007.
Милорад Павић једноставно не пише на начин на који смо досад навикли. Његове књиге су намерно тако писане да немају главу и реп као што је уобичајено те да се не морају читати од корице до корице, него приче из Хазарског речника свако може читати којим год редом пожели, Унутрашња страна ветра има два почетка па читалац може да изабере коју "страну приче" (!) ће пратити, Последњу љубав у Константинопољу ваља читати уз комплет тарот карти, онако како карте испадну итд. То је јако занимљив за читаоца али и прилично тежак за писца правац у књижевности.

Неки чак кажу и да је Павић у Хазарском речнику предвидео распрад Југославије... ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Сребрена на 21.12 ч. 03.11.2007.
Зоране Ђорђевићу..
 Баш ми је мило да још неко тако мисли..Ја углавном ћутим о свом мишљењу, које је исто као и твоје..јер је књига била награђена и сви су певали хвалоспеве..


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 21.20 ч. 03.11.2007.
Очигледно је да сам ја сувише матор да бих схватио тај стил. Волим књиге код којих не морам да мислим шта је писац хтео да каже.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Lolita на 21.28 ч. 03.11.2007.
Можда грешим душу, али имам утисак да се поводом ове књиге ради о царевом новом оделу.

Ja imam ne samo utisak, već i duboko uverenje da se kod popriličnog broja dela naše književnosti (možda čak dobrih stotinjak i više godina unazad), radi upravo o sindromu carevog novog odela. Do toga vrlo lako dolazi u - usuđujem se da kažem, generalno nepismenim ili slabo pismenim, bar u tom dobu od pre 50-100 godina - sredinama kao što je naša, kada neki „autoritet“ pohvali određeno delo. Treba imati dosta hrabrosti u našoj kulturnoj (ala bih ovde slatko stavila navodnike ;)) sredini ili klimi, pa reći da vam se ne sviđa Pavić ili ne daj bože neki još stariji i priznatiji pisac. Ovde konkretno ne mislim na jednog određenog pisca, stvar je ukusa da li će nam se bilo ko svideti ili ne. Ono što meni najviše smeta je upravo taj sindrom carevog novog odela u našoj književnosti i kulturi uopšte.

Doduše, ni ta čuvena bajka sigurno nije nastala i opstala bez razloga :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Lolita на 21.35 ч. 03.11.2007.
Очигледно је да сам ја сувише матор да бих схватио тај стил. Волим књиге код којих не морам да мислим шта је писац хтео да каже.

Mator, pa mator. Dokle više Zorane o tim godinama, koliko puta treba da vam kažem da one nisu važne? ;) Da se razumemo: loš stil je loš stil, ma koliko godina imao čitalac. Uostalom, stil koji leži samo jednoj (ili čak i nekolikim) generaciji, i nije neki stil :)

A šta tek reći o onim knjigama (mnoge sam pročitala) u kojima pisac svojim „stilom“ prosto kao da vas namerno ometa u čitanju? ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 22.49 ч. 03.11.2007.
Ђорђе каже
Цитат
Његове књиге су намерно тако писане да немају главу и реп као што је уобичајено те да се не морају читати од корице до корице, него приче из Хазарског речника свако може читати којим год редом пожели
То тачно јесте, али не видим зашто писац има ту намеру. Шта намерава тиме?


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Lolita на 22.56 ч. 03.11.2007.
То тачно јесте, али не видим зашто писац има ту намеру. Шта намерава тиме?

Da ne dužim mnogo: mogla bih dati veoma opširan odgovor na ovo pitanje ali pošto je u pitanju isključivo lično mišljenje, ne želim time da davim auditorijum, pa ću biti veoma kratka: po meni, to je svojevrsna afektacija.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Сребрена на 00.35 ч. 04.11.2007.
То тачно јесте, али не видим зашто писац има ту намеру. Шта намерава тиме?

Da ne dužim mnogo: mogla bih dati veoma opširan odgovor na ovo pitanje ali pošto je u pitanju isključivo lično mišljenje, ne želim time da davim auditorijum, pa ću biti veoma kratka: po meni, to je svojevrsna afektacija.

Slažem se, ili nedostatak sadržaja (kad se prenaglasi forma) ili namerno zaluđivanje čitalaca..

Meni ne smeta igra formom.. što knjiga nije ispisana redom od korica do korica, nego možeš da počneš bilo gde..ali mi smeta što nijedan takva "arijadnina nit" nema završetak u slobodnom prostoru, nego u čvoru.. Baš sam išla, dosledno i fanatično , prateći ispisane tragove.. i završila "zgužvanog mozga" ..
Na kraju sam zaključila, kako već Hazare istorijski prikazuju kao one što se danas kriju pod imenom Jevreja dok drevnih više nema.., da je sve to još jedna igrarija na liniji kabalah-tarot- smuti, zakukulji i zamumulji.. pa vladaj.. i definitivno odustala od iščitavanja te knjige..


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Сребрена на 00.45 ч. 04.11.2007.
Очигледно је да сам ја сувише матор да бих схватио тај стил. Волим књиге код којих не морам да мислим шта је писац хтео да каже.
Ako se sećate Igre staklenih perli Hesea, ni tamo ne postoji rešenje koja JE TO IGRA KOJU SVI IGRAJU...A ipak čitalac uživa u opisima igrača i onih koji se dovijaju i usavršavaju u  igri perli..
Jer nije ni bila namera Heseova da otkrije igru, kao što verujem da ni Pavićeva namera nije bila da nam otkrije ko su ustvari Hazari (kroz sve tri religije sveprisutni)..Ali, što reče Lolita, (njegov) stil ometa i sapliće ..
Opet ću da kudim Pavića, razlika je kao kad slušate izuzteno virtuoznog violinistu koji svira briljantne akrobacije, i divite se umeću , a da vam srce nije zaigralo niti suza kanula.. Za razliku od nekog gorštaka( pa neka i smrdi na ovčiji loj:)  koji odsvira na jednom instrumentu  sa 7 rupica jednu jednostavnu melodiju, koja vam otvori i srce i um ..da ne kažem ozari vas..
Mislim da je za književna dela isto važno kao i za muzička ili likovna, kakav je odziv i odzvuk u čitaocu..
Ivo Andrić pisao o mostu- kakav nezgodan i neživ motiv za dramsku radnju, ali uspeo je da prenese iz svoje mašte gomilu osećaja i slika na čitaoca.. u dovoljnoj meri da je ta knjiga remek-delo..


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: mladen bogićević на 04.34 ч. 04.11.2007.
Мислим да постоји озбиљан проблем када неко ко у глави држи много информација, детаља (о књижевности, историји...), покуша да направи дело. Примери - Борхес, Крлежа, Киш, па и Маркес понекада, али и многи други... Наслови њихових књига се често помињу, чини ми се пре из поштовања према самом аутору, него према осећају у читању (а ту је негде и оцена стила)... Читао сам све те писце и просто ми је било жао што су прешли ту неку границу за коју мислим да постоји, иза које више не постоји могућност писања, већ пре нека врста предавања, ограђивања од сваке реченице коју читалац може да протумачи двосмислено, да кажем - нетачно, јер као да осећам да је њима то јако важно - да не буде схваћено нетачно.
Детаљи, прецизност, ограђивање... то су ситнице за које сад могу да се сетим да су ме одбијале од неког дела, стила, па и аутора... Читао сам те књиге по чувењу, и успевао сам да их прочитам само онда кад ме је тема предавања занимала... И мислим да сам пре осећао тугу него љутњу или досаду...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Lolita на 13.49 ч. 04.11.2007.
Мислим да постоји озбиљан проблем када неко ко у глави држи много информација, детаља (о књижевности, историји...), покуша да направи дело.

Ja mislim da problem ne nastaje zbog toga što autor „drži u glavi“ mnogo informacija, već to što tim silnim informacijama opterećuje čitaoca, prosto mu nameće to svoje znanje. To na mnoge ljude deluje odbojno.

Наслови њихових књига се често помињу, чини ми се пре из поштовања према самом аутору, него према осећају у читању

Naravno ;) Mada moram priznati da od ovih nabrojanih Krležu ipak volim, pa i ostale donekle, mada stoji da su često jako nepristupačni. Ali zato bih mogla dodati još par desetina pisaca na taj vaš spisak :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: mladen bogićević на 15.07 ч. 04.11.2007.
Ма волим их ја све :), чак и тих пар десетина преко... него... жао ми понекад што је тако...:)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 15.34 ч. 04.11.2007.
I "Ime ruže" je takva knjiga, na mnogim mestima suviše "opterećena". No ipak je remek-delo suvremene književnosti i nije mi bilo žao ni jednog trenutka uloženog u čitanje ovog romana. ;) "Ana Karenjina" prosto ubija čitaoca opisima haljina, vremena, košenja trave... "Zločin i kazna" isto tako, pa i "Čiča Gorio" ili "Braća Karamazovi"... "Rat i mir" da i ne pominjem. Ali u celini, kad pretrpimo to malo napora i pročitamo knjigu, bivamo oduševljeni radnjom i zamisli.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: mladen bogićević на 16.10 ч. 04.11.2007.
То јесте, али је проблем када нека књига има толико информација (не детаља или описа), да просто нема радњу, временски интервал, па и простор... или је се ја бар не сећам?! :)
О чему беху Борхесове Маштарије, Повратак Филипа Латиновића Крлеже, Гробница Б.Д. Киша?

Јесен патријарха Маркеса ми се, ипак, заиста допала и уживао сам у свакој страни! Или сам само био срећан сваки пут када успем да пронађем тачку! :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Вученовић на 12.19 ч. 05.11.2007.
Цитат
Цитат
Ponekad, jednostavno nije vreme za čitanje neke knjige. Ili si premlad, ili nemaš dovoljno znanja

Mislim da su moguće i obrnute situacije ;)

Da, moguće su. Ja sam pre dvadeset godina ili nešto manje pročitao desetak knjiga Dostojevskog, bio sam oduševljen njime. Osim Idiota (nešto mi Idiot nije išao), sve su mi baš lepo išle (naročito Braća Karamazovi, baš mi se svidela i lako sam je pročitao). Sada, međutim, čini mi se da ne bih mogao da uzmem u šake Dostojevskog ni da me biju. Naporno mi je i da pomislim na tako nešto.

Moram da priznam i da u zadnjih petnaestak godina zaista čitam neuporedivo manje nego nekada.
Tome je i fakultet prilično doprineo, kad sam studirao grizla me je savest što ne učim kad god sam uzimao neki roman u šake, te sam ga odmah ispuštao iz tih pomenutih šaka. Kako me je svejedno i dalje mrzelo da učim, sve se završavalo paljenjem televizora.
A onda mi gledanje glupih emisija i serija nešto i nije budilo savest kao književnost. ;)
Stvar je valjda u tome, što se roman navodno (tako je bar moja podsvest govorila) može direktno zameniti udžbenikom, a TV je već nešto drugo.
Otkad sam diplomirao počeo sam opet da čitam više. Ali nikad više onoliko koliko pre faksa.

Pojma nemam koliko je knjiga koje sam ostavio posle pedesetak strana.
Eh da, pomenuli ste Buku i bes. To jeste jedna od tih, kao i Idiot koga sam već pomenuo.

Još nešto, ja se ustvari samo za vrlo mali broj knjiga koje sam pročitao sećam naslova. Ustvari, obično čitam ono što uzmem iz biblioteke, izaberem brzo tri-četiri knjige (obično po dizajnu omota :) ). Recimo da od toga što uzmem pročitam svaku treću i stvarno, nikad ne zapamtim naslov. O imenu pisca da i ne govorim. Stvarno, evo sad razmišljam... ne znam naslov ni jedne knjige, baš nijedne koju sam pročitao u zadnje dve godine. A pročitao sam u te dve godine jedno... pa dvadeset ili trideset, otprilike jednu mesečno sigurno u proseku.
Hehe, dobio sam za te dve godine na poklon dve-tri knjige, ali ih nisam čitao.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 23.29 ч. 05.11.2007.
Hehe, dobio sam za te dve godine na poklon dve-tri knjige, ali ih nisam čitao.
Такође; неретко најмање читам управо књиге које добијем на поклон (љубавне романе или оно што ја зовем "црквењачким романима" - о славној православној историји Србаља с радњом смештеном негде у средњовековној Рашкој, а цела књига састоји се од дијалога који сви почињу са "Мутимире...", "Јарославе..." и другим нашим старим лепим, лепим, а нажалост заборављеним именима...). Лош избор направе увек, а ја стварно не могу да читам те књиге, не занимају ме ни најмање. ::)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: mladen bogićević на 23.50 ч. 05.11.2007.
:)

Видео сам да је неко помињао у лепом светлу Опсаду цркве Св. Спаса... Ту књигу нисам могао да прочитам... Уопште не волим када у некој књизи могу да видим аутора како увек са собом носи свешчицу и записује све нове речи и заврзламе да их случајно не би заборавио и да би их касније преписао у своје дело...
Све најбоље сам чуо о тој књизи (чак од људи који имају толико озбиљан проблем са Србијом какву је Ђорђе описао да пола године проводе у иностранству), али нисам успео да пређем 50 страна...
А одавно сам одвикао људе од тога да ми купују књиге... Важно је бити искрен... :)

Како ти се свидела она књига што сам ти купио?
Нисам могао да је прочитам, покушао сам али је писац потпуни кретен...

Па онда почнем да образлажем а то је већ део који их толико не занима да једноставно престану да ми доносе књиге ваљда само да им не бих нешто објашњавао! :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Lolita на 00.05 ч. 06.11.2007.
... (љубавне романе или оно што ја зовем "црквењачким романима" - о славној православној историји Србаља с радњом смештеном негде у средњовековној Рашкој, а цела књига састоји се од дијалога који сви почињу са "Мутимире...", "Јарославе..." и другим нашим старим лепим, лепим, а нажалост заборављеним именима...)

Baš zgodan termin. Stvarno mislim da ti „crkvenjački romani“ već zaslužuju status žanra u našoj književnosti, sa sve podvrstama crkvenjačko-ljubavni i crkvenjačko rodoljubivi ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 15.05 ч. 06.11.2007.
:)

Видео сам да је неко помињао у лепом светлу Опсаду цркве Св. Спаса... Ту књигу нисам могао да прочитам... Уопште не волим када у некој књизи могу да видим аутора како увек са собом носи свешчицу и записује све нове речи и заврзламе да их случајно не би заборавио и да би их касније преписао у своје дело...
Све најбоље сам чуо о тој књизи (чак од људи који имају толико озбиљан проблем са Србијом какву је Ђорђе описао да пола године проводе у иностранству), али нисам успео да пређем 50 страна...
А одавно сам одвикао људе од тога да ми купују књиге... Важно је бити искрен... :)

Како ти се свидела она књига што сам ти купио?
Нисам могао да је прочитам, покушао сам али је писац потпуни кретен...

Па онда почнем да образлажем а то је већ део који их толико не занима да једноставно престану да ми доносе књиге ваљда само да им не бих нешто објашњавао! :)

Ja sam bogami stigla do skoro pred sam kraj. Međutim, moram da priznam da mi se svideo stil, i mislim da je nisam završila jer u tom momentu nisam psihički bila spremna za takvu knjigu, pa mi se nekako odužila... Mislim da ću ipak opet da pokušam.

A to što kažete za zapisivanje reči.... Ja sam taj utisak imala sa Pavićevim "Predelom oslikanim čajem". Cela knjiga mi je ličila kao neko na silu i veštačko  iznalaženje metafora, hiperbola, parabola, nevešto imitiranje Markesovog stila u "Sto godina samoće" tako da sam na kraju bacila knjigu prilično iznervirana. S druge strane, "Hazarski rečnik" mi je baš, baš legao....


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 21.49 ч. 06.11.2007.
Baš zgodan termin. Stvarno mislim da ti „crkvenjački romani“ već zaslužuju status žanra u našoj književnosti, sa sve podvrstama crkvenjačko-ljubavni i crkvenjačko rodoljubivi ;)
He he, jeste, tačno tako! :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Solomon на 07.13 ч. 23.12.2007.
Орвел "1984"


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: србољуб на 00.28 ч. 25.12.2007.
Управо сам прочитао "Досије Ленон" Слободана Лазаревића (издата 2001./Дерета).
2-3 пута ми је прошло кроз главу да је баталим (ко прочита видеће и зашто), али сам стојички (ма кога фарбам, чиста тврдоглавост је била у питању) издржао до последњег поглавља, које, узгредбудиречено, почиње на 331. страни.   :)
И (нећете ми веровати) твр..., овај упорност се исплатила и тих последњих 30-ак страна ме је оборило с ногу, али оне не би остављале тако значајан утисак да није 'уводних' 330 страна.
У сваком случају, уколико сте "тврд орах" препоручујем вам да се свакако ухватите у коштац са овим штивом уколико наиђете на њега, јер ће вам сластан укус победе, после исцрпљујуће борбе, дуго остати на непцима.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Херувим на 15.56 ч. 20.03.2008.
ja sam do sada naishao samo na tri knjige koje nisam mogao da "svarim". . . 
"Prica Jevrejina lutalice" - verovatno, jer sam tada imao nekih 13 godina i extra mi je bila knjiga, ali sam tada bio malo moralno unakazhen. . .  =)
"Nevidljiva ruka" - imao nekih 12 godina, istorijsko-politichka knjiga o teoriji zavere. . .  mnogo naporno, ako josh serete u gace. . . 
"pop Cira i pop Spira" - Stevan Sremac je bio veoma nadaren, ali ovde je ubio u pojam. . .  chitao sam to kao lektiiru u osnovnoj, stigao do trecine i batalio. . .

Nikada (josh) nisam uzeo da dovrshim nishta od ovoga. . .

P. S.  a, da. . .  Bibliju nikada nisam prochitao od "korice do korice", suvishe razlichitih stilova, suvishe nesvakidashnji 'govor' i moja nezainteresovanost. . .


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ena на 23.11 ч. 20.03.2008.
Nisam mogla da pročitam Limeni doboš, nisam dogurala dalje od tridesetak strana, toliko mi je
taj satirično-ironično-dokumentarni stil Gintera Grasa nepodnošljiv i nategnut. I njegova duhovitost mi nije duhovita, nego dosadna.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: glasna на 20.56 ч. 12.10.2008.
Ja obožavam Kiša, pa i "Grobnicu"!.  Nikad neću zaboraviti trenutak kada B.  Davidovič skačieu kotao.  Čitam svašta i brzo, pa mi je najveći problem što mi se utisci, citati i likovi izmešaju, ali se  jako dobro sećam, iako sam pre pet godina čitala ovu knjigu,  kako Boris piše svojoj ljubavnici : " Nosite me u srcu.  To će biti bolno kao da nosite kamen u bubregu. "

Foknerovu " Buku i bes" čitala sam uz jako glasnu muziku,  uglavnom uz" Scooter" i tako sam uspela da je nekako dovršim.

Meni je Hese išao super sve do " Stepskog vuka".  Njega sam uspela da pročitam tek iz trećeg puta mnogo godina nakon prvog pokušaja.  Nemam pojma zašto!


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: b.n. на 18.20 ч. 05.02.2009.
Čarls Dikens, "Kraljević i prosjak"  i
"Henderson kralj kiše", ne mogu da se setim imena autora.
@Srebrena: Igra staklenih perli - igra se sastoji u tome da se  na način po ličnom izboru povežu dela po izboru igrača (odnosno njihovi odlomci) svih vrsta umetnosti, nauka, ljudskih zamisli i dostignuća uopšte - da se napravi kompozicija koja bi svojom harmonijom i lepotom nadmašila ostale. Priređivana su takmičenja i dodeljivane titule - željena titula je bila magister ludi, majstor igre. Glavni junak je na kraju stigao do te titule ali je u nervnom rstrojstvu izvršio samoubistvo. Ja taj kraj nisam najbolje shvatila - mislim motivaciju, osim ako mu život posle takvog postignuća više nije izgledao kao da ima smisla a posle sam negde našla da se taj završetak i inače kritikuje (mlako, doduše jer svi kritičari vole Hesea) kao ponešto papirnat, recimo - mislim da je ovo moja kvalifikacija samo za ovu priliku.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Bojan на 19.06 ч. 05.02.2009.
Џорџ Елиот - Воденица на Флоси...толико је жена описивала шта год је стигла да ми се слошило и нисам могао све да похватам и негдје на 140ој страни сам одустао... Исто тако и Сентиментално путовање кроз Француску и Италију Лоренса Стерна, толико конфузно дјело, да ми се није дало више размишљати након 40ак страна... :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 01.32 ч. 06.02.2009.
Исто тако и Сентиментално путовање кроз Француску и Италију Лоренса Стерна, толико конфузно дјело, да ми се није дало више размишљати након 40ак страна... :)

Nisam to čitao, ali njegova priča o džentlmenu Tristramu Šendiju, ako nisam pogrešio ime lika, dosta mi se dopala. Malčice je i ona možda konfuzna, ali i dosta parodična. A čitao sam je u originalu. ::)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Bojan на 10.53 ч. 06.02.2009.
Jeste Tristram Šendi, čuvena knjiga sa čudnim načinom pisanja, tj obrtanjem stranica i ne završavanjem rečenica itd... Malo se Stern trudio da bude originalan, ja na svu sreću nisam morao to da čitam, samo smo radili odlomke... :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Психо-Делија на 11.59 ч. 06.02.2009.
Цитат
Нисам могао да је прочитам, покушао сам али је писац потпуни кретен...

Прочитао сам Опсаду цркве светог Спаса и то у једном даху и сматрам да се ради о једном о најбољих романа новије српске књижевности. С обзиром на олако изречену и ружну дијагнозу у горњем цитату, молим М. Богичевића да одговори: да ли то значи да сам и ја "потпуни кретен"? >:(


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 12.03 ч. 06.02.2009.
Цитат
Нисам могао да је прочитам, покушао сам али је писац потпуни кретен...

Прочитао сам Опсаду цркве светог Спаса и то у једном даху и сматрам да се ради о једном о најбољих романа новије српске књижевности. С обзиром на олако изречену и ружну дијагнозу у горњем цитату, молим М. Богичевића да одговори: да ли то значи да сам и ја "потпуни кретен"? >:(

Ja je nisam zavrsila. Stigla sam do polovine, i zaista mi se u pocetku dopala, ali je od druge polovine nesto postala previse fantasticna i vise nisam mogla da pohvatam konce sta je tu istina a sta je neciji san ili snovidjenje... Mozda ne bi bilo lose da joj se vratim, s obzirom da tome ima vise godina, mozda je sad vidim u sasvim drugom svetlu...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Pedja на 14.36 ч. 06.02.2009.
Čarls Dikens, "Kraljević i prosjak" 

Ja sam svojevremeno na poklon dobio knigu "Kraljević i prosjak" Marka Tvena. Jos uvek je imam ali sam je stvarno tesko svario. Em je sama prica teska, em sam dobio knjigu na hrvatskom, sto je bas bilo mucenje za citanje, narocito kada su imena u pitanju. Otud i imam averziju prema izvornom pisanju imena.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 20.34 ч. 06.02.2009.
Malo se Stern trudio da bude originalan, ja na svu sreću nisam morao to da čitam, samo smo radili odlomke... :D

Stern se morao dogoditi u tom trenutku u engleskoj književnosti. Ova pravilnost u književnosti uvek važi: kada god nešto dovoljno dugo traje da postane toliko poznato da je već dosadno, onda se pojavljuju parodije toga. Tako je nastao i Don Kihot, kao Servantesova parodija na viteški roman koji je toliko dugo pre njega opstajao u srednjovekovnoj književnosti, tako i Sentimentalno putovanje kroz Francusku i Italiju, kao Sternova parodija na dotadašnje uvek sve iste putopise, tako i Tristram Šendi kao parodija na dotadašnje biografije i memoare, te tako i kod nas Vinaverova Pantologija novije srpske pelengirike, kao parodija na Popovićevu Antologiju novije srpske lirike, a tako i teatar i književnost apsurda koji parodiraju čitavu dotadašnju književnost odnosno teatar. Pa Beket je za takvu jednu dramu apsurda, čuveno Čekajući Godoa, i druga svoja moderna dela, dobio i Nobelovu nagradu. :)

Прочитао сам Опсаду цркве светог Спаса и то у једном даху и сматрам да се ради о једном о најбољих романа новије српске књижевности.

„Pavićevizam“ i te kako dominira našom savremenom prozom. To svakako ne može biti loše samo po sebi, ali i ne mora biti svakome po ukusu, pa zar ne? ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 21.01 ч. 06.02.2009.
Цитат
„Pavićevizam“ i te kako dominira našom savremenom prozom.

Ah, zato me je ipak na kraju smorila ta knjiga! :D

Pavićev nazovi nadrealizam mi je više nego usiljen, i koju god da sam knjigu njegovu čitala imala sam upravo onaj osećaj koji je opisao Mladen Bogićević:

Цитат
...аутора како увек са собом носи свешчицу и записује све нове речи и заврзламе да их случајно не би заборавио и да би их касније преписао у своје дело...

Ipak, nisam imala taj osećaj dok sam čitala Crkvu Spasa... Samo sam se na kraju skroz pogubila, jer više nisam mogla da razaznam šta se zapravo dešava. Stigla sam mislim do onog dela kad monasi molitvama dižu crkvu u vazduh da lebdi, i kad se natežu kroz san sa Šišmanom i Smilecom, đa ovi vuku na dole, đa ovi molitvama dižu crkvu na nebesa... Više ne znam šta je bilo na kraju, jer mislim da sam tu negde stala...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 21.36 ч. 06.02.2009.
Pavićev nazovi nadrealizam mi je više nego usiljen

A meni njegov neobarokni stil, kakav recimo čini sedamnaestovekovni sloj Hazarskog rečnika, ipak godi. Moj ukus i jeste u svemu vrlo „barokan“. :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 21.53 ч. 06.02.2009.
Pavićev nazovi nadrealizam mi je više nego usiljen

A meni njegov neobarokni stil, kakav recimo čini sedamnaestovekovni sloj Hazarskog rečnika, ipak godi. Moj ukus i jeste u svemu vrlo „barokan“. :)


Ja sam Pavicev Predeo slikan cajem citala nakon sto sam procitala Sto godina samoce, i meni je Pavicev stil mnogo licio na Markesov magicni realizam, cak mozda previse, da je izgledao usiljen. Doduse, tome ima ihahaj godina, mozda stvarno ne bi bilo lose da ponovo pokusam...

S druge strane, ne znam da li se vama desava, ali meni se desilo vise puta da me neki pisac odusevi, a onda krenem da citam sve njegove knjige i na kraju mi dosadi, jer je u stustini, sve jedno te isto... To mi se desilo s Markesom — onu Ziveti da bi se pricalo (ili kako je vec prevedena, ja sam je citala u originalu), pokusavala sam da citam pet puta i nikad nisam dovrsila. Odusevila sam se Lusijom Echeverijom sa Ljubav, radoznalost, prozak i sumnje (ovo je prevedeno sigurno, znam, a ima i film), nastavila sa Sve vidljivo i nevidljivo (takodje mi se mnogo svidela), i onda kupila jos par knjiga i na kraju se ubila od dosade, jer sam na kraju vec znala sta ce da se desi.. Huan Marse, takodje...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 22.09 ч. 06.02.2009.
Pavić je do Hazarskog rečnika bio sasvim nepoznat kao književnik. Objavio je bio, čini mi se, jednu ili dve zbirke pesama koje je kritika loše ocenila, i važio je za najneprodavanijeg srpskog pisca! Onda je izašao Hazarski rečnik i Pavić je postao broj jedan u knjižarama, ali i broj jedan u književnosti — što Pavić kaže, to je tako i nikako drugojačije. :) Ali tada se i on komercijalizovao pa je počeo da izdaje knjige sve na taj fazon. 8)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 22.14 ч. 06.02.2009.
Pavić je do Hazarskog rečnika bio sasvim nepoznat kao književnik. Objavio je bio, čini mi se, jednu ili dve zbirke pesama koje je kritika loše ocenila, i važio je za najneprodavanijeg srpskog pisca! Onda je izašao Hazarski rečnik i Pavić je postao broj jedan u knjižarama, ali i broj jedan u književnosti — što Pavić kaže, to je tako i nikako drugojačije. :) Ali tada se i on komercijalizovao pa je počeo da izdaje knjige sve na taj fazon. 8)

Дакле, ипак јесте оно што каже Младен... Иде около с блокчетом у руци и бележи ли бележи... :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Психо-Делија на 22.55 ч. 06.02.2009.
Цитат
Дакле, ипак јесте оно што каже Младен... Иде около с блокчетом у руци и бележи ли бележи..

Да, и шта ту има лоше?


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 23.16 ч. 06.02.2009.
Цитат
Дакле, ипак јесте оно што каже Младен... Иде около с блокчетом у руци и бележи ли бележи..

Да, и шта ту има лоше?

Па лоше је то што на крају цела књига звучи превише извештачено. Мени барем. Наравно, де густибус... ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 04.30 ч. 07.02.2009.
Наравно, де густибус... ;)

...non est disputandum, ali ipak, nije ni to „beleženje“ loše. Pavić, kao vrsni istoričar književnosti baroka, pre svega je preneo to svoje poznavanje toga književnoga razdoblja u svoje književno stvaralaštvo. I uspeo je u tome; suvremena srpska književnost bez Pavića ne bi se mogla zamisliti. :) Otuda i tolike „reprodukcije“ Pavića, u koje svakako spada i Opsada crkve svetog Spasa.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 10.12 ч. 07.02.2009.
Наравно, де густибус... ;)

...non est disputandum, ali ipak, nije ni to „beleženje“ loše. Pavić, kao vrsni istoričar književnosti baroka, pre svega je preneo to svoje poznavanje toga književnoga razdoblja u svoje književno stvaralaštvo. I uspeo je u tome; suvremena srpska književnost bez Pavića ne bi se mogla zamisliti. :) Otuda i tolike „reprodukcije“ Pavića, u koje svakako spada i Opsada crkve svetog Spasa.

Ma ok, al stil mu je i dalje vrlo usiljen i izvestacen... Ja ne govorim o znanju, vec o stilu...

Blokce u ruci u sustini, samo po sebi nije lose, jer svaki ozbiljan pisac, kad zeli da pise o necemu, bilo da je to istorija, medicina ili boksovanje, prvo vrsi istrazivanja, kako ne bi pisao budalastine. Medjutim, zapisivati neobicne reci pa onda pri pisanju planski ih ubacivati i rasporedjivati... Opet, de gustibus, ali po meni, umetnost (u sta spada i knjizevnost) izlazi spontano iz bica umetnika, i nije nikakav petogodisnji plan gradjenja kuce gde se bira kamenje prema obliku, velicini i coskovima e da bi se sto bolje uklopilo u zid koji zidamo. Zato i kazem, npr. Markesa i njegovih sto godna samoce gde je fazon vrlo slican Pavicevom, citala sam u jednom dahu, iako sam morala da zapisujem sve one Aurelijane kako bih ih razlikovala, medjutim Pavicev Caj je bio toliko providan i toliko je licio na Markesa da mi se na kraju smucilo. Zaista.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: србољуб на 10.24 ч. 07.02.2009.
Цитат
iako sam morala da zapisujem sve one Aurelijane kako bih ih razlikovala

Значи нисам једини  :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 10.30 ч. 07.02.2009.
Цитат
iako sam morala da zapisujem sve one Aurelijane kako bih ih razlikovala

Значи нисам једини  :D

Taman posla! :D Kako da ih covek popamti sve kad se svi zovu ili Aurelijano ili Arkadio ili kombinacija ova dva od pradede, preko dede, oca, sina, unuka i praunuka...

Uzasno glup obicaj koji nije samo deo te knjige, vec zaista postoji medju hispanofonim narodima. Kao da su toliko neinventivni pa udare po jednom imenu pet generacija...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 16.41 ч. 07.02.2009.
Ma ok, al stil mu je i dalje vrlo usiljen i izvestacen... Ja ne govorim o znanju, vec o stilu...

Pa naravno, i ja govorim o njegovu neobaroknom stilu. Takav i jeste sedamnaestovekovni i osamnaestovekovni stil baroka, i Pavić ga je verno preneo — barok je, u književnosti, u arhitekturi, u muzici, u slikarstvu, u kiparstvu, u teatru, samo da bude što egzotičnije, što interesantnije, sa što više detalja, makar oni bili i bespotrebni, što veće, što više, što ukrašenije, što megalomanskije, što okićenije, što mutnije kako bi rekli Užičani, i logično je da takav stil u današnje vreme nekome i može delovati usiljeno. A taj barok čak ide dotle da je Gavril Stefanović Venclović, naš veliki barokni pisac koji se pre nego što je postao pisac prezivao samo Stefanović, preveo svoje prezime i potpisivao se s dvojnim prezimenom grčkim i srpskim, koja je igra reči i koji su mutni detaljčići upravo odlika ovoga književnog razdoblja. :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: senada на 21.22 ч. 07.02.2009.
Djordje branis Pavica
to je vec potresno
nadam se da si promenio misljenje za ove dve godine 


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 22.35 ч. 07.02.2009.
Djordje branis Pavica
to je vec potresno

Zašto tako misliš? Šta je za tebe ovde potresno?

nadam se da si promenio misljenje za ove dve godine 

Ali ja ni pre dve godine (http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=356.msg12568#msg12568) nisam imao niukoliko drukčije mišljenje.

Meni se Pavić dopao, premda smatram da je loše to što se unekoliko komercijalizovao. (Sada piše hiperlinkovane pripovetke koje se raznoliko mogu čitati, a i njegovo „devetodramlje“ je već previše.) Ipak, stil mu je sasvim zgodan. :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 22.40 ч. 07.02.2009.
Usiljen.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 22.42 ч. 07.02.2009.
:D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 22.52 ч. 07.02.2009.
:D

Moja mora da bude zadnja!  ;)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ena на 23.23 ч. 07.02.2009.
... (љубавне романе или оно што ја зовем "црквењачким романима" - о славној православној историји Србаља с радњом смештеном негде у средњовековној Рашкој, а цела књига састоји се од дијалога који сви почињу са "Мутимире...", "Јарославе..." и другим нашим старим лепим, лепим, а нажалост заборављеним именима...)

Baš zgodan termin. Stvarno mislim da ti „crkvenjački romani“ već zaslužuju status žanra u našoj književnosti, sa sve podvrstama crkvenjačko-ljubavni i crkvenjačko rodoljubivi ;)

He, he, ima jedan  roman koji tematski pripada crkvenjačko-ljubavnom žanru, ali je divan, predivan. Iako je napisan još odavno, nemam pojma tačno kad, saznala sam tek preko filma, isto starog (davao se na TV-u pre godinu-dve) da tako nešto postoji. Reč je o "Doroteju" Dobrila Nenadića. Roman je pitak, nije komplikovan, nije pretenciozan na zamarajući način i drži pažnju. Vrlo simpatičan, biser u svom žanru! Sve pohvale autoru.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: senada на 00.04 ч. 08.02.2009.
hm stil
covek koji je u stanju da se prostituise sa idejom je sve sam rekao o ideji
o pavicu ne bih vise ni rec


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Frieda на 13.57 ч. 11.03.2009.
   Ja nisam uspjela da dovršim Don Kihota, ali planiram da pokušam ponovo. Za veće romane obično u toku čitanja negdje izgubim vrijeme za njih, pa ostanu nepročitane. Ipak, roman Braća Karamazovi mi je jedan od omiljenih. Tihi Don me je, s druge strane, namučio i mnogo sam preskakala opise bitaka. Pop Ćira i pop Spira - ni ovaj roman nisam isprve pročitala. Ima puno digresija. Hazarski rečnik nisam još završila...
   Moja taktika kad mi se neki roman čini odbojnim je da prije čitanja saznam nešto malo o njemu, pronađem nešto na Internetu, zainteresujem se (kojem vremenu i pravcu pripada, da li u vezi s njim postoje neke anegdote i sl.). Tada mi je lakše i da ga prihvatim i da ga shvatim.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 14.47 ч. 11.03.2009.
   Ja nisam uspjela da dovršim Don Kihota, ali planiram da pokušam ponovo.
Don Kihot iziskuje predznanja iz oblasti spanske istorije i knjizevnosti kako bi se mogla pratiti radnja. Meni se isto desilo u srednjoj skoli — nista nisam kapirala i bilo mi je krajnje dosadno. Na fakultetu, kad sam saznala nesto o temama koje obradjuje Don Kihot, bila je sasvim druga stvar.

   Moja taktika kad mi se neki roman čini odbojnim je da prije čitanja saznam nešto malo o njemu, pronađem nešto na Internetu, zainteresujem se (kojem vremenu i pravcu pripada, da li u vezi s njim postoje neke anegdote i sl.). Tada mi je lakše i da ga prihvatim i da ga shvatim.

Ovo je odlicna taktika kad je Don Kihot u pitanju. Ima delova (uglavnom dugacki Don Kihotovi monolozi) u kojima Servantes izlaze kritiku tadasnjeg stanja u spanskoj knjizevbnosti, kritiku poezije, pozorista, proze, kao i odredjenih pisaca tog vremena. Tii delovi su sigurno nadasve dosadni onima koji nisu hispanisti ili studenti svetske knjizevnosti i lako se mogu preskociti. S druge strane, mnoge dogodovstine kao i ubacene pripovetke (novele) govore o tadasnjem spanskom drustvu, specificnostima i podeli, kao npr. problem starih i novih hriscana klasna podela koja je postojala SAMO i iskljucivo u Spaniji ii nigde drugde i koja je nastala sa prvim borbama Rekonkiste i bila je aktuelna sve do kraja 19. i pocetka 20 veka...

Za pocetak, preporucujem citanje sledecih tekstova o Don Kihotu (http://istorijska-biblioteka.wikidot.com/art:don-kihot) kao delu, kao i o Servantesu (http://istorijska-biblioteka.wikidot.com/art:servantes) i njegovom delu...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Frieda на 08.52 ч. 12.03.2009.
Linkovi su odlični, odnosno sadržaj stranica. Hvala! :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: boki12 на 11.13 ч. 15.03.2009.
Harry Potter, Ana Karenjina


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 11.24 ч. 15.03.2009.
Harija Potera nema smisla citati. Filmovi su super. Karenjinu ni ja nisam mogla da zavrsim. Opisi njenih haljina me ubise... Kad zavrsis citanje jednog od njih, zaboravis sta je bilo pre toga. Kao reklame u sred filmova na TV :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: b.n. на 14.12 ч. 15.03.2009.
Можда сте мало преостељива, Бруницхилд. Мени су у нарочитој успомени остале уши г. Карењина из успомене његове госпође, са самог почетка.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 16.08 ч. 15.03.2009.
hehe.. Mozda bi trebalo da opet probam. Mozda ce biti kao sa Don Kihotom, s obzirom da sam i Karenjinu citala u srednjoj skoli... Ne znam. Znam samo da mi je isti osecaj bio ii sa Ratom i mirom. Koliko su mi god bili zanimljivi delovi koji su se desavali u gradu, selu i sl. oni delovi beskrajnih opisa borbi, taktika i bojnih polja su mi bili smrtno dosadni i za moj ukus preterano (i bespotrebno) detaljni...


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: b.n. на 18.12 ч. 15.03.2009.
Е, па да, то је истина. Стварно су исцрпни и за читаоца исцрпљујући описи битака. Сећам се да се ту негде загубио и лик на коме је наша проф. књижевности инсистирала, као - мали човек, велика мудрост, не могу да се сетим имена, рецимо Платон Неки или нешто томе слично... ја сам га стварно мрзела - због њега се морало ронити кроз све оно остало јер се он појављивао само ту, на фронту и нигде више ни пре ни после тога. :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: durdubak на 12.16 ч. 16.03.2009.
Eto, a ja se toliko borio protiv predrasude da se dečacima u Ratu i miru sviđaju samo bitke, a devojčicama sve osim bitaka. Sudeći po vama dvema, nema tu ni p od predrasude  :)
Mene su tu nervirali oni Tolstojevi nadriistoričarski zahvati. Kasnije sam saznao da ih je, na Turgenjevljev nagovor, bio izbacio u jednom izdanju, ali ih je posle ponovo vratio. Ima Kundera čitav esej o tome.

Kad sam već ovde, da kažem da stvarno vrlo, vrlo retko ne pročitam knjigu do kraja. Zasad imam dva naslova u kolekciji:
Tasić: Kiša i hartija (više se i ne sećam zašto sam prekinuo, nervirala me od prve strane)
Ristić: Bez mere (ovu knjigu nisam prekinuo, već sam čitao u delovima. Verovatno je to pobeda piščeve stratregije, nikad čovek nije načisto s tim nadrealistima)

Jedva sam dočitao i Sitničarnicu Kod srećne ruke. Dovršavanje ove mrsomuđevine pripisujem samo sopstvenom mazohizmu  :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 12.19 ч. 16.03.2009.
Цитат
Mene su tu nervirali oni Tolstojevi nadriistoričarski zahvati.
Na sta konkretno mislis? Ja se gotovo niceg ne secam, proslo je vise decenija od kako sam pokusavala da citam tu knjigu... :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: durdubak на 12.23 ч. 16.03.2009.
Postoje podugački pasaži u kojima Tolstoj, otprilike, objašnjava kako istoričari nemaju pojma i kako je istorija jedna vrlo dvojbena nauka, pa izlaže svoja shvatanja, nadugačko, naravno, pa tako više puta u romanu


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 12.27 ч. 16.03.2009.
Aha, ok. Hvala. :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: b.n. на 14.41 ч. 16.03.2009.
Ја се тога не сећам. Сећам се како се бежало када је горела Москва и после, много касније како је Пјер Безухов био велики на фронту. И, наравно, тих непрегледних страница кроз које се једва прође. Ја сам заправо била заинтересована за Наташу Ростову и њену судбину. Шалим се (не сасвим али скоро). Када се човек овако присети, то је заиста један велики роман.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Срећко Петровић на 23.18 ч. 13.04.2009.
Nisam mogao da pročitam "Dnevnik seoskog sveštenika", i pored odličnih preporuka. Svi su mi knjigu ishvalili, a ja sam posle trećeg pokušaja digao ruke, i pre neki dan sam knjigu vratio u biblioteku. Jednostavno - nije išlo.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 23.36 ч. 13.04.2009.
Ko je to pisao?


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Срећко Петровић на 23.45 ч. 13.04.2009.
Žorž Bernanos, ako se ne varam. Knjiga je prilično friška, mislim da je prošle godine štampana kod nas. Prevedena je s francuskog.

edit:
http://www.prologdoo.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=7&flypage=shop.flypage&product_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=26 (http://www.prologdoo.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=7&flypage=shop.flypage&product_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=26)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 15.11 ч. 26.04.2009.
Djordje branis Pavica
to je vec potresno

:) Evo malo genijalnog Peđe Lucića:

„Oglas:

Mala noćna rasprodaja

Izdavačka puškarnica ’Bereta’ nudi dela našeg manje-više živog klasika Kilorada Spavića ispod svake cene. Kupci koji naruče 3 knjige dobijaju potpuno besplatno i natalnu kartu (samo za rođene). Hazarima popust od %. Svaki stoti kupac dobija na poklon pohovanog leptira, svaki deseti bananu sa zlatnom košticom, a svaki prvi maglu u tvrdom povezu. Astrolozima, prorocima, nadrilekarima i babama-gatarama popust na količinu.

Unutrašnja strana prdeža ili roman o keri i oleandru

Drugo jelo: gastronautski orman

Mišković: roman-delta

Zvezdana vulva: astrološki vodič za neupućene

Milosrdni anđeo sa naočarkama: kanonske legende

Predeo molovan rakijom – kazan za ljubitelje moždane kapljice

Poslednja vračara u Carigradu – priručnik za gatanje u bubašvabinu plećku

Početak – roman sa sto krajeva

Slobodan Milošević, njegovo vreme i naše delo – hronika jedne pornodice

Kada u kupatilu – vesela igra u sedam tuš-baterija

Sklerotske priče – sećanja i zlopamćenja

Sedam smrtnih grehova – romansirana autobiografija

Poslednje prase u Istanbulu – roman-mesni narezak

Priča koja je ubila Liberti Valansa – proza sa kalibrom

Nevidljivo spolovilo – priča za devojčice, roman za dečake

Logor kao država i drugi milogledi

Hazarski četnik – roman-gibanica, primerak s bradom

Hazarski četnik – roman-lex specialis, depilirani primerak

Interaktivne dame – bordel bez muza

Stakleni ruž – priče sa šinterneta i druge kičerice

Sfinkter sna i druge pričine

Malo noćno jeleosvećenje – iluminirana povest

Izvrnuta bugarštica – oda radosti

Za ručak i zalogaj više – pozorišni jelovnik

DNK slikan čajem – roman za ljubitelje ukrštenih vrsta

Riba od riblje kože – roman sa presvlakama

Sapuni se kupaju poslednji put“

:D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 17.18 ч. 26.04.2009.
Jedva sam dočitao i Sitničarnicu Kod srećne ruke. Dovršavanje ove mrsomuđevine pripisujem samo sopstvenom mazohizmu  :)
И ја сам то једва прочитао. Баш сам хтео да видим о чему се ради кад је толико хвале. Срећом, није обимна.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Оли на 19.44 ч. 26.04.2009.
Jedva sam dočitao i Sitničarnicu Kod srećne ruke. Dovršavanje ove mrsomuđevine pripisujem samo sopstvenom mazohizmu  :)
И ја сам то једва прочитао. Баш сам хтео да видим о чему се ради кад је толико хвале. Срећом, није обимна.

Невероватно, "Де густибус нон диспутандум ест", све овако ћирилицом. Мени је то једна од омиљенијих књига у задњих петнаест година, пре свега због врхунског језика. Горан Петровић, велико језичко откровење бејаше тада за мене.  :)


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 20.49 ч. 26.04.2009.
Невероватно, "Де густибус нон диспутандум ест", све овако ћирилицом. Мени је то једна од омиљенијих књига у задњих петнаест година, пре свега због врхунског језика. Горан Петровић, велико језичко откровење бејаше тада за мене.  :)
Имао сам утисак да читам (одличним језиком, слажем се) описе слика Милића од Мачве.


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Психо-Делија на 21.07 ч. 26.04.2009.
Интересантно да је Горан Петровић написао и Опсаду цркве светог Спаса, моју омиљену књигу, а још је интересантније да кружи трач да су га неке бакице хтеле да га бију на некој књижевној вечери, наводно јер ништа нису разумеле у књизи. ;D Али, могуће је да је само трач у питању. 8)



Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Ђорђе Божовић на 01.37 ч. 27.04.2009.
Ne godi vam Peđa Lucić? Ja sam pao sa stolice od smijeha! :)

Peđa je, po mom guštu, jedan od najvrsnijih suvremenih jugoslavenskih satiričara. Možda ste čitali što drugo od njega?


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Mirela на 00.16 ч. 01.04.2010.
Rable "Gargantua i Pantagruel".Uh...Nekako mi nije isla, ali ko zna.Pokusacu opet sigurno.
Za neka dela treba biti malo uporniji :D


Наслов: Одг: Koju knjigu niste mogli da pročitate do kraja?
Порука од: Madiuxa на 10.03 ч. 01.04.2010.
Rable "Gargantua i Pantagruel".Uh...Nekako mi nije isla, ali ko zna.Pokusacu opet sigurno.
Za neka dela treba biti malo uporniji :D

Ili samo sačekati da joj dođe vreme. Kao ja sa Don Kihotom. ;)