Наслов: sukob Порука од: vijuljak на 22.29 ч. 06.12.2006. znam da zvuci banalno al' bih ipak zamolila za precizno objasnjenje pojma - sukob, potrebna mi je ona fina razlika koja ga odvaja od napada, ili nadmetanja, dakle, molim vas : sta je sukob.
unapred hvala Наслов: Одг: sukob Порука од: Maduixa на 23.22 ч. 06.12.2006. Суочавање супротних мишљења или одмеравање снага.
Наслов: Одг: sukob Порука од: vijuljak на 08.44 ч. 07.12.2006. hvala
Наслов: Одг: sukob Порука од: Pedja на 08.47 ч. 07.12.2006. napad izvodi jedna strana
nadmetanje je pozitivna aktivnost sukob je obostrano suprotstavljanje Наслов: Одг: sukob Порука од: Pedja на 08.52 ч. 07.12.2006. napad je aktivno delovanje protiv nekoga ili necega reltivno kratkog trajanja
nadmetanje je u sustini pozitivna akcija, voljno uporedjivanje, odmeravanje sukob ima vise znacenja i u principu oznacava suprotstavljanje dve ili vise strana, moze imati kratkotrajan, dugotajan i stalni karakter. Наслов: Одг: sukob Порука од: Maduixa на 13.56 ч. 09.12.2006. Ја бих рекла да сукоб увек подразумева и неку врсту конфликта. Надметање, како је рекао Предраг, чешће има позитивно значење.
Напад је нешто сасвим другачије. Док код сукоба и надметања обе стране су активне, код напада имамо активног - нападача, и пасивног - онога који трпи напад, онај који је нападнут. Напад такође претпоставља сучељавање два, да кажемо, контраста. Надметање је више одмеравање снага у смислу ко је бољи, ко је бржи, јачи паметнији, значи поседавоанја неке особине у већем или мањој количини, док је сукоб "или-или" - или је једно или је друго. Нема средине, нема градуације. Наслов: Одг: sukob Порука од: Дарко Новаковић на 18.25 ч. 10.12.2006. Много шта човек може да научи трагајући за значењем речи.
Ево шта кажу поједини речници о значењу ових речи: сукоб 1. опречност, противуречност, размимоилажење супротних гледишта, надлежности, интереса, спор; препирка, свађа. 2. непријатељски, оружани судар, бој, битка, рат. 3. сусрет, састанак (ово значење ми је најзанимљивије). напад 1. а. радња, акт, чин којим се неко угрожава, доводи у опасност, насртај на некога; уопште поступак којим се некоме или нечему наноси штета, увреда и сл., атак. б. војн. организована акција, удар на непријатељски положај, на непријатељску војску. в. спорт. предузета акција, потез и сл. коме је циљ да се противник доведе у слабији положај односно да се побени, надигра. 2. мед. изненадни наступ, појава бола или узбуђења јаког интензитета 3. спорт. део екипе који по правилу изводи акције према противничком голу, кошу и сл., навални ред играча, навала. надметати се 1. такмичити се, натецати се. 2. учествовати на лицитацији нудећи, дајући више. 3. стављати, истицати себе изнад других. Мислим да су значења ових речи прилично испреплетана. Ако узмемо сукоб као неку генералну категирију (значење 1. и 2.), онда се може рећи да у сукобу може да буде и напада и надметања. Надметање је највише неутрално и има најпозитивнији карактер (најчешће, мада и у рату, као најрадиканијем виду сукоба, долази до надметања и одмеравања снага којима није циљ само победа у некој битки или рату у целини, већ престиж и респект супротстављене стране и осталих који су само пуки посматрачи а не и судеоници сукоба). Наслов: Одг: sukob Порука од: Мирна на 10.24 ч. 19.12.2006. sukob ima vise znacenja i u principu oznacava suprotstavljanje dve ili vise strana, moze imati kratkotrajan, dugotajan i stalni karakter. Да. Добар пример је "сукоб интереса". |